V roku 2025 ti snáď už nemusíme pripomínať, že soláriá a hodiny na slnku nie sú cestou k peknej, a už vôbec nie k zdravej pokožke. No čo ak túžiš po opálenej pokožke bez rizika?
Slovné spojenie zdravé opálenie je trošku ošemetné. Ultrafialové žiarenie (UV) zo slnka (a solárií) síce vytvára zlatistý odtieň pokožky, ale zároveň nenávratne poškodzuje jej štruktúru. Nadmerné a nechránené vystavenie pokožky UV žiareniu môže spôsobiť rakovinu kože a predčasné starnutie pokožky, ktoré sa prejavuje vráskami a pigmentovými škvrnami.
Na škodlivosť nadmerného vystavovania pokožky slnku upozorňujú dermatológovia už roky. Móda je však móda – a kvôli trendu snedej pokožky ľudia v minulosti bez obáv zapĺňali soláriá. V roku 2025 ti snáď už nemusíme pripomínať, že tie nie sú cestou k peknej, a už vôbec nie k zdravej pokožke.
Páči sa ti naša tvorba? Pridaj sa do klubu Refresher+. Aj vďaka tvojej podpore dokážeme prinášať kvalitné články. Okrem množstva benefitov, ktoré na teba čakajú, získaš neobmedzený prístup k prémiovému obsahu.
- Akým pacientom dermatologička cukrový nástrek odporúča.
- Či je bezpečný pre tehotné ženy a kedy sa mu radšej vyhni.
- Ako si efekt nástreku udržať čo najdlhšie.
- Prečo podľa dermatologičky nie je cukrový nástrek vhodný pred dovolenkou.
„Z hľadiska zdravia, estetiky a antiagingu soláriá rozhodne neodporúčam. Používajú UV žiarenie, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, rovnako ako nadmerné vystavovanie pokožky priamemu slnečnému žiareniu. Soláriá priamo zakazujem najmä ľuďom s rodinnou anamnézou melanómu alebo bazaliómu (rakoviny kože),“ zdôrazňuje dermatologička Lucia Drahovská.
Soláriá podľa jej slov výrazne vysušujú pokožku, spôsobujú jej predčasné starnutie a vytvárajú vrásky. Pokožka vystavovaná UV žiareniu tak stráca svoju vitalitu, je unavená a dehydratovaná, čo môže viesť k jej poškodeniu a zhoršeniu vzhľadu.

Zdravé soláriá? Nezmysel!
Na trhu sa objavili aj LED soláriá, ktoré výrobcovia často prezentujú ako bezpečnejšiu alternatívu k tradičným soláriám. Napriek štúdiám, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv svetelnej terapie na pokožku, ich bezpečnosť pri dlhodobom používaní ešte nie je úplne overená. Aj pri kombinácii LED a UV svetla zostáva pokožka vystavená škodlivému UV žiareniu, a preto riziko jej poškodenia aj naďalej pretrváva.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Akým pacientom dermatologička cukrový nástrek odporúča.
- Či je bezpečný pre tehotné ženy a kedy sa mu radšej vyhni.
- Ako si efekt nástreku udržať čo najdlhšie.
- Prečo podľa dermatologičky nie je cukrový nástrek vhodný pred dovolenkou.