Hoci sa národy dnešných Egypťanov a Grékov voči režisérkinej vízii bránia, Gharavi sa odvoláva na „nedokonalú“ historickú evidenciu, geografiu (a možno trochu aj vlastný subjektívny názor, či?). „Narodila som sa v Iráne, som Peržanka a Kleopatrin odkaz sa v tom či onom čase pripisoval Grékom, Macedóncom a Peržanom. Fakt je, že jej macedónsko-grécka rodina (ptolemaiovský rod) sa zmiešala so západoázijskou dynastiou Seleukovcov a nachádzala sa v Egypte 300 rokov. Kleopatra bola od týchto ptolemaiovských predkov vzdialená osem generácií, takže šanca, že by bola beloška, je trochu nepravdepodobná,“ vyjadrila sa režisérka a poprela, že by jej zámerom bola rozmanitá reprezentácia cast listu.

Počas dokumentu si môžeš vypočuť aj názory Dr. Islama Issu, ktorý hovorí, že si Kleopatru vždy predstavoval so svetlohnedou pokožkou a kučeravými vlasmi, aké má on sám. K nemu sa taktiež pridáva afroamerická akademička, profesorka Shelley P. Haley, ktorá si vraj podobne ako Issa, ale aj jej babička predstavovala Kleopatru s tmavou pleťou. Zdá sa nám, že takéto výroky v dokumente sú viac podložené osobnými preferenciami, dohadmi a tvrdeniami z druhej ruky než skutočnými faktmi.
Napriek nepopierateľnému prehľadu a znalostiam akademikov sme sa pri týchto výpovediach museli na chvíľu pozastaviť a sami seba sa opýtať, nakoľko sú relevantné. V niektorých sekvenciách nadobúdame pocit, že k nám namiesto historikov prehovárajú milovníci Kleopatry a epických príbehov, ktoré so sebou prináša jej život. V tomto smere sa jednohlasne zhodujeme aj s portálom The Guardian, ktorý akademikov na obraze v určitých momentoch prestáva brať vážne a nebojí sa ich označiť slovom fanúšik.
Zážitok z pozerania ti pokazí chaotický scenár aj nevydarený strih
Dokuséria Queen Cleopatra má tie najlepšie podmienky na to, aby sa divákovi zapáčila, bohužiaľ, zlyháva na viacerých frontoch. Hoci sa filmárom darí ponúknuť takmer dokonalú vizuálnu estetiku (vďaka scéne, pútavým lokáciám a kostýmom), ako aj kvalitnú dávku drámy či romantiky, celý zážitok z pozerania nám kazí chaotický scenár a nevydarený strih. Musíme priznať, že montáže dokumentu, v ktorých divák dostáva odborné vyjadrenie historikov, egyptológov, znalcov literatúry či archeológie, sú azda najrušivejším elementom snímky.

Hoci sú prestrihy veľmi podrobné a ponúkajú prehľad o špecifických historických udalostiach v Egypte a v Rímskej ríši, v prvom rade sú veľmi zle načasované. Počas všetkých častí seriálu ti dokážu pokaziť zážitok aj z tej najvzrušujúcejšej scény.
Zdá sa, že na experiment nemá každý...
Okrem zlyhania pri výbere formátu už vonkoncom nevieme pochopiť ani ďalšie rozpačité zámery tejto dokusérie. Na jednej strane sa nám tvorcovia pokúšajú sprostredkovať tie najkvalitnejšie a najodbornejšie vyjadrenia, na druhej nás zahltia vizuálne krásnymi, no historicky nerelevantnými kostýmami a make-upom. No a na záver nám nedá nespomenúť ani nezmyselné prvky súčasnej hudby (ktoré určite započuješ aj ty).
Pýtame sa, či sa vôbec elementy popkultúry dokážu znášať s historickou relevantnosťou, a v tom istom momente si aj sami odpovedáme: áno, dokážu. Bohužiaľ, takúto filmársku „mágiu“ zatiaľ zvláda len zopár vyvolených na čele so Sofiou Coppolou. Tvorcovia filmu Queen Cleopatra by sa pokojne mohli inšpirovať jej veľdielom Mária Antoinetta.

Pozrieť si či nepozrieť Cleopatru?
Ak by si do svojho života chcel priniesť kúsok pyramíd a Kleopatriných románikov, tento dokument ti postačí ako kvalitný nástrel. Okrem pútavých, no (už spomínaných) rušivých výpovedí akademikov či archeológov si prídeš na svoje aj pri vizuálnej estetike scén či hereckých výkonoch hlavných postáv. Nič viac za tým však nehľadaj.
Divák sa pri Cleopatre nevie rozhodnúť, či má svoju pozornosť upriamiť skôr na vedcov (ktorých názory aj tak nestíha spracovať), alebo má radšej sledovať dramatické dianie postáv. Rozhodne máme pocit, že prepojenie dokumentárneho formátu s prvkami drámy v tomto prípade vôbec nefungovalo. Ak patríš do skupiny náročnejších divákov, táto miniséria ti do života privedie oveľa viac sklamaní a chaosu ako rozptýlenia. Od nás preto dostáva päť bodov z desiatich.