Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. novembra 2023, 17:19
Čas čítania 0:42
TASR

Ak na krku nosíš krížik, môžu ti to zakázať. O viditeľných náboženských symboloch na úradoch rozhodol Súdny dvor EÚ

ZAUJÍMAVOSTI NÁBOŽENSTVÁ SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Takýto zákaz sa môže podľa súdu zaviesť s cieľom dosiahnuť úplne neutrálne administratívne prostredie.

Úrady vo všetkých členských štátoch Európskej únie môžu svojim zamestnancom zakázať nosenie viditeľných náboženských symbolov. V utorok o tom rozhodol Súdny dvor EÚ v Luxemburgu. 


Súd rozhodol, že zákaz nosiť „akýkoľvek symbol filozofického či náboženského presvedčenia... nie je diskriminačný, pokiaľ platí všeobecne a bez rozdielu pre všetkých administratívnych pracovníkov a obmedzuje sa na nevyhnutné minimum“. Takýto zákaz sa môže podľa súdu zaviesť „s cieľom dosiahnuť úplne neutrálne administratívne prostredie“.

O pravidlách budú rozhodovať úrady

Vhodnosť takýchto zákazov by mali posudzovať vnútroštátne súdy. Jednotlivé úrady by takisto mohli podľa súdu zaviesť pravidlá, ktoré takéto zákazy obmedzia, alebo môžu nosenie viditeľných náboženských symbolov povoliť.


Súdny dvor sa zaoberal sťažnosťou, ktorú podala pracovníčka mestského úradu v Belgicku. Zamestnávateľ jej na pracovisku zakázal nosiť moslimskú šatku, čo považovala za porušenie slobody vierovyznania a diskrimináciu.


Európsky súd už predtým rozhodol, že takýto zákaz je legálny na pracoviskách v súkromnom sektore. Konštatoval vtedy, že pracovné podmienky podniku, ktoré zakazujú pracovníkom prejavovať slovami, oblečením alebo akýmkoľvek iným spôsobom svoje vierovyznanie či filozofické presvedčenie, nepredstavujú priamu diskrimináciu, ak sa uplatňujú všeobecným a nediferencovaným spôsobom.

EÚ, súd
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš
Domov
Zdieľať
Diskusia