Po rokoch rekonštrukcie sa brány Jurkovičovej teplárne opäť otvorili návštevníkom.
Jurkovičova tepláreň, významná národná kultúrna pamiatka a architektonická ikona industriálneho dedičstva Bratislavy, po rokoch znovuzískava život. V rámci projektu Otvorené budovy, ktorý je súčasťou Bratislavských mestských dní, sa široká verejnosť mohla zúčastniť komentovaných prehliadok tejto unikátnej stavby.
Cez víkend sa konali až tri prehliadky v rôznych časoch. „Cieľom je návštevníkov oboznámiť so súčasným aj historickým vzhľadom budovy aj celej zóny. Od architektonických detailov na fasáde sa postupne dostaneme do zrekonštruovaného interiéru budovy. Na dvoch poschodiach si pozriete prístup architektov k rekonštrukcii kultúrnej národnej pamiatky,“ informujú na stránke BKIS.

Po rozsiahlej rekonštrukcii sa Jurkovičova tepláreň mení na viacúčelový kreatívny priestor. Vzniklo tak miesto, kde sa stretáva minulosť s budúcnosťou. V jej industriálnom interiéri vzniká nové kultúrne centrum, ktoré bude hostiť umelecké podujatia, workshopy, trhy, kaviareň, reštauráciu aj flexibilné coworkingové kancelárie.
Projekt ponúka priestor pre startupy, freelancerov, blogerov, vlogerov a všetkých, ktorí chcú tvoriť v inšpiratívnom prostredí. Dnes v týchto nových priestoroch sídli napríklad aj Base4Work, moderný coworkingový koncept spájajúci historický industriálny dizajn s novými technológiami a službami.
Jurkovičova tepláreň, postavená v roku 1942 podľa návrhu významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča, bola pôvodne súčasťou areálu bratislavskej industriálnej zóny a slúžila na výrobu a distribúciu tepla pre priemyselné podniky. V rámci rozsiahlej rekonštrukcie sa z chátrajúcej stavby stalo moderné a kultúrne centrum.