Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 26. 8. 2019 meniny má Samuel

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Veci
62
Tomáš Macho
11. október 2015, 18:07

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

Sedliacky rozum neraz zvíťazí nad zbytočným komplikovaním problému.

Tomáš Macho
11. október 2015, 18:07
Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
62
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V škole ste sa určite napočúvali rečí, že zdravý sedliacky rozum je častokrát hodnejší než zbytočné komplikovanie a hľadanie problému tam, kde očividne nie je. Nuž, aj v tomto prípade tomu čiastočne bude tak, a preto radšej zapojte oba "mozgy" súčasne. Pochybujem, že matematika bola obľúbeným predmetom čo i len desatiny z vás, no predpokladám, že podobno logicko-matematické úlohy zabavia a potrápia myseľ i tým, ktorí tieto vedy príliš v láske nemajú. Pre čo možno najväčší zážitok, respektíve nervozitu z hádaniek sa pokúste prísť na správny výsledok či odpoveď ešte predtým než nazriete do nápovedy.

 

3 žiarovky

Začneme zľahka, niečím, čo zrejme nejeden čitateľ už dávno pozná. Máme 2 miestnosti. V jednej sú 3 rovnaké vypínače a v druhej 3 rovnaké žiarovky. Vašou úlohou je prísť na to, ktorý vypínač patrí ku ktorej žiarovke, avšak do vedľajšej miestnosti môžete vstúpiť len jeden jediný raz

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

!RIEŠENIE: Rozsvietite dve žiarovky. Jednu z nich však po chvíľke opäť zhasnete a následne využijete svoj jediný vstup do ďalšej izby. Stlačený vypínač patrí k rozsvietenej žiarovke. Pred chvíľou zhasnutý vypínač bude prepojený so zhasnutou, no zároveň teplou žiarovkou, čím zostáva už len jeden. So studeným svetlom by však bol už trochu problém.

 

Tajomná rovnica

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

Prečo na konci rovnice vychádza X iné číslo, než na jej začiatku? Nie je to len obyčajný chyták na pomätenie mysle? Odpoveď je nie. Podľa všetkého sa "nula celých deväť periodických" skutočné rovná jednej. Väčšina ľudí si totiž predstavuje pod periódou dlhý rad čísel, ktorý raz musí skončiť. To však nie je pravda, teda rad deviatok pokračuje až do nekonečna. Stále sa dá namietať, že tak či onak na konci zostane rozdiel 0,00..1. Keďže ale máme nekonečný rad čísel, môžeme sa dostať "nekonečne blízko" k jednotke, tým pádom môžeme hovoriť o konvergencii, približovaní k určitej limite. 

 

Únos mimozemšťanmi

Predstavte si, že na Zem zaútoči mimozemská civilizácia a miesto vrúcneho zvítania unesie desiatku ľudí na medziplanetárnu stanicu. Aby prežili, musia zapojiť nejeden mozgový závit. Desiatku unesených zoradia v poradí od najvyššieho po najnižšieho. Nikto z nich sa nesmie otáčať, teda posledný vidí hlavy všetkých pred ním a prvý nikoho. Každý jeden dostane farebný klobúk, buď biely alebo čierny. Následne od najvyššieho po najnižšieho vykríkne každý práve jedno slovo, teda "čierna" alebo "biela". Prípustná je maximálna 1 chyba, teda 9 z 10 vystrašených pozemšťanov musí trafiť správnu farbu. Pred osadením klobúkov dostanú 5 minút na diskusiu. Ako vyriešia problém?

 

 

!RIEŠENIE: Jediným východiskom je oprieť sa o párny/nepárny počet. Pokiaľ nebude zopár obetí natvrdlých ako vypichol jeden z komentujúcich, stačí priradiť k určitej farbe buď párny alebo nepárny počet. Pokiaľ najvyššia osoba uvidí pred sebou párny počet bielych klobúkov, vykríkne biela. Šanca, že správne trafí farbu práve jeho klobúku je 50%, avšak ufóni spomínali jeden dovolený omyl, čím nám skutočná farba jeho klobúka môže byť ukradnutá. Osoba pred ním už však bude vedieť, či na zvyšných 9 hlavách vrátane jej sedí párny alebo nepárny počet bielej. Ak pred sebou uvidí nepárny, bude jasné, že posledná biela do páru je na jeho hlave a tým je úloha riešiteľná pri akomkoľvek pomere farieb. 

 

Výťah (lateral thinking puzzle)

Chlapík býva na desiatom poschodí. Každý jeden deň zíde výťahom na prízemie a ide do práce. Keď sa vracia z roboty, ide opäť výťahom, avšak len na siedme poschodie, odtiaľ prejde zvyšok po schodoch. Priamo na desiate poschodie ide iba v prípade, že s ním ide ešte niekto alebo prší. Prečo?


Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

 

!RIEŠENIE: Chlapík je trpaslík a teda akokoľvek sa snaží, dokáže stlačiť maximálne siedme tlačidlo. Pokiaľ však cestuje vo výťahu s niekým ďalším, poprosí ho o stlačenie desiateho poschodia, prípadne počas dažďa stlačí desiatku aj dáždnikom. Netreba v tom samozrejme hľadať niečo hlboké, tieto typy úloh sa zameriavajú na bočné, laterálne myslenie.

 

Bertrandov paradox pravdepodobnosti

Predstavte si tri krabičky s dvomi priehradkami ako na obrázku nižšie. Máme teda 2x3 tehly umiestnené v separovaných "nádobách". Náhodne otvoríte jednu priehradku. Pokiaľ natrafíte na zlatú tehlu, aká je šanca, že v druhej časti krabice bude opäť žiarivo-žltý kúsok kovu? Odpoveď si poriadne premyslite. 

 

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

!RIEŠENIE: Koľkí z vás odpovedali 50%? To však nie je pravda. Šanca, že v druhej časti boxu bude opäť zlato je 2/3. Tehly sú totiž tri a to, že sa dve z nich nachádzajú v rovnakej dvoj-krabici neznamená, že si ich nemôžete náhodne vybrať. Iba v jednom prípade je teda možné, že na druhej strane bude striebro a nie zlato.

 

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

 

Párne čísla verzus prirodzené čísla

V akom pomere sú všetky prirodzené čísla oproti všetkým párnym číslam?  

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

 

!RIEŠENIE: Odpoveď polovica, respektíve 1:2 nie je nesprávna. V skutočnosti je tento pomer absolútne rovný. Ako je to možné? Na základe týchto troch faktov: Oba číselne rady sú nekonečné. Každé jedno prirodzené číslo má svoje ďalšie číslo, ktoré predstavuje dvojnásobok jeho hodnoty. Rovnako tak má však každé párne číslo svoju doslova polovičku, teda číslo, ktorá je rovné polovičnej hodnote. 

 

Šejkov majetok

Bohatý šejk si na smrteľnej posteli zavolal svojich dvoch synov. Prezradil im, že všetok svoj majetok prenechá tomu z dvojice, ktorého ťava dorazí do mesta ako druhá. Bratia sa tak niekoľko dní len tak pofľakovali pri meste, kým nestretli múdreho starca. Ten im pošepkal čosi, po čom obaja rýchlo vyskočili na ťavy a trielili k mestu. Čo to bolo? 

 

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

 

!RIEŠENIE: Múdry starec im poradil, aby si ťavy jednoducho vymenili.

 

Tabletky

Predstavte si, že ste na opustenom mieste bez akéhokoľvek zdroja svetla. Máte 4 veľkostne rovnaké tabletky, avšak 2 sú modré a 2 červené. Keďže ste chorí, potrebujete si dať presne jednu červenú a jednu modrú, lenže netušíte, ktorá má v skutočnosti akú farbu a pokiaľ si ich dáte viac, predávkujete sa a zomriete. Ako na to? 

 

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

 

!RIEŠENIE: V skutočnosti sa naskytujú dve riešenia. Prvým je, že z každej odhryznete presne polovicu, čím si budete na 100% istí, že ste si dali presne jednu červenú a jednu modrú. Ďalším, tak trochu šalamúnskym riešením, je rozdrvenie liekov a požitie polky prášku. 

 

Záchranný most

Predstavte si 4 osoby, ktoré uviazli na vyvýšenom ostrove plnom zombíkov. Jedinou záchranou je prechod cez lanový most. Múdry dedo vypočítal, že zombíci ich doženú za 17 minút. Problémom je, že prechod cez most je možný súčasne len pre dve osoby a zároveň majú k dispozícií iba jeden lampáš (bez neho je prechod nemožný, však po tme?!). Za 17 minút teda musia byť všetky 4 osoby na druhej strane. Osoba A prejde most za 1 minútu. Osoba B za 2 minúty. Osoba C za 5 minút a starý deduško za 10. Ako stihnú svoj prechod do 17 minút?

 

 

!RIEŠENIE: Ako prvá prejde dvojice A+B (2 minúty), pričom A sa vráti (3 minúty). Následne prejde C a D (13 minút). B sa z druhej strany vráti po A (15 minút) a spolu opustia nebezpečný ostrov (17 minút). 

 

Zopár kratších na záver

1. Pozerám sa na fotografiu. Nemám žiadnych súrodencov. Otec muža na fotografii je syn môjho otca. Kto je na fotke?

2. Je jar a na záhrade nájdete mrkvu, vedľa ktorej ležia dva uhlíky. Prečo sú tam?

3. Ako sa hovorí žene, ktorá nemá všetky svoje prsty na jednej ruke?
4.
 Ako je možné, že predvčerom som mal 13 rokov a budúci rok budem mať 16?

5. P Aké matematické znamienko vložíme medzi čísla 1 a 6, aby sme dostali číslo väčšie ako jedna, no zároveň menšie ako 6?

 

Najzaujímavejšie logické hádanky, ktoré môžu dať vašej mysli poriadne zabrať

 

!RIEŠENIE:

1. Môj syn

2. Pretože ešte nikto nestihol upratať pozostatky po roztopenom snehuliakovi

3. Úplne normálne, chceli by ste mať všetky vaše prsty na jedinej ruke?

4. Pretože som sa narodil 31.12. a vetu vyššie som povedal 1.1. 

5. Desatinnú čiarku 

 

Dúfam, že vás aspoň niektoré úlohy zabavili a potrápili. Ak máte aj vy nejakú zaujímavú hádanku, pokojne sa o ňu podeľte v komentároch.

Ohodnoť článok
522
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.