V Japonsku, krajine známej precíznosťou, pracovnou etikou a tradičnými rodinnými hodnotami, sa v mnohých domácnostiach rozpočtové opraty nachádzajú výhradne v rukách žien.
V tradičných japonských domácnostiach je bežné, že manželia odovzdávajú celý svoj plat manželkám, ktoré spravujú všetky financie domácnosti. Manželia potom dostávajú fixný mesačný príspevok, často označovaný ako „okozukai“ (vreckové).
Prieskumy inštitúcií ako Shiruporuto (Japonský úrad pre informácie o finančných službách) ukázali, že táto prax je stále rozšírená a odráža dlhodobú kultúrnu normu finančnej dôvery a rozdelenia rolí v rodinách.

Ako informovalo BBC, až 74 % domácich rozpočtov v Japonsku spravujú ženy. Tento jav má dlhoročnú tradíciu, no jeho dôsledky pre mužov sú často dosť prekvapivé.
Jedným z príkladov je 36-ročný Jošihiro Nozawa, ktorý každého pätnásteho dňa v mesiaci odovzdáva celý svoj príjem manželke Masami. Tá mu následne určí presne, koľko si môže dovoliť minúť. Mesačne mu pridelí 30 000 jenov (približne 320 eur), ktoré predstavujú jeho jediné „voľné“ financie na osobné výdavky. Jeho manželka Masami začala kontrolovať rodinné financie po narodení ich detí.
Podobný model funguje aj v iných japonských domácnostiach. 47-ročný Taisaku Kubo už 15 rokov dostáva 50 000 jenov mesačne. Každý rok sa snaží vyjednať vyššie vreckové, no bez úspechu.
„Nakreslí koláčový graf nášho rodinného rozpočtu, aby mi vysvetlila, prečo nemôžem dostať viac vreckového,“ hovorí Taisaku v rozhovore s BBC o svojej manželke Yuriko. Na grafe tvorí jeho vreckové len 8,8 % celkového rozpočtu.
„Najväčšie výdavky sú hypotéka a dane,“ vysvetľuje jeho manželka Yuriko. „Nemáme deti, takže sa chcem uistiť, že budeme mať dosť peňazí aj po jeho odchode do dôchodku.“