Médiám to oznámil prezident svetovej atletiky Sebastian Coe, ktorý chce zabezpečiť spravodlivosť v ženských kategóriách.
Športovkyne budú musieť prostredníctvom testov preukázať, že nemajú takzvaný gén „SRY", ktorý zvyčajne určuje mužské pohlavie. Informoval o tom denník The Guardian. Tento gén sa nachádza v chromozóme Y a zabezpečuje produkciu testosterónu. Testovacie vzorky sa budú získavať buď výterom z ústnej dutiny, alebo metódou suchej kvapky krvi.
Prezident organizácie Sebastian Coe obhajuje tento krok ako nevyhnutný na zabezpečenie spravodlivosti v ženskom športe a ubezpečuje, že testovanie sa uskutoční len raz za kariéru.
„Postup je veľmi jednoduchý a jasný. Je to veľmi dôležité. Začneme hľadať poskytovateľa testov, potom budeme pracovať na harmonograme. Testovanie sa uskutoční len raz v kariére športovca," povedal Coe. Svetová atletika je podľa neho pripravená obhajovať nové pravidlá na súde. Organizácia by chcela zaviesť systém testovania pred septembrovými majstrovstvami sveta v Japonsku.
Opatrenia nasledujú po predchádzajúcom zákaze transrodových žien, ktoré prešli mužskou pubertou, a prísnejších pravidlách pre atlétky s prirodzene vyššou hladinou testosterónu a poruchami vývinu pohlavia (DSD). Organizácia sa odvoláva na výskum, ktorý ukázal, že fyzická výhoda takýchto atlétov môže byť o tri až päť percent vyššia v bežeckých disciplínach, pričom rozdiel je údajne ešte výraznejší v hode a skoku.

Zavedenie testov vyvolalo zmiešané reakcie. Napríklad bývalá britská plavkyňa Sharron Davies víta toto opatrenie ako ochranu ženského športu. „Už žiadne podvádzanie mužov v ženských kategóriách v atletike. Chcela by som, aby sa rozdávali medaily za zničené preteky a okradnuté atlétky," povedala atlétka na sieti X.
Na druhej strane, bývalá ugandská bežkyňa Annet Negesa, ktorá sama musela podstúpiť lekársky zákrok kvôli zvýšenej hladine testosterónu, s novým rozhodnutím nesúhlasí: „Nie je to voľba, ako keby ste dopovali, jednoducho ste sa tak narodili," rozhorčila sa.