Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
dnes 8. novembra 2024 o 14:00
Čas čítania 3:17
redakcia

Novej Separovej frajerke prajú v komentároch smrť. Psychologička varuje, že aj nevinný hejt môže končiť tragicky

OSOBNOSTI DUŠEVNÉ ZDRAVIE INFLUENCERI SEPAR VZŤAHY
Uložiť Uložené

Beef medzi Separovou expriateľkou Cynthiou Tóthovou a jeho novou partnerkou Teri Pallovou odhalil, akým vážnym problémom môže byť burcovanie vášní v online priestore.

Internetom už niekoľko týždňov rezonuje kauza, ktorú vyvolal rozchod Separa a Cynthie.

Krátko po jeho oznámení Separ priznal vzťah s influencerkou Teri Pallovou. Mnohých fanúšikov rozchod šokoval a na internete pravidelne burcovali vášne proti Separovej súčasnej partnerke Tereze.

Obe dievčatá sú dnes obeťami extrémneho hejtu. Teri dokonca v komentároch ľudia prajú smrť. Takáto situácia je pre mladé dievčatá mimoriadnou psychickou záťažou. Na túto tému sme sa porozprávali so psychologičkou PhDr. Helenou Tlachačovou, ktorá vysvetľuje, aká nebezpečná môže byť kyberšikana a hejt komentáre pod príspevkami.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌸 Cynthia Tóthová 🌸 (@cynthia_tothova)

Čo predchádzalo vlne hejtu?

Oznámenie rozchodu slávneho páru vyzeralo byť pokojné a nič nenasvedčovalo tomu, že môže situácia takto eskalovať. O tom, že si Separ našiel novú priateľku, sa špekulovalo krátko po rozchode.

Cynthia bola hosťom v podcaste Oskara Baramiho, kde Teri nepriamo opísala. Povedala, že jej priateľa chcela ešte počas ich vzťahu a túto „osobu“ nazvala hadom. Objavila aj v šou Hodina Pravdy, kde celú situáciu označila za podraz. Mnohí fanúšikovia z kontextu pochopili, že Cynthia zrejme hovorí o Tereze a začali jej v komentároch písať nechutné komentáre vrátane priania smrti. Neskôr nový vzťah potvrdil aj Separ.

Odporúčané
Separ potvrdil špekulácie. Na Instagrame odhalil svoju novú priateľku Separ potvrdil špekulácie. Na Instagrame odhalil svoju novú priateľku 23. septembra 2024 o 18:19

Najnovšie negativite čelí aj Cynthia. Do konfliktu sa totiž zapojil kontroverzný influencer Filip Sulík, ktorý vo videu zverejnil rôzne súkromné veci z ich vzťahu. Podľa jeho slov rapera chcela viackrát podviesť (práve so Sulíkom) a vo vzťahu sa nesprávala čestne. Jeho vyjadrenie vyvolalo ďalšiu lavínu hejtu.

Pred kyberšikanou sa nedá utiecť

Šikanou v online priestore sa zaoberáme, pretože je mimoriadne nebezpečná a svojimi znakmi sa líši od tej fyzickej. Ako ozrejmuje aj psychologička, problémom kyberšikany je, že nie je viazaná na fyzický priestor a nedá sa pred ňou utiecť.

Tí, ktorí šíria nenávisť si navyše často dovolia viac, pretože sa môžu schovávať za falošné profily. Ďalším obrovským problémom je, že sa v online priestore negativita šíri oveľa rýchlejšie a má tendenciu zasiahnuť širšie publikum.

Aj „nevinný“ hejt môže končiť tragicky

Negatívne vyjadrenia na internete môžu podrývať sebavedomie. „Ostrá kritika a nenávistné komentáre sa môžu negatívne podpísať na psychike mladých ľudí. Najmä čo sa týka oblasti sebahodnotenia a sebavedomia,“ ozrejmila nám psychologička, ktorá pôsobí na platforme K Sebe.

Za problematickú skupinu označila najmä mladé influencerky, akými sú aj Teri so Cynthiou. Podľa jej slov vytváranie sebaobrazu mladých dievčat často závisí od názorov okolia. Obe sú navyše influencerky, čo prípad ešte zhoršuje. Ich práca totiž závisí od sympatií ich sledovateľov. Myslí si, že šikana v online priestore v nich môže vyvolať pocit viny a môžu sa u nich vyvinúť aj úzkosti.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝐓𝐄𝐑𝐈 𝐏𝐀𝐋𝐋𝐎𝐕𝐀́ (@teri.pallova)

Ľudia, ktorí trpia nízkym sebavedomím, môžu byť šikanou poznačení už navždy. „U ľudí, ktorí majú krehkejší pocit vlastnej hodnoty sa doživotné následky môžu týkať poklesu sebavedomia, problémov v dôvere k druhým, prípadne sociálnou izoláciou, alebo zvýšenej miery sebakritiky. Taktiež kyberšikana môže viesť ku vzniku posttraumatickej stresovej poruche,“ ozrejmuje odborníčka.

Obete kyberšikany dokáže tlak vyburcovať natoľko, že si ublížia. „Faktory, ktoré môžu zvýšiť možnosť ublíženia sú najmä bezvýchodiskovosť situácie, kedy poškodená osoba nemá pocit, že existuje miesto kde sa cíti v bezpečí,“ hovorí odborníčka. To, či si obeť siahne na svoje zdravie závisí aj od podpory okolia, ale aj od vzťahu k samej sebe.

Ohrozenou skupinou sú práve ženy

Cynthia s Teri sa radia do viacerých rizikových skupín. Okrem toho, že sú mladé a živia sa prácou v online priestore, sú ženy. Výskumy ukázali, že tie musia čeliť kyberšikane častejšie. „Dôvodom môžu byť genderové stereotypy. Na ženy sú kladené vyššie očakávania, a to najmä na ich fyzický vzhľad. Taktiež môžu čeliť častejším sexuálnym narážkam, prípadne sexuálnemu obťažovaniu,“ vysvetľuje psychologička.

Samozrejme, tomuto druhu šikany sú vystavení aj muži. Negatívne komentáre u tejto skupiny sa však týkajú najmä sociálneho statusu, úspechu či materiálneho zabezpečenia. 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌸 Cynthia Tóthová 🌸 (@cynthia_tothova)

Čo robiť?

S kyberšikanou sa nestretávajú len influenceri a známe osobnosti. Sociálne siete dnes už používajú takmer všetci a hrdinov za klávesnicou máme všetci okolo nás. Psychologička obetiam odporúča, aby sa nebáli o svojich starostiach komunikovať s blízkymi. 

„Vyjadrite svoje emócie, ale aj obavy, ktoré sa vám vynárajú pri čítaní komentárov,“ radí.


Ďalším tipom je zreálňovať si kritiku. Je dobré vyhodnocovať, či je oprávnená a založená na pravde alebo je len výsledkom vnútorných konfliktov autora. Sociálne siete nás pohlcujú, a preto je dôležité netráviť na nich všetok svoj čas. Odborníčka radí stanoviť si čas, ktorý im venujeme.

Ak problém pretrváva, obete sa môžu obrátiť na odbornú pomoc alebo na políciu. Aj kyberšikana je zločin. Netreba sa báť, ozvať sa. Ako psychologička vysvetlila, jej následky môžu viesť k závažným duševným problémom. Netreba ju preto podceňovať. 

Ak aj ty cítiš, že si obeťou kyberšikany, máš stres, strach alebo iné nepríjemné pocity, kontaktuj odborníka. Vždy je tu niekto, kto ťa rád vypočuje, poskytne ti pomoc a odovzdá cennú radu. Tieto telefónne čísla ti možno padnú vhod: 

Krízová linka pomoci: 0800 500 333 
Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566
Linka detskej istoty: 116 111 
Späť
Zdieľať
Diskusia