Zákaz dostali aj iné vlajky.
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ. Povedal, že Európania by nemali potrebovať povolenie na oslavu svojej identity. TASR o tom informuje podľa správy portálu Politico.
Na minuloročnom podujatí vo švédskom Malmö sa zakázalo mávať vlajkou EÚ spolu s niektorými ďalšími vlajkami, čo vyvolalo ostrú kritiku Bruselu. V roku 2025 švajčiarska verejnoprávna vysielacia spoločnosť a Európska vysielacia únia (EBU), ktoré organizujú súťaž, čiastočne ustúpili od tejto požiadavky a povolili fanúšikom mávať vlajkou EÚ. Pre vystupujúcich však táto zmena neplatí.
„Európska vlajka predstavuje naše hodnoty, našu európsku identitu, začlenenie a občianstvo pre takmer pol miliardy ľudí,“ povedal Micallef. „Ak národné vlajky patria na javisko, patrí tam aj európska vlajka,“ zdôraznil komisár.
Zakázané sú aj dúhové vlajky
Na pódiu, v šatniach a na tyrkysovom koberci, kde umelci slávnostne nastupujú vo švajčiarskom meste Bazilej, môžu byť len vlajky zúčastnených krajín. Rovnaký zákaz platí aj pre iné vlajky, napríklad dúhovú vlajku, ktorá bola v minulosti bežnou súčasťou súťaže a spája sa napríklad s LGBTQI+ komunitou.
„Mladí Európania by nemali potrebovať povolenie mávať svojou vlajkou... ak ju EBU nepovolí na pódiu, nech sa z nej stane najhlasnejší symbol v dave,“ dodal eurokomisár.
Eurovízia sa dlho označovala za apolitickú, hoci sa politika často objavuje v súťaži, ktorú sledujú stovky miliónov divákov po celom svete. Pred minuloročným finále sa v Malmö zhromaždili tisíce protestujúcich, ktorí mávali palestínskymi vlajkami. Keď izraelská súťažiaca Eden Golanová vystúpila na pódium, vyslúžila si od publika bučanie i aplauz, pripomína Politico. Vojna v Pásme Gazy sa začala v októbri 2023 po tom, čo palestínske militantné hnutie Hamas zaútočilo na Izrael.