Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. mája 2023, 9:30
Čas čítania 7:34
Eduard Starkbauer

Na východe si myslia, že sme Rómovia. Borovičku pijete ako vodu. Indovia si život na Slovensku pochvaľujú (Reportáž)

Na východe si myslia, že sme Rómovia. Borovičku pijete ako vodu. Indovia si život na Slovensku pochvaľujú (Reportáž)
Zdroj: Zdroj respondenta
REFRESHER BRATISLAVA INDIA KOMUNITY
Uložiť Uložené

Obyvateľov najľudnatejšej krajiny sveta lákajú na Slovensko pracovné príležitosti aj pokojný život.

Takmer každý piaty slovenský maturant odchádza študovať za hranice a naša krajina patrí v odleve mozgov k absolútnej špičke Európy. Prázdne miesta v univerzitných laviciach pritom paralelne zapĺňajú študenti zo zahraničia. Neprichádzajú len z okolia. Mnohí cestujú doslova cez polovicu planéty, napríklad z Indie.

Mladí Indovia preferujú, prirodzene, anglofónne USA, Kanadu, Austráliu či Britániu. No nájdu sa aj takí, ktorí si vybrali práve našu stredoeurópsku krajinku. Na Slovensku s 280-krát menšou populáciou si nepochvaľujú iba moderné školstvo, ale aj pokojný život.

Väčšina Indov k nám chodí študovať technické smery a dúfa v dobrú perspektívu uplatnenia. Ak sa im prácu v odbore nepodarí nájsť ihneď po škole, kvôli získaniu pracovných víz mnohí pracujú v korporáciách ako Amazon, Dell či AT&T. Iní zas v jednej z množstva indických reštaurácií.

Sviatok
Zdroj: Archív respondenta

Čakať na džob snov sa im oplatí. „O jediné pracovné miesto sa v Indii bežne uchádza 1 000 kvalifikovaných absolventov. Zamestnávatelia to využívajú a tlačia platy smerom dole. Na Slovensku dostaneme omnoho lepšie pracovné podmienky a pokojne aj trojnásobný plat,“ hovorí Utkarsh. 

Joe: Žiadali ma, aby som im nedával do auta bombu

Joe z juhoindického Tamilnádu zakotvil pod Tatrami pred 5 rokmi. Osudový príbeh, ktorý hádam čoskoro zakončí získaním trvalého pobytu, pritom začal náhodne. Počas stáže v Rumunsku ho slovenská kamarátka presvedčila, nech si vyskúša štúdium na východoslovenskej TUKE. Stredná Európa ho lákala, povedal si prečo nie?

Odporúčané
Obleč sa s kamošmi do červenej a poď to s nami roztancovať na parket. REFRESHER organizuje druhú edíciu HOT IN HERE 00's PARTY Obleč sa s kamošmi do červenej a poď to s nami roztancovať na parket. REFRESHER organizuje druhú edíciu HOT IN HERE 00's PARTY 17. mája 2024, 18:00

Na živote medzi Košicami a Prešovom ihneď ocenil najmä pokojný život a na indické pomery vraj špičkovú a komfortnú vlakovú dopravu. Musela to byť poriadna zmena, jeho rodné mesto má 12 miliónov obyvateľov. „Keď sa moji kolegovia sťažujú na preplnené cesty, musím sa nahlas smiať,“ zľahčuje. Indický fíling na slovenský „šedší a temnejší“ spôsob dnes znovuobjavuje v Petržalke, ktorú láskavo označuje za svoj druhý domov.

India
Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Ako syn profesora histórie vníma „neokukané“ Slovensko ako komplexnú krajinu, kde sa prepája množstvo kultúrnych tradícií. „Slovensko je mix kultúr a v porovnaní s tradicionalistickou Indiou tu navyše cítim väčšiu slobodu,“ hodnotí.

Napriek tomu pre Joea nie je pobyt na Slovensku vždy bezproblémový. Najmä na východe a v menších obciach sa stretáva s rasizmom, keď si ho bieli často mýlili s Rómom či Arabom. 

„Viackrát sa mi počas cesty autobusom niekto prihovoril a chcel vedieť, čo tu robím a prečo som mu prišiel zobrať prácu? Dopytovali sa ma, či som moslim, a nech im nedávam bombu do auta a nezabíjam rodinu. Títo ľudia sa s vami nechcú rozprávať, chcú len ukázať svoj názor. Čokoľvek im vysvetľovať nemá zmysel. Nezmeníte ich,“ sklamane konštatuje.  

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 134646 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • V čom je podľa Indov najväčší rozdiel medzi východom a západom Slovenska.
  • Aké prejavy rasizmu na Slovensku zažívajú.
  • Prečo sa množstvo Indov stretáva predovšetkým v rámci komunity.
  • Aké pochutiny na Slovensku nedokážu zohnať.
Domov
Zdieľať
Diskusia