Rozprávali sme sa s predstaviteľmi oboch sietí kaviarní Erikom Bisakim a Milanom Cibulkom
Pred kaviarňou v pokojnej bratislavskej štvrti to vyzerá ako na autosalóne. Luxusné interiéry svojich porsche, BMW, mercedes, lamborghini či ferrari opúšťajú (často na blikačky) muži s krátkymi zostrihmi, farebnými teniskami a dizajnérskymi džínsami a okuliarmi. Pozdravia známych kávičkárov a usádzajú sa na slnkom zaliatu terasu.
Nad espressom za euro sa rozprávajú o vybavovaní rezidenčných povolení, dovolenkách, skvelých stávkových príležitostiach či o tom, kam dať syna na futbal tak, „aby hrával“.
Podľa zakladateľa kaviarní Vespa a neskôr KeP’s Erika Bisakiho sa začali drahé autá pred jeho kaviarňami objavovať po tom, ako si prvú prevádzku v centre obľúbili študentky fakúlt pedagogiky a medicíny. „Keď tam predpoludním prišlo 30 mladých dievčat, začalo sa tam páčiť aj chlapom. Po roku a pol sa začali objavovať drahé autá,“ spomína dnes majiteľ kaviarní KeP’s.
Kde to vlastne sedím?
Rovnaký koncept, charakteristickú maslovú vôňu dopekaných croissantov a melódie rádia Monte Carlo však nájdeme v Bratislave pod dvoma názvami: KeP’s a Vespa. Aby sme rozlúštili dilemu nejedného kávičkára, aký je vlastne medzi nimi rozdiel, sadli sme si k šálke espressa s majiteľmi oboch sietí Erikom Bisakim a Milanom Cibulkom.
Kľúčom k rozlúšteniu kaviarenského multiverza poskytuje história. Vôbec prvú pobočku s označením Vespa caffeteria otvorili na Moskovskej ulici v roku 2013 bratia Bisakiovci, ktorí na Slovensko prišli pred 27 rokmi. „Deväťdesiatcentová káva vznikla ako reakcia na top kaviareň v susedstve Caffé Trieste, ktorá bola v tom čase suverénne najlepšia v Bratislave. Bol to extra silný hráč a priama inšpirácia,“ priznáva Erik Bisaki.
Prvú kaviareň spolu s bratmi otvorili vraj preto, aby prežili, a nad expanziou sa vtedy vôbec nezamýšľali. Aj po desiatich rokoch sa teší veľkej obľube. Množstvo verných zákazníkov sú zahraniční študenti. „Je tu škola, takže tu máme skôr mladých, čo chodia pešo. Odkedy sa platí za parkovanie, máme tu viac miesta. Kto chce parkovať, zaplatí si. Kto nechce, zaparkuje načierno a potom sa háda s ‚parkovačmi‘,“ prezradí počas našej návštevy pobavene čašník.
Rozkol medzi podnikmi Kep’s a Vespa kopíruje vzťah dvoch mužov Erika Bisakiho a Milana Cibulku. Jeho genézu vidia obaja odlišne. Zhodnú sa však v tom, že medzi návštevníkmi vládne aj o dva roky neskôr zmätok v názvosloví. „Stáli zákazníci vedia, aký je medzi nami rozdiel. No tí nárazoví nemajú predstavu. Aj z recenzií čítam, že v tom majú zmätok. Musíme pomaly všetky prevádzky zmeniť ponukou aj zariadením. Je to však časovo a finančne náročné,“ vraví Erik Bisaki.
Kto je kto?
Dnešná sieť KeP’s caffeteria sa nazýva podľa krstných mien súrodencov Kristijana, Erika a Prenka Bisakiovcov. Vznikla v roku 2021 premenovaním pôvodných prevádzok Vespa. Okrem Moskovskej ich nájdeme aj na Mliekarenskej, Trenčianskej, Ulici 29. augusta, Laurinskej a Ventúrskej.
Naopak, od roku 2021 stoja za zostávajúcimi Vespami Michal Navara a Milan Cibulka, ktorí sú spoločníkmi v spoločnostiach Coffee Lab, s. r. o., a Italian Brew, s. r. o. Nájdeme ich na Rybnom námestí, Plynárenskej, Poštovej, Vajnorskej a v Trnave. Do mimobratislavskej kaviarne si manžel Dominiky Cibulovej prizval iného spoločníka.
Zaregistrovanie názvu Vespa caffetteria pritom v novembri 2020 zamietol slovenský úrad priemyselného vlastníctva. Reagoval vtedy na rok starú žiadosť podpísanú Dominikou Cibulkovovu, ktorú podala asi pol roka po začatí spolupráce svojho otca a Erika Bisakiho v prevádzke na Vajnorskej.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aký názor na rozdelenie majú bývalí spoločníci a dnes konkurenti.
- V čom spočíva podľa kaviarnikov čaro ich prevádzok.
- Či zmizne zo slovenských ulíc názov Vespa úplne.
- Ako si môžu kaviarne dovoliť predávať kávu tak lacno.