Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 23. 9. 2020 meniny má Zdenka

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
19
Samuel Majdek
29. júl 2015, 20:43
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)

Bratislavčania Rasťo a Juraj začiatkom júla vyštartovali na cestu plnú prekvapení. Ich cieľom je prepraviť sa stopom z Bratislavy do Portugalska, kde chcú svoju cestu zavŕšiť surfovaním.

Samuel Majdek
29. júl 2015, 20:43
Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
19
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Zbaliť to najpotrebnejšie, určiť si cieľovú destináciu a vybrať sa na cestu. A to nie hocijakú, ale stopom, kde dopredu netušíte, ako bude vlastne samotná cesta prebiehať, na akých miestach sa ocitnene a kde v noci prespíte. Presne na niečo podobné sa podujali dvaja Bratislavčania Rasťo a Juraj, ktorí začiatkom júla stopom vyštartovali z Bratislavy. Jediné, čo mali dopredu naplánované bol cieľ, ktorým je európsky raj surferov - Portugalsko. Celému projektu dali výstižný názov - The Unexpected Journey. V čase, kedy vznikal tento článok, sa chalani nachádzali v Pyrenejských horách na rozmedzí Francúzska a Španielska. My sme ich vyspovedali a prinášame vám informácie o tom, čo ich motivovalo zbaliť si ruksaky a vydať sa na netradičnú cestu. V rozhovore sa taktiež dozviete, čo už všetko počas uplynulých dní zažili, v akých situáciach sa ocitli a ako bude ich cesta prebiehať ďalej. 

 

Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)

 

Ahojte chalani, mohli by ste sa na začiatok predstaviť našim čitateľom?

Rasťo: Čaute, volám sa Rasťo, mám 24 rokov a tento rok som dokončil vysokú školu medzinárodných vzťahov v Bratislave, odkiaľ aj pochádzam.
Juraj: Čaute, volám sa Juraj Kutak, pochádzam z Bratislavy a tento rok som doštudoval právo na PEVŠ.

 

Kedy prišlo rozhodnutie vydať sa na cestu stopom po Európe a čo vás k tomu motivovalo?

Juraj: Rozhodnutie prišlo asi pred pol rokom, keď sa blížili termíny štátnic s tým aj rozhodnutie, akým smerom sa budeme uberať po skončení vysokej školy. Uvedomili sme si, že teraz je ta správna a možno aj jediná príležitosť podniknúť niečo neobyčajné ešte pred tým, ako sa začneme naplno venovať budovaniu si zázemia doma na Slovensku, keď sa už tažko bude dať na tak dlhú dobu vypadnúť z kolotoča každodenných povinností. 

 

Prečo ste si vybrali za vašu cieľovú destináciu práve Portugalsko?

Rasťo: Počas našej cesty chceme určitý čas stráviť aj surfovaním. Tento šport sa nám veľmi páči a keďže v Portugalsku sú super podmienky, tak sme si vyrali práve túto destináciu. Tam zavŕšime našu cestu a začne sa ďalšia etapa - surfovanie. Ďalší dôvod je aj poloha tejto krajiny, kým sa tam dopracujeme, musíme prejsť viac menej celou západnou Európou. Takže je to pre nás proste ideál.

 

Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)

 

Ako dlho trvala príprava na túto cestu a čo všetko ste pred odchodom museli pripravovať alebo plánovať?

Juraj: Príprava prebiehala pozvoľna celý polrok, keď sme sa pravidelne rozprávali o všetkom, čo s cestou súvisí, prinášali sme nové nápady, rozprávali sa o možných komplikáciach, ktoré môžu nastať. Intenzívne sme sa príprave venovali asi 2 mesiace pred odchodom, čo bolo o to ťažšie, že sme sa súčastne museli pripravovať na štátnice. Počas tohto času sme sa venovali fyzickej príprave na cestu, plánovali trasu, kompletizovali potrebný výstroj, oslovovali ľudí, ktorí sa neskôr zapojili do projektu, riešili organizačné veci ohladom uploadovania materiálu počas cesty a podobne.

 

Nebáli ste sa, že niečo nepôjde podľa predstáv?

Rasťo: Ani nie, myslím si, že nikdy sa nedá všetko naplánovať dopredu, od čoho sa aj odráža meno a cela idea našej cesty - The Unexpected Journey. Vydáte sa na cestu Salzburgu ale skončíte v Hallstate. Život prináša toľko zaujímavých zvratov, či náhod, až je to neuveriteľné. Pokiaľ nám niečo nejde podľa našich predstáv, tak sa jednoducho snažíme vymyslieť nejaké riešenie. 

 

Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)

 

Momentálne sa nachádzate na juhu Francúzska. Ako prebiehala do dnešného dňa vaša cesta?

Juraj: Áno, momentálne sme v Pyrenejách, cez ktoré sa chystáme prejsť do Španielska a pokračovať ďalej do Portugalska. Dodnes prebiehala cesta v podstate bez väčších problémov, všade, kam sme prišli sme narazili na príjemných ľudí ochotných nám na našej ceste pomôcť. Niektorí nás nechali prespať u seba doma alebo nám poskytli prístrešok v podobe chaty alebo stodoly (smiech). Každé miesto, cez ktoré sme prešli bolo úplne iné, ale zovšadial sme si odniesli úžasné zážitky. Priamo počas písania prišla zmena a sme na ceste do Jaca v Španielsku, kde sa dnes koná veľká fiesta (smiech).

 

Ocitli ste sa už aj v nejakej nepríjemnej situácii?

Rasťo: Musím sa priznať, že áno (smiech). Zo všetkých stopov, ktorých už bolo asi 20, máme super zážitky, ľudia ktorí zastavujú sú veľmi milí a cesta je príjemná. Máme však aj jednu výnimku. Vo Švajčiarsku sme cestovali s ďalším stopárom Radom, ktorý ma len 18 rokov, chvílu sme debatovali a rozhodli sa, že skúsime zastaviť auto spolu. Zastavil nám starší chlapík, ktorý sa predstavil ako Tom a mohol mať okolo 45 rokov. Tom mal zvláštny výraz v tvári, z času na čas mal dosť nepríjemný pohľad v tvári a všimol som si, že mu chýba zopár prstov na ruke. Po čase mi začal ukazovať fotky svojho drahého auta, bol to pekne prerobený veľký Volkswagen, ako za čias hippies. No ako tak prebiehal cez fotky v telefóne, zrazu na mna vybehlo selfiečko, kde bol uplne nahý. Moc ho to nezaskočilo, myslím, že určite o tej fotke vedel. To bol náznak, že niečo nie je v poriadku a musíme byť v strehu. Neprešlo ani 15 minút a hovoril nám, že by sme vonku spať nemali a že máme isť k nemu a podobne. Videl, že my dvaja s Jurim sme väčší a starší, tak sa zameral na mladého Rada. Myslím si, že sme Rada trochu aj zachránili. Uprostred noci nás Tom vyhodil v parku v Berne a snažil sa vypýtať fejsbuky, skypy a proste všetko. Bol to veľmi zvláštny týpeček.

 

Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)

 

Počas posledných dní ste určite stretli mnoho ľudí z rôznych krajín. Nadviazali ste už nové kontakty?

Juraj: Samozrejme s každým, s kým sme počas cesty prišli do kontaktu sme si vymieňali zaujímavosti, rozprávali sme sa o Slovensku a o rozdieloch medzi našimi rodnými krajinami. Z každého stretnutia sme si niečo zobrali a myslím, že aj my sme mali ľudom čo ponúknuť, preto sme si takmer s každým vymenili kontakty, aby sa nám mohli ozvať, ak by sa niekedy rozhodli navštíviť Slovensko. S viacerými sa delíme o ďaľšie zážitky z cesty po tom, čo sme sa rozlúčili. Dodnes sme spoznali ľudí z Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Francúzska, Belgicka, Ghany...

 

Aký je váš plán na najbližšie dni?

Presúvame sa do Španielska, nechajte sa prekvapiť...

 

Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)

 

Čo by ste radi odkázali čitateľom Refresheru na Slovensko?

Juraj: Čitateľom by sme chceli odkázať, že cestovanie je úžasná vec a cestovanie stopom ešte lepšia, lebo spoznáte tu pravú atmosféru v každej krajine a vždy ste v kontakte s domácimi, ktorí vám vedia ukázať to najlepšie na každom mieste. Takáto cesta vás naučí vážiť si základne veci ako strechu nad hlavou, posteľ, čisté oblečenie, teplé jedlo... Veci, ktoré dnes väčšina ľudí berie ako samozrejmosť.

 

Rasťo: Ja by som chcel všetkých čitateľov v prvom rade pozdraviť a ešte by som chcel doplniť, že nech sú hrdí na to, odkiaľ sú. Veľakrát nadávame a robíme si srandu z vlastnej krajiny, čo je pomerne nepochopiteľné. Keď človek vycestuje, zistí, že sa na Slovensku nemáme vôbec až tak zle. Viete si predstaviť nedelnú spontánnu žúrku s kamarátmi, nie? Tak si skúste niekedy v nedelu v Nemecku kúpiť flašu alkoholu a uvidíte, čo sa stane (smiech). To je iba jeden z príkladov, možno zabere najviac! 

 

Ako sa chalanom darí na ceste a na aké miesta ich stopovanie zavedie v ďalších dňoch, môžete sledovať na ich Facebooku alebo Instagrame. My im držíme palce a prajeme veľa pekných zážitkov. 

 

Na záver si chalani ešte pripravili pre vás krátky pozdrav.

 

Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)Dvaja Slováci sa zbalili a vybrali stopom na opačnú stranu Európy. Aké zážitky majú zo svojich ciest? (Rozhovor)

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.