Chrbát máme len jeden, a preto si zaslúži ten najlepší matrac.
Začali ste hľadať matrac do spálne a z výberu produktov sa vám točí hlava? Nie ste si istí, ako sa jednotlivé typy matracov od seba líšia? V tomto článku nájdete odpovede na tieto otázky. Zároveň vám dáme tipy, na čo si dať pozor, než sa definitívne rozhodnete. Zistite, ako si kúpiť dokonalý matrac!
Pružinové a penové matrace: ktoré si vybrať?
Matrace sa z hľadiska konštrukcie najjednoduchšie delia na pružinové a penové. Medzi pružinovými modelmi rozlišujeme bonellové matrace – pružinové a taštičkové matrace, ktoré poznáme už roky, a relatívne nové pružinové a taštičkové modely. V bonellových matracoch pracujú všetky pružiny spoločne, takže matrac nie vždy poskytuje anatomickú polohu chrbtice počas spánku.
V pružinových a taštičkových modeloch je každá pružina umiestnená v samostatnej taštičke, takže môže pracovať nezávisle. Pružiny preto bezchybne reagujú na tlak jednotlivých častí tela a poskytujú vynikajúcu oporu tela.
Ešte novšie, technologicky dokonalejšie výrobky sú penové a latexové matrace. Ich výplň tvoria elastické materiály, ktoré sa prispôsobia tvaru tela osoby, ktorá na nich spí, a keď sa nepoužívajú, vrátia sa do pôvodného tvaru. Penový matrac poskytuje počas spánku príjemný pocit „klesania“, ale zároveň poskytuje vynikajúcu oporu chrbtici v každom úseku chrbtice. Latexové matrace majú podobný účinok a ponúkajú aj vynikajúcu ventiláciu.
Upravte si tvrdosť matraca!
Ak ste niekedy počuli, že tvrdý matrac je vždy najzdravší pre chrbát – zabudnite na to! Tvrdosť matraca by mala vždy zodpovedať hmotnosti jeho používateľa:
- do 60 kg – mäkký matrac (H1),
- 60 až 80 kg – stredne mäkký matrac (H2),
- od 80 do 100 kg – stredne tvrdý matrac (H3),
- nad 100 kg – tvrdý matrac (H4).
„Nesprávne nastavená tvrdosť matraca môže spôsobiť bolesť a nepohodlie počas spánku. Príliš mäkký matrac sa pod ťažšou osobou priveľmi stlačí, v matraci sa vytvorí priehlbina a chrbtica spiaceho zostane počas noci neprirodzene zakrivená. Príliš tvrdý matrac pod ľahkou osobou nebude vôbec fungovať a bude mať pocit, že spí na podlahe. Osoba sa bude budiť s bolesťami v bedrách, ramenách, pocitom mravčenia v nich a v najhoršom prípade s preležaninami,“ hovorí špecialista obchodu dobresny.sk.
Očakávajte od svojho matraca viac!
Na hľadanie dokonalého matraca sa oplatí vyhradiť si dlhší čas. Jednotlivé výrobky sa môžu líšiť z hľadiska ďalších funkcií.
Niektoré penové a latexové matrace majú špeciálne drážky, ktoré počas spánku zabezpečujú pasívnu masáž chrbta. Niektoré matrace sa zasa vyznačujú antialergickými vlastnosťami (napr. latexové matrace), pretože materiál, z ktorého sú vyrobené, obmedzuje šírenie plesní a roztočov. Modely od renomovaných výrobcov sú často obohatené o podporné zóny, ktoré správne fungujú pre hmotnosť konkrétnej časti tela (napr. ľahšie pod hlavou a tvrdšie pod bokmi).
Premyslite si, čo chcete od svojho budúceho matraca, a pred kúpou si pozrite aspoň niekoľko modelov!