Stavba nie je pripojená na inžinierske siete, disponuje len fotovoltaickým panelom na streche. Majitelia totiž nepotrebujú viac ako krytý priestor uprostred záhrady.
Kreativita nemá žiadne hranice, o čom nás tentoraz presvedčili českí architekti z ateliéru BYRÓ, ktorí navrhli unikátnu záhradnú chatu v blízkosti rieky Vltava na okraji Prahy. S rozpočtom 1 milión českých korún, čo je v prepočte približne 40-tisíc eur, si poradili na výbornú a pre majiteľov, ktorí hľadali únik z ruchu veľkomesta, vytvorili dokonalú oázu pokoja.
Autori Jan Holub a Tomáš Hanus navrhli novú stavbu s úžitkovou plochou 20 štvorcových metrov na mieste pôvodnej, rozpadajúcej sa chaty, ktorá stojí uprostred veľkej záhrady.
Klienti trávia maximum času v exteriéri, preto chceli len skromný priestor, v ktorom sa ukryjú pred dažďom či silným vetrom a umožní im príležitostné prespatie v letných mesiacoch. Doplnkovou funkciou chaty pre zimnú sezónu je priestor na uskladnenie rastlín, teda akási forma zimnej záhrady.
Architekti dlhší čas rozmýšľali nad tým, ako by mohli chatu čo najviac prepojiť so záhradou, a nakoniec prišli s myšlienkou výklopného panelu, vďaka ktorému môžu jednu stranu stavby kompletne otvoriť. Interiér tak plynulo prechádza von, respektíve záhrada preniká do vnútra objektu. V otvorenej polohe navyše polykarbonátová stena funguje ako vonkajšia strecha a rozširuje krytý priestor, kde je možný úkryt pred zlým počasím. Mechanizmus pozostáva z oceľových lán, kladkových koliesok a protizávažia, vďaka čomu je ľahko ovládateľný aj pre jednu osobu.
Záhradný domček stojí na betónových základoch pôvodnej stavby. Nachádza sa v okolí ďalších menších objektov, ktoré väčšinou slúžia ako zázemie pre jednotlivé záhrady. Okolitý charakter dvojica architektov vložila aj do novej chaty, ktorá je z tmavého opaľovaného dreva s prirodzenou štruktúrou a v stave so zavretými okenicami korešponduje so susedmi.
Objekt je navrhnutý ako drevostvba v konštrukčnom systéme two-by-four. Vnútorné steny sú omietnuté, zadná stena s integrovanou knižnicou a rebríkom, ktorý vedie na poschodie, je obložená drevom.
Konštrukcia knižnice a poschodia je z drevených dosiek tak, aby interiér vyzeral subtílne a prepúšťal denné svetlo. Vďaka oknám orientovaným na tri svetové strany a polykarbonátovému panelu sa svetelná nálada v interiéri mení v priebehu celého dňa. Výška objektu je necelých 5 metrov, pričom nie je napojený na žiadne inžinierske siete a disponuje len fotovoltickým panelom na streche, ktorý zabezpečuje základnú zásobu elektriny.
Takto vyzerá jeden z najkrajších záhradných domčekov v Českej republike pohľadom fotografky Alex Shoots Buildings. Pozri si galériu plnú najmenších detailov.