Označenie Nutri-Score zaraďuje potraviny do piatich hodnotových tried – A, B, C, D a E. Nezohľadňuje však množstvo konzervantov. Prečo sa ho krajiny ako Taliansko či Česko snažia bojkotovať?
Rozlíšiť, ktorá potravina je zdravá a ktorá nie, je v dnešnej záplave konzumu náročnejšie, ako sa zdá. Ak nie si výživový expert, malé písmenká na obale ti povedia asi toľko čo manuál na riadenie raketoplánu. Vlády sa nám to preto snažia všemožne uľahčiť.
Jedným z riešení je systém farebného označovania Nutri-Score, ktorý aj dnes môžeš nájsť na mnohých výrobkoch. Vo viacerých európskych krajinách ho nájdeš na každom produkte, u nás je zatiaľ dobrovoľný – stretneš sa s ním však veľmi často v každom obchode s potravinami.
Ešte koncom minulého roka to vyzeralo, že toto označenie bude povinné pre všetky krajiny Európskej únie. Nutri-Score však čelí takému silnému odporu (napríklad aj zo strany Českej republiky), že sa tento plán zatiaľ pozastavil. V tomto článku ti predstavíme, o čo vlastne ide a na čo si dať pozor, keď ho uvidíš na obale tvojich obľúbených cereálií.
V Refresheri informujeme o zdraví, výžive aj zaujímavých lekárskych a vedeckých poznatkoch. Aby ti nič neušlo, nezabudni sledovať témy Zdravie a Zdravé stravovanie. Staň sa členom Refresher+ klubu a získaš prístup ku všetkým prémiovým článkom.
Od A po E
Systém Nutri-Score vyvinul v roku 2005 výskumný tím z Oxfordskej univerzity. Ako jeden z prvých pridelil potravinám prehľadné farebné označenie – od tmavozelenej až po tmavooranžovú. Farba znázorňuje „vhodnosť“ zloženia potraviny na 100 gramov produktu (alebo 100 mililitrov nápoja). Podľa toho sa zaraďuje do jednej z piatich hodnotových tried – A, B, C, D a E.
Každý produkt dostáva body za „zlé“ ukazovatele, ako je vysoká energetická hodnota, obsah nasýtených tukov, cukru a soli. Naopak, bielkoviny, vláknina a ďalšie výživné látky toto kombinované skóre znižujú.
Výsledné skóre je teda rozdiel medzi zložkami, na ktoré by sme si mali dávať viac pozor, a zložkami, ktoré by sme mali v našom jedálničku podporovať. Tie nutrične najvýživnejšie potraviny budú mať najnižšie skóre a „tmavozelenú“ triedu A.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo znamenajú jednotlivé písmená a farby.
- Prečo potravina s označením E nie je taká zlá, ako sa zdá.
- Prečo proti označeniu najviac bojuje Taliansko.
- Aké má toto označenie muchy.
- Či bude toto označenie povinné.
- Čo o ňom hovoria výskumy.