Migrácia a túžba po novom a lepšom živote spôsobila, že množstvo Slovákov odišlo ešte v 19. storočí do USA. Usadili sa na rôznych miestach, no niektorí z nich žili v obci s názvom Slovak. Stál za ňou muž, ktorého chyby takmer položili Tatra banku.
V roku 2020 sa v Spojených štátoch amerických hlásilo k slovenskému pôvodu viac než 590-tisíc ľudí, píše Čas. Najviac našich krajanov je za veľkou mlákou usadených v meste Pittsburgh, pričom výrazne rastie aj komunita v Kalifornii či na Floride.
Vedeli ste však, že slovenskí prisťahovalci založili v USA aj vlastnú obec s názvom Slovak? Prostredníctvom reelska na ňu upozornili aj ľudia z agentúry Global Slovakia, ktorá sa stará o propagáciu Slovenska v zahraničí.
Najvýraznejšia vlna migrantov slovenského pôvodu do Spojených štátov amerických prebiehala koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Práve na konci 19. storočia vznikla na území štátu Arkansas obec Slovactown, prípadne zo starších záznamov známa aj ako Slovaktown. Išlo o miesto, ktoré fungovalo ako propagácia a lákadlo pre ľudí slovenského pôvodu, ktorí premýšľali nad odchodom do Spojených štátov.
- Prečo vznikla obec Slovak.
- Kto stál za jej vytvorením.
- Koľko ľudí tam žilo a akí boli.
- Čo z obce ostalo aj dnes.
Koncom 19. storočia prebiehala silná vlna migrácie do Spojených štátov amerických. Víziu lepšieho života za veľkou mlákou videlo aj množstvo Slovákov. Na niekoľkodňovú cestu loďou sa vybrali tisíce ľudí slovenského pôvodu, pričom niektorí z nich odišli v krojoch, píše portál Noviny.
Slovákov v Spojených štátoch každým mesiacom pribúdalo. Veľa z nich sa usadilo na východnom pobreží, iní zas putovali za svojimi rodinami či priateľmi o čosi ďalej. S ich narastajúcim počtom začali vznikať aj rôzne inštitúcie a spolky, ktoré združovali slovenských prisťahovalcov kultúrne či hospodársky.
Nápad vytvoriť kolonizačnú spoločnosť vyšiel
Myšlienku o vzniku samostatnej obce, v ktorej by žili primárne ľudia slovenského pôvodu, predniesol Peter Víťazoslav Rovnianek. Rodák z Dolného Hričova odišiel žiť do USA ešte v roku 1887, pričom sa usadil v Pittsburghu.
Pracoval ako redaktor, no zároveň mal silného podnikateľského ducha. V rámci práce pre slovenskú komunitu najprv len prekladal novinové články a neskôr viedol tlačové oddelenie, ktoré vydávalo americko-slovenské noviny.
Rovnianek sa rýchlo vypracoval na jednu z vedúcich osobností slovenského krajanského života v USA. V roku 1894 sa zaslúžil o vznik Slovenskej kolonizačnej spoločnosti, ktorá sa stala aj základným stavebným pilierom obce Slovak.
Plány vychádzali na výbornú. V lete 1894 odkúpila Rovnianekova spoločnosť v štáte Arkansas v okrese Prairie pozemok s rozlohou 12 štvorcových kilometrov. Málokomu to vtedy dávalo zmysel. Naokolo bola neúrodná suchá pôda a nebolo tam takmer nič, čo by nejakým spôsobom odôvodňovalo výstavbu slovenskej obce.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy Rovnianek začal pracovať na myšlienke o Slovaku.
- Prečo skoro položil Tatra banku.
- Ako sa stal z podnikateľa a bankára nakoniec baník.
- Čo je so Slovakom dnes.
- Pribúdajú tam ešte Slováci?