Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Vstúp do roku 2025 so zľavou 25 % na všetky typy predplatného 🥳
Tento článok je PR správa spoločnosti JTRE.
2. decembra 2024 o 17:00
Čas čítania 2:48
Sponzorovaný obsah

S výškou 168 metrov je Eurovea Tower najvyšším slovenským mrakodrapom. Pozri si exkluzívne zábery zo zákulisia jeho stavby

ZAUJÍMAVOSTI BRATISLAVA BÝVANIE NEHNUTEĽNOSTI
Uložiť Uložené

Na 45 poschodiach tento mrakodrap ponúka byty s panoramatickým výhľadom na rieku, promenádu aj centrum mesta.

Keď sa povie najvyššia budova v Bratislave, väčšina z nás si predstaví nový downtown, ktorému dominuje prvý slovenský mrakodrap. Výstavba 168-metrového Eurovea Tower je zaznamenaná aj na kamere a film, ktorý ju dokumentuje, si teraz môžeš pozrieť na streamovacej platforme Joj Play.

Ešte pred niekoľkými rokmi však bola najvyššou stavbou v meste ikonická budova, takzvaný „Manderlák“, ktorá bola so svojimi 45 metrami lídrom dlhé dekády. Ako sa tieto budovy stali symbolmi svojich čias a čo o nich možno nevieš?

JTRE
Zdroj: JTRE

Manderlák: „Bratislavský mrakodrap“, ktorý nie je mrakodrapom

V roku 1935 sa Bratislava rozvíjala takmer raketovým tempom a vtedajší podnikateľ Rudolf Manderla si uvedomil, že mesto potrebuje niečo moderné. Výškovú budovu, ktorá by reprezentovala pokrok a zároveň poskytla priestor na bývanie aj podnikanie. Miesto na Kamennom námestí bolo ideálne – centrálna poloha a zároveň potenciál stať sa novým mestským uzlom.

Návrh architektov Christiana Ludwiga a Emericha Spiegela bol inšpirovaný modernistickým funkcionalizmom, ktorý v tej dobe frčal po celej Európe. Manderlák bol deväťposchodový, čo na tú dobu nebolo vôbec málo, a so svojimi 45 metrami sa rýchlo stal neprehliadnuteľnou dominantou mesta.

Hoci ho ľudia často označovali za „prvý slovenský mrakodrap“, technicky ním nikdy nebol – k mrakodrapom sa totiž radia budovy s výškou aspoň 150 metrov. To mu však na popularite vôbec neubralo a Manderlák si postupne získal rešpekt medzi obyvateľmi, i keď spočiatku niektorí skeptici spochybňovali umiestnenie vysokej budovy v centre historického mesta.

JTRE
Zdroj: JTRE

Život Manderláku dnes

Dnes, 90 rokov od svojho postavenia, Manderlák stále stojí na svojom mieste a pripomína nám časy, kedy bola Bratislava ešte malým mestom, ktoré sa práve začínalo meniť. Jeho pôvodná funkcia ako obytný a obchodný priestor zostáva zachovaná, ale čo sa týka architektonickej dominancie, už dávno ho zatienili novšie budovy. Stále však ide o významný kus histórie Bratislavy, ktorý ľudia obdivujú pre jeho unikátny štýl a historický význam.

Eurovea Tower: Nová dominanta Bratislavy

Rok 2023 bol pre Bratislavu prelomový – Eurovea Tower sa stala oficiálne najvyššou budovou nielen v hlavnom meste, ale aj na Slovensku. S výškou 168 metrov prekonala všetko, čo tu kedy stálo. Projekt patrí medzi najväčšie stavebné úspechy posledných rokov a je neprehliadnuteľným symbolom moderného mesta. Jeho developer JTRE si dal záležať, aby bola budova nielen najvyššia, ale aj esteticky príťažlivá a funkčne vyhovovala dnešným požiadavkám na moderné bývanie.

Týmto projektom sa podarilo prepojiť výškovú architektúru s existujúcou mestskou kultúrou a životným štýlom na brehu Dunaja. Na 45 poschodiach ponúka byty s panoramatickým výhľadom na rieku, promenádu aj centrum mesta. Výstavba tohto unikátneho projektu bola zachytená v dokumentárnom filme slovenského režiséra Jara Vojteka, ktorý poskytuje pohľad na technické aj ľudské výzvy, ktorým čelil celý stavebný tím. Film si môžeš pozrieť v pohodlí domova už dnes na platforme JOJ PLAY.

Čo spája Manderlák a Eurovea Tower?

Aj keď Manderlák a Eurovea Tower delí takmer storočie, obe budovy sú symbolmi doby, v ktorej vznikli. Manderlák reprezentoval prelom v urbanizácii Bratislavy, prvú výškovú budovu, ktorá priniesla moderné bývanie do centra mesta. Eurovea Tower zase reflektuje dnešnú éru – obdobie, keď Bratislava chce ukázať, že aj ona vie konkurovať svetovým metropolám kvalitou svojej architektúry.

Manderlák mal 9 poschodí, Eurovea Tower ich má 45. Manderlák bol prvou výškovou budovou, Eurovea Tower je prvým skutočným mrakodrapom na Slovensku. Oba sú dôležitou súčasťou bratislavskej panorámy a ukazujú, ako sa mesto za tých 90 rokov zmenilo.

JTRE
Zdroj: JTRE

Minulosť a budúcnosť rozvoja Bratislavy

Rozvoj mesta sa neustále zrýchľuje a Bratislava je toho jasným príkladom. Zatiaľ čo v roku 1935 bolo postavenie 45 metrov vysokej budovy obrovským úspechom, dnes mesto dosahuje nové výšky. Eurovea Tower je len jednou z mnohých nových stavieb, ktoré menia tvár Bratislavy. Okrem toho po vyhlásení výsledkov architektonickej súťaže o dva nové mrakodrapy môže už o pár rokov prísť o titul najvyššej budovy v našom meste.

Aj táto súťaž s účasťou piatich medzinárodne uznávaných architektonických ateliérov dokazuje, že sme v Bratislave svedkami vysokej úrovne a dynamiky rozvoja. Stále viac sa rozrastá smerom k modernému urbanizmu, pričom sa snaží zachovať rovnováhu medzi historickým dedičstvom a modernými požiadavkami na život.

Budúcnosť Bratislavy je v rozvoji možností kvalitného bývania, v zlepšovaní infraštruktúry a vytváraní mestského prostredia, ktoré bude atraktívne pre všetkých, ktorí tu chcú žiť, pracovať alebo ho navštíviť. Manderlák a Eurovea Tower sú len dve kapitoly tohto príbehu, a nedávno odhalené výsledky súťaže ukazujú, že určite nie posledné.

Domov
Zdieľať
Diskusia