Keď Ester vzali na jednu z najlepších hudobných škôl v USA, nemala na ňu peniaze. „Vygooglila som si zoznam najbohatších ľudí na Slovensku podľa rebríčka Forbes. Napísala som niekoľko e-mailov typu Dobrý deň, zobrali ma na takúto školu a chcem tam ísť.“
Príbehy Slovákov v zahraničí by mnohokrát poslúžili ako námet na román či filmový trhák na Netflixe. Príkladom je aj 29-ročná jazzová speváčka, hudobná textárka a pedagogička Ester Wiesnerová.
Odkedy ju magazín Forbes zaradil v roku 2015 do rebríčka 30 pod 30, stihla vydať prvý jazzový album Blue Journal s 11 autorskými kompozíciami. Ten bol na Grammy zaradený do užšieho výberu, a to hneď v dvoch kategóriách (vokálny jazzový album a najlepší obal). V britskom hudobnom časopise JazzWise ho dokonca označili za Editor’s choice.
Ako odrazový mostík jej slúžila práve jedna z najväčších a najprestížnejších hudobných škôl sveta – Berklee College of Music. Tam študovala spev a jazzovú kompozíciu. Status študentky v americkom Bostone si však musela obhájiť (a aj vybojovať).
„Štúdium som dokončila s červeným diplomom a na záverečnom absolventskom koncerte ma vybrali spievať s Lionelom Richiem pred 7-tisícovým publikom. Ako pre jedno dievča zo Slovenska a z malého mesta Partizánske to bolo pre mňa neuveriteľné,“ dodáva.
Ester nám v článku porozprávala, ako sa jej podarilo dostať na Berklee, kde študovali napríklad aj Martin Valihora, Oskar Rózsa či Charlie Puth, a kto jej prispel na státisícové školné.
V Refresheri pre teba radi zbierame príbehy Slovákov zo zahraničia. Len nedávno sme ti priniesli rozhovor so študentkou zo St Andrews, kde študoval aj princ William. Tvorbu ďalších kvalitných výstupov môžeš podporiť, ak sa staneš členom klubu REFRESHER+.
„Berklee, Berklee... čo to tá Berklee je?“
Celý príbeh Ester, ktorý je popreplietaný talentom, ale i osudom, sa začal oveľa skôr ako na Berklee. „Prvá veľká vec bola, keď ma prijali na dramatický odbor na konzervatórium. Samostatný spev sa u nás vtedy študovať nedal (s výnimkou operného spevu), takže to, či do toho vôbec ísť, bola pre mňa obrovská dilema. Mala som totiž študovať herectvo, tanec a spev, pričom herectvo a tanec som v živote nerobila,“ spomína Ester.
„Okrem toho som sa hlásila z osemročného gymnázia, takže moja rodina nebola veľmi nadšená predstavou, že mám ísť zrazu do umenia, podporovali to tak opatrne. Mamina je hudobníčka, vedela, čo to zahŕňa, ocino inžinier, takže uňho bol obrovský otáznik. Na prijímačkách som však skončila prvá s najväčším počtom bodov, čo ma úprimne prekvapilo, ale, samozrejme, aj nakoplo,“ dodáva.
Počas štúdia herectva a nie hudby (teda oficiálne) prišiel aj prvý hudobný úspech, a to v súťaži Nové tváre slovenského jazzu, v ktorej sa Ester stala objavom roka 2012.
„Bolo to presne v deň mojich šestnástich narodenín. Doteraz si pamätám, že vtedy Peter Lipa povedal: ‚O nej ešte budeme počuť.‘ To ma vtedy strašne povzbudilo a povedala som si, dobre, je tam nejaká šanca.“ Po veľkom úspechu sa neskôr náhodne „pregooglila“ aj k Berklee.
„Všetky najlepšie materiály, ktoré som našla, boli od Berklee press. Vravela som si, Berklee Berklee, čo to tá Berklee je, kde to je. Zrazu som zistila, že je to najväčšia hudobná škola na svete a z mojich odborov stále pridáva nejaké videá, tak som začala odoberať jej newslettre,“ hovorí.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa Ester nakoniec podarilo zaplatiť státisícové školné.
- Ako zvládnuť prijímačky na jednu z najznámejších hudobných škôl sveta.
- Prečo je Berklee taká výnimočná a či všetky tie peniaze stáli za to.
- Ako dnes Ester pomáha Slovákom, ktorí chcú študovať hudbu.