- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Sekundy či minúty po odfotení ľudia na záberoch zomreli skutočne tragickou smrťou.
So sebou mali iba minimum potravín, a keďže vyše týždňa neprichádzala žiadna pomoc, rozhodli sa pre kanibalizmus. Najhoršie na tom bolo, že museli konzumovať telá svojich mŕtvych priateľov a členov rodiny.
V ďalšom prípade sa partia mladíkov rozhodla priblížiť k medveďovi grizlymu, ktorého si chceli odfotografovať. Na každom jednom zábere bol predátor k skupine bližšie a bližšie. Utekať začali až príliš neskoro. Ich fotografie zaznamenávajú posledné momenty pred tragickými úmrtiami.
V sérii historických fotografií sa zakaždým zameriavame na zábery, za ktorými sa skrývajú pôsobivé a často veľmi desivé príbehy. Aj táto u čitateľov veľmi populárna séria vzniká vďaka podpore členov klubu Refresher+.
Fotili si iba 30 metrov vzdialeného medveďa grizlyho (2014)

Americký študent Darsh Patel bol 21. septembra 2014 so svojimi štyrmi kamarátmi na túre v prírodnej rezervácii Apshawa Preserve v New Jersey. Cestou narazili na dvojicu ľudí, ktorá ich upozornila na to, že ich prenasleduje medveď, uvádza NJ.com.
Dvadsaťdvaročný študent a jeho priatelia sa však zachovali veľmi nerozvážne a miesto toho, aby zmenili smer, išli priamo za medveďom. Zábery z Patelovho mobilu pritom potvrdzujú, že boli od nebezpečného predátora vzdialení len približne 30 metrov, informoval The Guardian.
Pri medveďoch grizly na rozdiel od medveďov hnedých vyskytujúcich sa na Slovensku hrozí, že na človek zaútočia samy od seba, pretože ho vnímajú ako korisť. „U nás sa odohrávajú výhradne defenzívne útoky, čiže také, ku ktorým dochádza, keď prekvapíme medveďa na krátku vzdialenosť. Vtedy reaguje obranne, ale pritom je to útok. Naopak, grizly sa môže rozhodnúť, že na vás zaútočí preto, aby vás zjedol. Vtedy ide o takzvaný predačný útok,“ vysvetlil nám v rozhovore šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR Michal Haring.
Z fotografií Darsha Patela vieme, že sa medveď ku skupine čoraz viac približoval. Od grizlyho začali mladíci utekať až potom, keď sa k nim dostal na zhruba 4,5 metra. Štyrom Patelovým priateľom sa podarilo utiecť, no 22-ročného študenta grizly zabil a časti jeho tela zožral. Keď na miesto prišla po niekoľkých hodinách polícia, neďaleko chlapcovho tela našli medveďa, ktorého zastrelili.
Ľudia sa vysmiali obeti, lebo si robila selfíčko (2014)

Američanka Collette Moreno sa mala čoskoro vydávať. Dvadsiateho júna 2014 cestovala v aute so svojou kamarátkou Ashley Theobald, ktorá jej robila šoférku. Spoločne si mali oddýchnuť v prírodnej oblasti pri Lake of the Ozarks v Missouri.
Dvadsaťšesťročná Moreno si počas jazdy spravila s kamarátkou selfie fotografiu, ktorá sa svojho času stala virálnou. Za jazdy sa pred ich auto dostal kamión, ktorého výfukové plyny Moreno rozkašlali. Keďže bola 26-ročná Američanka astmatičkou, jej kamarátka sa pokúsila vozidlo čo najskôr predbehnúť, píše Independent.
Po odbočení do druhého pruhu sa však zrazili s druhým automobilom. Ashley Theobald prežila s ľahkými zraneniami, no Moreno zomrela. Zanechala po sebe nielen snúbenca, ale aj päťročného syna.
Tragická nehoda by nebola vo svojej podstate ničím výnimočná, nebyť spomínanej selfie fotografie. Práve tá podľa Cosmopolitanu spustila vlnu posmeškov, keď sa množstvo ľudí na internete vysmievalo obetiam a moralizovalo, že sa počas jazdy nemali fotiť.
Fotografia však vznikla osem minút pred autonehodou, a tak nemala so samotným incidentom nič spoločné. Pozostalí však museli trpieť urážky od kvanta ľudí, ktorí nad ženami vyniesli rozsudok bez toho, aby si o nehode zistili akékoľvek informácie.
Kamaráti ho odfotili len sekundy pred smrťou (2013)

Rus Pavel Kašin patril medzi profesionálnych parkouristov, jeho videá sledovali státisíce ľudí. Podľa ad.nl bol v tejto disciplíne vnímaný ako jeden z najlepších. V júli 2013 chcel s kamarátmi na 16-poschodovej budove v Petrohrade natočiť jeden zo svojich akrobatických kúskov. Posledná fotografia z jeho života ukazuje, ako sa pokúsil spraviť salto vzad.
Podľa svedkov tragickej nehody však Kašin po dopade na nohy stratil rovnováhu a spadol z výšky 60 metrov, uvádza portál All that’s interesting. Rodičia obete súhlasili so zverejnením fotografie svojho syna, dúfajúc, že tým odradia ľudí, ktorí by podobným spôsobom riskovali svoj život.
Umenie bez istenia sa môže končiť tragicky (1978)
Nemec Karl Wallenda dlhé roky uchvacoval ľudí cirkusantskými schopnosťami, pri ktorých v nadmerných výškach kráčal po lane a drôte. Rovnakým spôsobom sa živila aj väčšina členov jeho rodiny, s ktorými vystupoval v cirkusovom zbore Great Wallendas. Viacerí sa však pri nebezpečných cirkusantských kúskoch vážne zranili alebo zomreli.
V roku 1962 chceli Wallendovci stáť na drôte tak, aby vytvorili tvar pyramídy, no po nešťastnom páde na zem dvaja z nich zomreli a jeden ochrnul, uvádza ABC7. Karl Wallenda si v tomto prípade, našťastie, „iba“ zlomil rebrá.
The high-wire walker Karl Wallenda, fonder of the "Great Wallendas" troupe, died today in 1978 when a gust of wind caused him to lose balance as he walked across a 750-foot cable between two hotels in Puerto Rico https://t.co/E0PXxsCTnl pic.twitter.com/sJJfTLk0Xw
— The New York Times Archives (@NYTArchives) March 22, 2019
O 16 rokov neskôr však po páde z drôtu v meste San Juan v Portoriku neprežil. New York Times v dobovom článku informoval, že Wallenda zrejme spadol v dôsledku nárazov vetra, po ktorých stratil rovnováhu. Po preskúmaní videozáznamu z tragédie sa však niektorí lekári domnievali, že 73-ročný Wallenda mohol pri množstve adrenalínu dostať zástavu srdca. Následne spadol z výšky 30 metrov.
Nemali inú možnosť, než zjesť svojich blízkych (1972)

V strede októbra 1972 sa v Andách zrútilo lietadlo s uruguajským ragbyovým tímom a členmi ich rodiny. Vyššie priložená fotografia pasažierov vznikla pred katastrofou, pri ktorej zo 45 ľudí zomrelo 12.
Tridsaťtri preživších nasledujúcich 72 dní prežilo hrôzy, pri ktorých sa pre obrovský hlad uchýlili aj ku kanibalizmu. Na palube lietadla totiž mali so sebou iba čokoládu, víno, plechovku s mušľami, tri poháre džemu a trochu sušeného ovocia s orechmi. Do týždňa zjedli všetky zásoby jedla a následne konzumovali aj bavlnu a kožu zo sedadiel.
Prví preživší začali umierať na následky zranení a nočného mrazu. Skupina si rýchlo uvedomila, že v ich okolí sa nenachádzajú žiadne iné zdroje potravy. Po približne deviatich dňoch preto začali konzumovať telá ostatných pasažierov, uvádza news.com.au.
Ako prvé začali jesť telá pilota a kopilota, pretože boli jediní, ktorých osobne nepoznali. Neskôr sa pustili aj do členov rodiny a kamarátov zo školy. Väčšina zároveň súhlasila s tým, že ak niekto zomrie, ostatní ho môžu zjesť.
V priebehu ďalších dní na miesto ich stanovišťa padla lavína, ktorá privalila osem osôb. Z ich úmrtia sa nemohol nikto radovať, no paradoxne tým preživší získali ďalší zdroj potravy. Nie všetci sa však rozhodli uchýliť ku kanibalizmu. Jedna žena, ktorá odmietla jesť ľudské mäso, po šesťdesiatich dňoch od pádu lietadla zomrela. Vážila len 25 kilogramov.
Dvaja preživší muži Nando Parrado a Roberto Canessa sa približne v tom istom období rozhodli vyhľadať pomoc, čo sa im aj koncom decembra podarilo. Nehodu zo 45 osôb prežilo 16 ľudí.
Okrem zdravotných ťažkostí a prežitých tráum sa obávali, ako budú rodiny pozostalých reagovať na kanibalizmus. V tomto prípade však boli ľudia, našťastie, ohľaduplní. „Vďaka Bohu, ľudia boli veľmi chápaví a podporovali nás. To, čo sme urobili, považovali za niečo, čo sme museli spraviť,“ povedal pre People Roberto Canessa.