Do 60 dní začne presúvať milióny neplnoletých používateľov do nového módu. Nové registrácie tínedžerov to budú mať prednastavené.
Nové účty pre tínedžerov vo veku od 13 do 15 rokov budú mať nové nastavenia ochrany. Instagram tak mení spôsob, akým funguje pre neplnoletých, a sľubuje viac zabudovaných ochranných prvkov a pre rodičov viac kontroly a istoty.
Príspevky tínedžerov budú primárne nastavené ako súkromné, takže ich nebudú môcť vidieť ľudia, ktorí ich nesledujú, informuje BBC. Rodičia budú taktiež musieť schvaľovať všetkých nových sledovateľov. V podstate v tomto budú mať pravidlá ako bežné „súkromné profily“. Tieto nastavenia sa dajú zmeniť len v prípade, že rodič poskytne dieťaťu dohľad nad účtom, alebo keď dieťa dovŕši 16 rokov.
Okrem iného, nová aktualizácia prinesie aj prísnu kontrolu citlivého obsahu, aby sa zabránilo potenciálne škodlivému materiálu a stlmí upozornenia počas noci. Vedúci predstaviteľ spoločnosti Meta sa však sťažuje, že aj napriek tomu, že sa snažia deti na internete chrániť, rodičia nové aktualizácie jednoducho nepoužívajú.
Rodičia, ktorí sa rozhodnú dohliadať na konto svojho dieťaťa, budú môcť vidieť, s kým si dieťa píše a o aké témy sa zaujíma – nebudú však môcť čítať obsah správ. Instagram tvrdí, že do 60 dní od oznámenia zmien začne presúvať milióny existujúcich neplnoletých používateľov do nového „rodičovského módu“.
„Či to funguje alebo nie, zistíme až vtedy, keď sa opatrenia začnú uplatňovať,“ tvrdí sociálna sieť a v tlačovej správe poukazuje aj na príbeh Iana Russella, ktorého dcéra Molly si na Instagrame prezerala obsah o sebapoškodzovaní a samovražde. Neskôr ako 14-ročná spáchala samovraždu.