Pepsi z Psej Školy utiekol a zrazilo ho auto. Corey zomrel na zlyhanie obličiek, bol podchladený, podvýživený a dehydratovaný.
V jednej zo skupín na Facebooku sa objavil príspevok ženy, ktorá zdieľala smutný príbeh o svojom psíkovi a o jeho pobyte v Psej Škole v Dolnom Kubíne. Keď sa Corey po niekoľkotýždňovej prevýchove vrátil, na ďalší deň mu zlyhali obličky.
Veterinár konštatoval podchladenie, dehydratáciu a podvýživu. V komentároch sa sťažovali na toto zariadenie aj viacerí iní ľudia. Počas roka mal po úteku zo Psej Školy zahynúť aj ďalší pes, Pepsi, ktorý do Psej Školy prišiel tiež s problémom separačnej úzkosti a zo zariadenia ušiel, pričom sa vraj uvoľnil z vodítka a zrazilo ho auto.
Psia Škola podľa recenzentov na Google praktizuje spôsob výchovy hraničiaci s týraním. Bitky, elektrické obojky, škrtenie či zamedzovanie potravy – toto všetko sa tam údajne deje aj napriek tomu, že na Slovensku už pes podľa zákona nie je vec. Po konzultáciách s respondentmi som sa rozhodla navštíviť Dolný Kubín.

Psia škola sa sústredí najmä na výcvik a prevýchovu problémových psov. Na sociálnych sieťach, ako napríklad Facebook či YouTube, uverejňuje videá, ktoré majú pozitívne ohlasy a navonok vyzerá byť všetko v poriadku. Výcvik s ubytovaním na štyri týždne u nich stojí 1300 eur. Prevýchova 1600 eur. Iwana Kebísková za takmer dvojmesačný pobyt svojho psíka Coreyho zaplatila skoro 4-tisíc eur. Viacerí respondenti sa zhodujú na tom, že sú tieto sumy extrémne vysoké.
„Po tom, ako v mojej prítomnosti pán Schvartz, majiteľ Psej Školy, zdvihol môjho malého psíka do vzduchu a niekoľko sekúnd ho škrtil, okamžite som výcvik s ním ukončila. Jeho praktiky sú neprípustné a najhoršie je, že si za tým aj napriek kritike stojí," opisuje respondentka svoju skúsenosť. Chcela zostať v anonymite, pretože sa bojí reakcie majiteľa Psej Školy. „Viete, Dolný Kubín je malý a on je schopný hocičoho," uzatvára.
Chcela som sa pozrieť na prostredie, v ktorom psy trávia čas, a pochopiť, prečo sa v škole stali tieto tragédie. Zaujímalo ma, aký je postoj majiteľa Psej Školy Tomáša Schvartza, a oslovila som aj iných psích trénerov, ktorí s ním majú skúsenosti. Svoje príbehy mi vyrozprávali aj majiteľky psov, ktoré uhynuli. Má Psia Škola právo na prevádzkovanie zariadenia pre psov?
Kvalitné články nevznikajú samy od seba. Sú za nimi hodiny práce, zvedavosti a hľadania pravdy. Patria medzi ne aj nebezpečné reportáže z prostredia kriminality či investigatívne články. Ak sa ti páči, čo robíme, podpor nás vstupom do klubu Refresher+. Tvoja podpora je kľúčom k ďalším príbehom, ktoré stoja za prečítanie.
Môj pohľad na Psiu Školu
Keď som dorazila do Dolného Kubína, Tomáš Schvartz ma neprivítal s otvorenou náručou. Všetko potrebné vraj vysvetlil vo videu na Facebooku a nemá mi viac čo povedať. Nakoniec mi však dovolil, aby som sa do Psej Školy pozrela. Videla som podmienky, v akých zvieratá žijú, a taktiež aj vnútorné priestory pre interiérových psíkov. Celý areál vyzeral byť čistý.

Znepokojili ma však psíky, ktoré boli zatvorené v kotercoch. Niektoré z nich sa triasli a keď som sa pýtala na dôvod, odpovedali mi, že majú stres. Vonku bolo vtedy niečo málo cez nulu a jedna krátkosrstá fenka mala koterec vonku, pričom mi pracovníci Psej Školy povedali, že psíka mali majitelia vnútri.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo psíky uhynuli.
- Ako to vidia ich majitelia a prečo si myslia, že za to môže Psia Škola.
- Ako tragické situácie vysvetľuje Tomáš Schvartz, majiteľ Psej Školy.
- Prečo si Tomáš Schvartz stojí za svojimi tvrdšími technikami.
- Ako vysvetľuje situácie so škrtením, podchladením a podvýživou psov.
- Stanovisko iného odborníka, ktorý si myslí, že sú techniky Psej Školy príliš tvrdé.