Obyvateľov najľudnatejšej krajiny sveta lákajú na Slovensko pracovné príležitosti aj pokojný život.
Takmer každý piaty slovenský maturant odchádza študovať za hranice a naša krajina patrí v odleve mozgov k absolútnej špičke Európy. Prázdne miesta v univerzitných laviciach pritom paralelne zapĺňajú študenti zo zahraničia. Neprichádzajú len z okolia. Mnohí cestujú doslova cez polovicu planéty, napríklad z Indie.
Mladí Indovia preferujú, prirodzene, anglofónne USA, Kanadu, Austráliu či Britániu. No nájdu sa aj takí, ktorí si vybrali práve našu stredoeurópsku krajinku. Na Slovensku s 280-krát menšou populáciou si nepochvaľujú iba moderné školstvo, ale aj pokojný život.
Väčšina Indov k nám chodí študovať technické smery a dúfa v dobrú perspektívu uplatnenia. Ak sa im prácu v odbore nepodarí nájsť ihneď po škole, kvôli získaniu pracovných víz mnohí pracujú v korporáciách ako Amazon, Dell či AT&T. Iní zas v jednej z množstva indických reštaurácií.
Čakať na džob snov sa im oplatí. „O jediné pracovné miesto sa v Indii bežne uchádza 1 000 kvalifikovaných absolventov. Zamestnávatelia to využívajú a tlačia platy smerom dole. Na Slovensku dostaneme omnoho lepšie pracovné podmienky a pokojne aj trojnásobný plat,“ hovorí Utkarsh.
Joe: Žiadali ma, aby som im nedával do auta bombu
Joe z juhoindického Tamilnádu zakotvil pod Tatrami pred 5 rokmi. Osudový príbeh, ktorý hádam čoskoro zakončí získaním trvalého pobytu, pritom začal náhodne. Počas stáže v Rumunsku ho slovenská kamarátka presvedčila, nech si vyskúša štúdium na východoslovenskej TUKE. Stredná Európa ho lákala, povedal si prečo nie?
Na živote medzi Košicami a Prešovom ihneď ocenil najmä pokojný život a na indické pomery vraj špičkovú a komfortnú vlakovú dopravu. Musela to byť poriadna zmena, jeho rodné mesto má 12 miliónov obyvateľov. „Keď sa moji kolegovia sťažujú na preplnené cesty, musím sa nahlas smiať,“ zľahčuje. Indický fíling na slovenský „šedší a temnejší“ spôsob dnes znovuobjavuje v Petržalke, ktorú láskavo označuje za svoj druhý domov.
Ako syn profesora histórie vníma „neokukané“ Slovensko ako komplexnú krajinu, kde sa prepája množstvo kultúrnych tradícií. „Slovensko je mix kultúr a v porovnaní s tradicionalistickou Indiou tu navyše cítim väčšiu slobodu,“ hodnotí.
Napriek tomu pre Joea nie je pobyt na Slovensku vždy bezproblémový. Najmä na východe a v menších obciach sa stretáva s rasizmom, keď si ho bieli často mýlili s Rómom či Arabom.
„Viackrát sa mi počas cesty autobusom niekto prihovoril a chcel vedieť, čo tu robím a prečo som mu prišiel zobrať prácu? Dopytovali sa ma, či som moslim, a nech im nedávam bombu do auta a nezabíjam rodinu. Títo ľudia sa s vami nechcú rozprávať, chcú len ukázať svoj názor. Čokoľvek im vysvetľovať nemá zmysel. Nezmeníte ich,“ sklamane konštatuje.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- V čom je podľa Indov najväčší rozdiel medzi východom a západom Slovenska.
- Aké prejavy rasizmu na Slovensku zažívajú.
- Prečo sa množstvo Indov stretáva predovšetkým v rámci komunity.
- Aké pochutiny na Slovensku nedokážu zohnať.