Na pozore by sa mali mať predovšetkým ženy, v ktorých rodinnej anamnéze sa vyskytla rakovina prsníka alebo vaječníkov – najmä ak ňou trpela ich mama, babka alebo iné blízke príbuzné.
Mutácie v génoch BRCA1 a BRCA2 výrazne zvyšujú riziko rakoviny prsníka a vaječníkov. V niektorých vážnych prípadoch môže byť v rámci prevencie nevyhnutné pristúpiť k odstráneniu prsníkov a vaječníkov.
O svojich skúsenostiach mutáciou génu otvorene rozprávali herečka Angelina Jolie či talianska modelka Bianca Balti, čím pomohli búrať tabu a zvýšili povedomie o probléme. V článku sme rozoberali rizikové faktory rakoviny prsníka a vaječníkov, možnosti genetického testovania a prevenciu na ochranu zdravia.
Priemerné riziko rakoviny prsníka u žien je okolo 12 %. Mutácia v géne BRCA (Breast Cancer gene) zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka z priemerných 12 % až na 87 %. Neznamená to však, že každá žena s mutáciou počas života automaticky ochorie na rakovinu prsníka.
„Riziko rakoviny prsníka u oboch mutácií BRCA1 a BRCA2 je rovnaké, pričom BRCA 1 zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov až na 63 % z priemerného rizika 4 až 5 %. BRCA 2 zvyšuje riziko vzniku aj malígneho melanómu. Obidve mutácie môžu mať vplyv na vznik karcinómu prostaty a pankreasu,“ vysvetľuje námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť AGEL
Mammacentra sv. Agáty Zoltán Básti.
Páči sa ti naša tvorba? Pridaj sa do klubu Refresher+. Aj vďaka tvojej podpore dokážeme prinášať kvalitné články. Okrem množstva benefitov, ktoré na teba čakajú, získaš neobmedzený prístup k prémiovému obsahu.
- Koľko stoja genetické testy a pre koho sú zadarmo.
- Aké sú hlavné rizikové faktory pre vznik rakoviny a kto patrí do rizikovej skupiny.
- Čo robiť ak ti zistia mutácie v génoch BRCA1 a BRCA2.
- Komu odporúčajú chirurgické odstránenie prsníkov a vaječníkov.
- Aké sú ďalšie možnosti prevencie.
Osvetu o prevencii a včasnej diagnostike priniesla svetu herečka Angelina Jolie, ktorá v roku 2013 verejne prehovorila o tom, že po pozitívnom teste na mutáciu BRCA1 podstúpila preventívnu dvojitú mastektómiu, teda preventívne chirurgické odstránenie oboch prsníkov.
O dva roky neskôr, v roku 2015, Angelina Jolie podstúpila aj odstránenie vaječníkov a vajcovodov. Rozhodla sa tak po odporúčaní lekárov, po tom, čo výsledky testov vyšetrení naznačili možné skoré príznaky rakoviny vaječníkov. U herečky pri rozhodovaní zavážil aj fakt, že rakovine vaječníkov vo veku 56 rokov podľahla jej matka, píše The Guardian.

Medializácia jej prípadu pred viac ako desiatimi rokmi spôsobila, že sa mnohé ženy začali viac zaujímať o svoje zdravie. Štúdie uvádzajú, že počet tých, ktoré mali v rodine anamnézu ochorenia a podstúpili genetické testy, sa v tom čase zvýšil o až 90 %.
Ďalšou ženou, ktorá prispela k zvýšeniu povedomia o ochorení, bola topmodelka Bianca Balti. V roku 2022 zistila, že je nositeľkou génu BRCA1 a má tak 50-percentné riziko rakoviny prsníka a 30-percentné riziko rakoviny vaječníkov. Podstúpila síce preventívnu dvojitú mastektómiu prsníkov, nádoru vaječníkov sa žiaľ nevyhla.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko stoja genetické testy a pre koho sú zadarmo.
- Aké sú hlavné rizikové faktory pre vznik rakoviny a kto patrí do rizikovej skupiny.
- Čo robiť ak ti zistia mutácie v génoch BRCA1 a BRCA2.
- Komu odporúčajú chirurgické odstránenie prsníkov a vaječníkov.
- Aké sú ďalšie možnosti prevencie.