Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. mája 2024, 9:30
Čas čítania 5:49
Martin Adam Pavlík

Zlomené ruky, vybité zuby aj smrť po tvrdom knokaute. Brutálny box bez rukavíc je novým fenoménom, populárnym aj na Slovensku

Zlomené ruky, vybité zuby aj smrť po tvrdom knokaute. Brutálny box bez rukavíc je novým fenoménom, populárnym aj na Slovensku
Zdroj: Getty Images/Alex Menendez
ZAUJÍMAVOSTI BARE-KNUCKLE BOXING BOJOVÉ ŠPORTY BOX BOX BEZ RUKAVÍC KRÁLI ULICE ŠPORT
Uložiť Uložené
Články o športe ti prináša Fortuna. Zaregistruj sa a vyber si svoj bonus!chcem bonus

Napriek extrémnej brutalite tento šport sleduje čoraz viac divákov. Má však mimoriadne temné pozadie.

Dvaja muži sa bijú holými päsťami do krvi hlava-nehlava v provizórnom ringu, až pokým jeden bezmocne nespadne tvárou k zemi. Rozhodca ukončuje zápas. Časť publika nadšene jasá, ďalšia sklamane odvracia pohľad. 

Pre niekoho krásny šport, pre iného to ani šport nie je, pretože mu to pripadá hnusné, choré či zvrátené. Bez ohľadu na jeden či druhý pohľad, box bez rukavíc (bare-knuckle boxing) je dnes znova populárny na celom svete a má prekvapivo dlhú históriu. 

V tomto článku ti priblížime kedy a kde vznikol tento kontroverzný brutálny šport aj kto a v akých organizáciách ho praktizuje. Jednu máme už aj na Slovensku a vypredáva haly. Kto a prečo ju založil? Aké sú vlastne pravidlá?

Aké zranenia hrozia zápasníkom? Môžu mať rovnako dlhú kariéru ako klasický boxeri alebo MMA zápasníci? Aj na tieto otázky ti zodpovieme. Ak ťa bavia naše články o bojových športoch, pridaj sa do klubu Refresher+ a čítaj všetok obsah na našom webe bez obmedzení.

Počiatky už v starovekom Grécku

The Vault píše, že za zakladateľa športu s názvom bare-knuckle boxing je považovaný Angličan James Figg, ktorý v roku 1719 v Londýne začal na vlastnom amfiteátri usporadovať zápasy holými päsťami o peňažnú odmenu. 

Martial Nerd napriek tomu správne pripomína, že počiatky tohto bojového umenia môžeme nájsť dokonca ešte v starovekých civilizáciách. Bitky bez akýchkoľvek rukavíc sa praktizovali v Grécku na starovekých olympijských hrách už v roku 688 pred Kristom, takže ide o jeden z najstarších športov vôbec.

socha box bez rukavic
Zdroj: Wikimedia/Marie-Lan Nguyen/na voľné použitie

Vráťme sa však do Anglicka. Časom sa box bez rukavíc stal najobľúbenejšou aktivitou návštevníkov pozostávajúcich prevažne z robotníckej triedy. Odvážlivci sa bili medzi sebou aj priamo so spomínaným Jamesom Figgom. Vraj bol mohutným obrom a dobrým bitkárom, preto nikdy nenašiel premožiteľa. Bol zároveň úplne prvým šampiónom ťažkej váhy v boxe bez rukavíc.

Odporúčané
KVÍZ: Vieš, kto bol „tichý zabijak“ a kedy debutoval Juraj Slafkovský? Otestuj svoje znalosti o slovenskom hokeji KVÍZ: Vieš, kto bol „tichý zabijak“ a kedy debutoval Juraj Slafkovský? Otestuj svoje znalosti o slovenskom hokeji 10. mája 2024, 10:00

Podľa portálu Britannica bol Figgovým zanieteným nástupcom Jack Broughton. V roku 1743 vypracoval súhrn pravidiel boxu bez rukavíc, ktorými sa zápasníci museli riadiť. Išlo zrazu o oficiálne organizovaný šport, dokonca zastrešený priamo aristokraciou. Zápasníci sa bili len rukami a udierali do pol pása. Kopy a údery lakťami boli zakázané, rovnako ako aj boj na zemi.

Medzinárodný súboj medzi Tomom Kingom z Anglicka a Johnom C. Heenanom z Ameriky v roku 1863.
Medzinárodný súboj medzi Tomom Kingom z Anglicka a Johnom C. Heenanom z Ameriky v roku 1863. Zdroj: Wiki Commons/Famous Fights Past and Present

Zásahy polície aj smrť v ringu pre tučnú odmenu

Reputáciu tomuto novému športu krátko nato skazili podvodníci, ktorí začali bitky manipulovať a zarábali na tom, čo na istý čas viedlo v Londýne až k úplnému zákazu podobných súbojov. Nová éra prišla v roku 1839, keď bol zavedený zoznam nových pravidiel boxu bez rukavíc, takzvaný London Prize Ring Rules, vytvorený na základe Broughtonovho kódexu. 

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 159469 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Kedy a v ktorej organizácii zomrel po dueli jeden zo zápasníkov.
  • Ktorá hviezda Onlyfansu sa tiež bila v najprestížnejšej americkej „bare knuckle“ organizácií. 
  • Ktorý známy MMA zápasník sa stal spoluvlastníkom najväčšej americkej organizácie zameranej na box bez rukavíc.
  • Ktorí kriminálnici z podsvetia sa bili v 70. rokoch v nelegálnych zápasoch. 
  • Prečo veľký medzinárodný zápas medzi anglickým a americkým šampiónom prerušila polícia.
  • Za akým účelom vznikli „bare knuckle“ organizácie v Rusku, Česku a na Slovensku.
  • Ako nepríjemne sa zranil počas jedného zápasu priamo zakladateľ slovenskej organizácie. 
Domov
Zdieľať
Diskusia