Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
27. februára 2024, 14:30
Čas čítania 7:22
Denisa Šútorová

Slovenka Ester: Väčšina slovenských boháčov mi s peniazmi na školu nepomohla. Štart v USA bol ťažký, dnes som vo výbere na Grammy

Slovenka Ester: Väčšina slovenských boháčov mi s peniazmi na školu nepomohla. Štart v USA bol ťažký, dnes som vo výbere na Grammy
Zdroj: Archív/Ester Wiesnerova, Foto: Laura Belišová
HUDBA AKO SA TI ŠTUDUJE NA... HUDBA HUDOBNÉ OCENENIA GRAMMY ÚSPEŠNÍ SLOVÁCI VYSOKÉ ŠKOLY VZDELÁVANIE ŽIVOT SLOVÁKOV V ZAHRANIČÍ
Uložiť Uložené

Keď Ester vzali na jednu z najlepších hudobných škôl v USA, nemala na ňu peniaze. „Vygooglila som si zoznam najbohatších ľudí na Slovensku podľa rebríčka Forbes. Napísala som niekoľko e-mailov typu Dobrý deň, zobrali ma na takúto školu a chcem tam ísť.“

Príbehy Slovákov v zahraničí by mnohokrát poslúžili ako námet na román či filmový trhák na Netflixe. Príkladom je aj 29-ročná jazzová speváčka, hudobná textárka a pedagogička Ester Wiesnerová.

Odkedy ju magazín Forbes zaradil v roku 2015 do rebríčka 30 pod 30, stihla vydať prvý jazzový album Blue Journal s 11 autorskými kompozíciami. Ten bol na Grammy zaradený do užšieho výberu, a to hneď v dvoch kategóriách (vokálny jazzový album a najlepší obal). V britskom hudobnom časopise JazzWise ho dokonca označili za Editor’s choice.

Jej prvý album sa dostala do užšieho výberu na Grammy. Blue Journal vraj skladala 7 rokov. „Skladby som začala písať počas štúdia, po škole sa to skončilo. Zachytáva presne to obdobie, keď som sa ocitla na úplne inom kontinente, kde som spoznávala nové kultúry a ako som sa tam snažila získať svoje miesto. Neskôr som sa vrátila domov a zase som svoje miesto hľadala tam, takže téma albumu je, kým naozaj sme, keď sa všetci pozerajú, kým sme, keď sa nikto nepozerá, kým sme v tej danej kultúre a ako v tom celom nájsť ozajstné ja.“
Jej prvý album sa dostala do užšieho výberu na Grammy. Blue Journal vraj skladala 7 rokov. „Skladby som začala písať počas štúdia, po škole sa to skončilo. Zachytáva presne to obdobie, keď som sa ocitla na úplne inom kontinente, kde som spoznávala nové kultúry a ako som sa tam snažila získať svoje miesto. Neskôr som sa vrátila domov a zase som svoje miesto hľadala tam, takže téma albumu je, kým naozaj sme, keď sa všetci pozerajú, kým sme, keď sa nikto nepozerá, kým sme v tej danej kultúre a ako v tom celom nájsť ozajstné ja.“ Zdroj: Archív/Ester Wiesnerova, Foto: Ľuboš Pilc

Ako odrazový mostík jej slúžila práve jedna z najväčších a najprestížnejších hudobných škôl sveta – Berklee College of Music. Tam študovala spev a jazzovú kompozíciu. Status študentky v americkom Bostone si však musela obhájiť (a aj vybojovať).


„Štúdium som dokončila s červeným diplomom a na záverečnom absolventskom koncerte ma vybrali spievať s Lionelom Richiem pred 7-tisícovým publikom. Ako pre jedno dievča zo Slovenska a z malého mesta Partizánske to bolo pre mňa neuveriteľné,“ dodáva.

Slovenka Ester spievala s Lionelom Richiem.
Slovenka Ester spievala s Lionelom Richiem. Zdroj: Archív/Ester Wiesnerova, Foto: Katie Hattier

Ester nám v článku porozprávala, ako sa jej podarilo dostať na Berklee, kde študovali napríklad aj Martin Valihora, Oskar Rózsa či Charlie Puth, a kto jej prispel na státisícové školné.

V Refresheri pre teba radi zbierame príbehy Slovákov zo zahraničia. Len nedávno sme ti priniesli rozhovor so študentkou zo St Andrews, kde študoval aj princ William. Tvorbu ďalších kvalitných výstupov môžeš podporiť, ak sa staneš členom klubu REFRESHER+.

„Berklee, Berklee... čo to tá Berklee je?“ 

Celý príbeh Ester, ktorý je popreplietaný talentom, ale i osudom, sa začal oveľa skôr ako na Berklee. „Prvá veľká vec bola, keď ma prijali na dramatický odbor na konzervatórium. Samostatný spev sa u nás vtedy študovať nedal (s výnimkou operného spevu), takže to, či do toho vôbec ísť, bola pre mňa obrovská dilema. Mala som totiž študovať herectvo, tanec a spev, pričom herectvo a tanec som v živote nerobila,“ spomína Ester.

Hoci je viac ako jasné, že Ester zdedila hudobné gény po mamine, ktorá je úspešnou klaviristkou, nič nedostala „na zlatom podnose“. Obrovské renomé na hudobnej scéne a status jazzovej divy si tvrdo vybojovala.
Hoci je viac ako jasné, že Ester zdedila hudobné gény po mamine, ktorá je úspešnou klaviristkou, nič nedostala „na zlatom podnose“. Obrovské renomé na hudobnej scéne a status jazzovej divy si tvrdo vybojovala. Zdroj: Unsplash/Chenwei Yao

„Okrem toho som sa hlásila z osemročného gymnázia, takže moja rodina nebola veľmi nadšená predstavou, že mám ísť zrazu do umenia, podporovali to tak opatrne. Mamina je hudobníčka, vedela, čo to zahŕňa, ocino inžinier, takže uňho bol obrovský otáznik. Na prijímačkách som však skončila prvá s najväčším počtom bodov, čo ma úprimne prekvapilo, ale, samozrejme, aj nakoplo,“ dodáva. 

Počas štúdia herectva a nie hudby (teda oficiálne) prišiel aj prvý hudobný úspech, a to v súťaži Nové tváre slovenského jazzu, v ktorej sa Ester stala objavom roka 2012.

„Bolo to presne v deň mojich šestnástich narodenín. Doteraz si pamätám, že vtedy Peter Lipa povedal: ‚O nej ešte budeme počuť.‘ To ma vtedy strašne povzbudilo a povedala som si, dobre, je tam nejaká šanca.“ Po veľkom úspechu sa neskôr náhodne „pregooglila“ aj k Berklee. 

„Všetky najlepšie materiály, ktoré som našla, boli od Berklee press. Vravela som si, Berklee Berklee, čo to tá Berklee je, kde to je. Zrazu som zistila, že je to najväčšia hudobná škola na svete a z mojich odborov stále pridáva nejaké videá, tak som začala odoberať jej newslettre,“ hovorí.

Začiatky v Amerike boli pre Ester ťažké. Nemala na školu ani na nábytok. Dnes je z nej medzinárodná jazzová hviezda.
Začiatky v Amerike boli pre Ester ťažké. Nemala na školu ani na nábytok. Dnes je z nej medzinárodná jazzová hviezda. Zdroj: Archív/Ester Wiesnerova, Foto: Laura Belišová

„Posledné dva roky strednej školy som takmer denne nasávala niečo z toho prostredia, strašne ma to v tom čase ťahalo. Jasné, že som kdesi vo vnútri cítila, že by som chcela byť toho súčasťou, ale úplne som si to nedovolila predstaviť,“ dodáva pre Refresher Ester Wiesnerová. Keď však v poslednom newslettri zazrela oznam o prijímačkách v Európe, bolo rozhodnuté.

Z narodenín v Paríži prijímačky na najväčšiu hudobnú školu 

„Skrsla vo mne myšlienka, že skúsiť prijímačky by bolo zaujímavé, ale s tým, že to bude výstrel do absolútnej tmy. Maminy som sa spýtala, či by sme na moje osemnáste narodeniny nešli na tri dni do Paríža, samozrejme, v tom konkrétnom termíne. Cestou v lietadle som jej povedala, že idem na prijímačky na Berklee, ale nech to nikomu nepovie, lebo si všetci pomyslia, že som šialená, že vôbec niečo takéto skúšam (smiech),“ spomína dnes už jazzová diva.

Prvý album Slovenky Ester Wiesnerovej zaujal aj na Grammy.
Prvý album Slovenky Ester Wiesnerovej zaujal aj na Grammy. Zdroj: Archív/Ester Wiesnerova, Foto: Laura Belišová, Foto: Karin Harmanová

A prijímačky? Mala som z nich hrozný pocit a preplakala som celú cestu v metre naspäť na ubytovanie. Búchala som si hlavu, že čo som si to vymyslela, načo sme sa sem vôbec trepali.

„Presne na Veľkonočný pondelok mi však prišiel e-mail, že ma berú. Vyskočila som z postele a utekala to povedať našim. Mamina vyskočila tiež, ocino na to, že nazdar.“ (smiech)

Ako zvládnuť prijímací proces?

Skúšajúci na Berklee ti dajú zahrať len jednu jedinú vec, ktorá ti je najbližšia. Nasleduje však aj niekoľko testov, na ktoré sa už tak podrobne pripraviť nedá. 

„Ide o testy muzikality, teda ako dobre človek počuje hudbu a vie ňou komunikovať. Ďalšou časťou bol spev z listu, podľa ktorého som mala zaspievať skladbu, ktorú som nikdy nepočula.“ 

Skúšajúci sú však vraj nesmierne priateľskí, podobne ako aj zvyšok pedagógov na Berklee. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Spice Of Life Jazz Club (@spicejazzsoho)

Neodmysliteľnou súčasťou prijímacieho procesu je, pochopiteľne, aj umelecký background. Ten však okrem samotného výsledku z prijímačiek ovplyvňuje aj tvoju šancu na získanie štipendia. Keďže ho Ester na začiatku nedostala, otázka, ako za vysnívanú školu zaplatiť, zostala visieť vo vzduchu. 

Na školu ani nábytok nemala peniaze

Rok bakalárskeho kurzu na Berklee sa väčšinou pohybuje okolo 45- a 50-tisíc dolárov (v prepočte približne 42-tisíc až 47-tisíc eur). Ambiciózna Slovenka mala na ich „zarobenie“ len štyri mesiace.

„Vravela som si, že tie peniaze niekde byť musia, teraz je otázka, ako ich dostanem k sebe (smiech), skrátka, keď ma už zobrali, ja tam proste musím ísť,“ spomína absolventka Berklee. 

„Zase som googlila, tentoraz však zoznam najbohatších ľudí na Slovensku podľa rebríčka Forbes. Zisťovala som, aké majú firmy, ako by sa k nim dalo dostať, a napísala som niekoľko e-mailov typu Dobrý deň, ja som Ester, zobrali ma na takúto školu a strašne tam chcem ísť.“ Celý jej príbeh sa odohral ešte predtým, ako svet spoznal crowfunding.

Ester s kapelou, ktorá nahrala Blue Journal.
Ester s kapelou, ktorá nahrala Blue Journal. Zdroj: Archív/Ester Wiesnerova, Foto: Laura Belišová

Hoci 90 % slovenských „boháčov“ ani na x-tý e-mail nereagovalo, niektorí sa s Ester predsa len stretli. 

„Podľa mňa vtedy nebolo človeka v mojom okolí, ktorého by som neoslovila. Skončilo to tak, že sa mi vyzbieralo na jeden semester aj s odretými ušami, tak som si povedala, okej, pôjdem tam nakrátko, ale aspoň pôjdem,“ dodáva. „Finančne napínavé“ to však bolo aj v iných oblastiach. 

Bývala som v byte, kde boli potkany a ploštice, nebolo to zariadené a ja som nemala peniaze na nábytok. Nosila som si všetko z druhej ruky, nemala som auto, tak sme išli s kamošmi po ulici s matracom na hlave.

Na druhý semester jej nečakane prispela organizácia LEAF (dnes už však štipendiá nedáva). Happy end však nastal až v momente, keď ju profesori na základe fantastických študijných výsledkov nominovali na najvyššie prospechové štipendium Sylvia M. Zunz Endowed Scholarship. Znamenalo to, že už viac nepotrebovala peniaze na školné, bývanie či dokonca stravu. 

Ak sa náhodou ocitneš v americkej metropole, rozhodne ti odporúčame navštíviť parky Boston Common či Public Garden, ktoré sú vhodné na prechádzku či poobedný piknik. Pre milovníkov umenia zase dávame do pozornosti Museum of Fine Arts, no za zmienku určite stojí aj trhovisko Faneuil Hall Marketplace s jedinečnou atmosférou či akvárium New England Aquarium s rozsiahlou zbierkou morských živočíchov.
Ak sa náhodou ocitneš v americkej metropole, rozhodne ti odporúčame navštíviť parky Boston Common či Public Garden, ktoré sú vhodné na prechádzku či poobedný piknik. Pre milovníkov umenia zase dávame do pozornosti Museum of Fine Arts, no za zmienku určite stojí aj trhovisko Faneuil Hall Marketplace s jedinečnou atmosférou či akvárium New England Aquarium s rozsiahlou zbierkou morských živočíchov. Zdroj: Ester Wiesnerova/Foto: Laura Belišová

 

Stála vôbec tá škola za to?!

„Viackrát som rozmýšľala nad tým, či to stálo za tú strašnú námahu a obrovské množstvo peňazí. Ale vždy dôjdem k tomu, že proste áno, stálo. V prvom rade mi nesmierne veľa dalo už len to samotné diverzné prostredie. 40 % študentov z 8-tisíc, ktorí sú tu a robia hudbu, sú medzinárodní. Vďaka tomu mám priateľov po celom svete, rozumiem iným kultúram a viem, ako fungujú. To, čo dnes robím, že idem napríklad učiť alebo koncertovať do Číny, Indie alebo Mexika, je vďaka Berklee,“ hovorí Ester.

Podľa úspešnej Slovenky je však jednou z najväčších kvalít práve samotný obsah štúdia.

„Kurikulum je skrátka výborne napísané a štruktúrované, čo na umeleckých školách nie je samozrejmosťou. Dali nám tu remeslo a naučili nás, ako s ním pracovať, aby sme ďalej vedeli slobodne tvoriť.“

Ester sa pozná aj s Martinom Valihorom, spoluprácu s ním vraj nevylučuje. Nedávno na seba natrafili aj na plese česko-slovenskej komunity v New Yorku. Obaja sú však absolventi Berklee College of Music.
Ester sa pozná aj s Martinom Valihorom, spoluprácu s ním vraj nevylučuje. Nedávno na seba natrafili aj na plese česko-slovenskej komunity v New Yorku. Obaja sú však absolventi Berklee College of Music. Zdroj: Archív/Ester Wienserova, Foto: Natasa Petrova

Obrovským plusom je aj fantastické vybavenie školy. Berklee má moderné hudobné štúdiá s najnovšími technológiami a zvukovými systémami vrátane najrôznejších softvérov na produkciu hudby, nahrávanie či zvukové inžinierstvo. Nechýba ani prvotriedna technika na tvorenie virtuálnej reality, videohier či reklám, ale ani koncertné sály.

„Amíci“ sa usmievajú, no nie je to fejk

„Jedným z najväčších pozitív na Berklee, ale aj štúdia v Amerike bolo zažiť tú šialenú podpornú atmosféru, ktorá je pre jedného Európana až neuveriteľná. Viem, že vo svete fungujú rôzne stereotypy, že Američania sú povrchní, že sa stále usmievajú, ale ja mám pocit, že je to naozaj, že oni naozaj a úprimne doprajú ľuďom naokolo a chcú ich vidieť uspieť,“ podotýka Slovenka.

„Ja USA vnímam ako krajinu imigrantov, kde každý prišiel s tým, že nič nemal a kým niečo získal, trvalo niekoľko rokov. Oni tomu veľmi dobre rozumejú, keď niekto príde zo zahraničia, nevie, ako ďalej, a nemá nič. 

Podpora, ktorú som tu dostala, bola pre mňa neskutočnou hybnou silou a umožnila mi slobodne sa rozvíjať.

Ester Wiesnerová na absolventskom koncerte Berklee, na ktorom spievala s Lionelom Richiem.
Ester Wiesnerová na absolventskom koncerte Berklee, na ktorom spievala s Lionelom Richiem. Zdroj: Archív/Ester Wiesnerova, Foto: Katie Hattier

Rozvrh je šialene náročný, ale skúšky by si mal zvládnuť

Rozvrh na Berklee je podľa Ester nesmierne nabitý, no nudiť sa nebudeš. Škola má totiž vyvážený systém výučby, ktorá dôkladne strieda teóriu s praxou. Okrem individuálnej hodiny spevu sú súčasťou rozvrhu aj hodiny improvizácie, sluchovej analýzy, harmónie či ansámble.

„Mňa osobne veľmi zaujímala brazílska hudba, ktorej som sa vlastne venovala celé štúdium, no bola som aj v balkánskom či gospelovom zbore. Veľa hodín bolo založených aj na tom, že sme napríklad hrali tvorbu pedagóga. Často išlo o veľkého umelca, ako napríklad saxofonistku Tiu Fuller či panamského klaviristu a skladateľa Danila Pereza,“ dodáva.

Ak máš denne napríklad 4 predmety (ako mala aj Ester) a na každú z nich sa musíš pripravovať 5-6 hodín týždenne, hoci niekedy výrazne viac, je takmer nemožné stíhať mimoškolské aktivity. „Pre mňa sa študentský život dial v rámci školy. Široké ponímanie hudby na Berklee môže totiž vyústiť do skvelých spoluprác v zmysle ja ti nahrám, ty mi nahráš. Okrem toho vždy, keď mal niekto koncert či nácvik s kapelou, sme si niekde spoločne zašli.“

esterwiesnerova
Zdroj: Ester Wiesnerova/Foto: Tatiana Gorilovski

Hoci bez dôkladnej prípravy nemáš na Berklee (pravdepodobne) šancu, škola urobí všetko preto, aby si uspel. To, že by zo školy niekoho vyhodili, sa nestáva často. Systém je urobený tak, aby boli študenti motivovaní a výučba zvládnuteľná.

„Ak ju študent nezvláda, vždy sa rieši prečo. Buď má niečo doma, buď je to zdravotné, psychické, alebo je niečo zlé s učiteľom či daným predmetom. Toto bol vlastne aj jeden z mojich študentských jobov, doučovala som mladších študentov, ktorí nespravili nejaký predmet. Na Berklee je to ošetrené,“ opisuje dnes už úspešná absolventka, ktorá žije striedavo medzi Slovenskom a Amerikou.

Dnes pomáha Slovákom, možnosti pre nich sú stále chabé

„Nemám pocit, že dnes je to s financovaním iné. Práve tento rok išli študovať do zahraničia traja slovenskí hudobníci, všetci traja robili crowdfunding v tom istom čase a ja som im pomáhala prechádzať možnosti a zháňať rôzne granty. Veľa vlád podporuje svojich občanov, aby išli študovať do zahraničia, ale u nás to bohužiaľ neexistuje.“

Podobný príbeh ako Ester má však aj flautistka Mária Reháková a saxofonistka Lenka Molčánová. Trojica „žien v jazze“, ktorá študovala v zahraničí, mala vraj nezávisle od seba rovnakú túžbu – zlepšiť tunajšiu hudobnú situáciu. Spoločne tak založili občianske združenie Za hranice s hudbou.

Ester má na konte aj turné v Ázii, Južnej Amerike, Afrike a mnohých krajinách Európy.
Ester má na konte aj turné v Ázii, Južnej Amerike, Afrike a mnohých krajinách Európy. Zdroj: Archív/ Ester Wiesnerová, Foto: Gustavo Pizano

„Chceli by sme naše zahraničné školy chytiť a preniesť sem, ale bohužiaľ to nejde. Raz tu možno takú školu založíme. Zatiaľ sa však snažíme priniesť aspoň to, čo sme my dostali v zahraničí. Momentálne máme pred sebou, vlastne už siedmy rok celotýždňový workshop pre mladých ľudí, ktorí milujú jazz a populárnu hudbu, ponúkame im naše vedomosti, ale zároveň ich ťaháme mimo komfortnej zóny. Takisto robíme workshopy na ZUŠ-kách, hovorí Ester. 

Anketa:
Išiel/išla by si študovať na Berklee College of Music?
Je to môj sen, pracujem na tom, aby ma vzali.
Mám inú vysnenú univerzitu, ale Berklee vyzerá super!
Je to môj sen, pracujem na tom, aby ma vzali.
43 %
Mám inú vysnenú univerzitu, ale Berklee vyzerá super!
57 %
Domov
Zdieľať
Diskusia