Nedostatok kalórií, náročné životné obdobie aj dehydratácia. Chuť na určité potraviny môže mať množstvo príčin, toto sú najčastejšie z nich.
Ak si už niekedy „zošrotoval“ celú mliečnu čokoládu na jedno posedenie, nie si v tom sám. V tom lepšom prípade sa presviedčaš, že si vlastne zjedol zeleninu – lebo veď kakaové bôby rastú na stromoch, nie? –, v tom horšom ti bude nevoľno alebo budeš mať výčitky.
Je v poriadku, ak je tvojou „slabosťou“ čokoláda, chrumky alebo hoci i plesnivý syr – ak vieš túžbu po týchto pochúťkach ovládať. Čo však robiť, ak ťa chute prenasledujú pričasto a ty máš až príliš slabú vôľu? V tomto článku ti vysvetlíme, prečo vlastne špecifické chute vznikajú a ako sa ich môžeš zbaviť.
V Refresheri píšeme o zdraví na základe hodnoverných zdrojov a rozhovorov s odborníkmi. Nezabudni sledovať tému Zdravie a stať sa členom Refresher+ klubu.
Chuť na sladké
Jedným z najčastejších dôvodov, prečo máš nekontrolovateľnú chuť na sladké, je, že si neprijal dostatok (hodnotných) kalórií. Ak si zjedol kaloricky či nutrične slabý obed alebo ješ príliš málo, je väčšia pravdepodobnosť, že poobede budeš poškuľovať po sladkostiach v šuflíku, vysvetľuje dietologička Anna Taylor pre Cleveland Clinic.
Telu je totiž jedno, ako doženie chýbajúcu energiu – podstatné preň je, aby ju dohnalo rýchlo. Vyberá si preto „jednoduché cukry“, ako sú sladkosti, ktoré prudko zvýšia hladinu cukru v krvi. Keď však táto hladina o chvíľu prudko klesne, telo si vypýta ďalší cukor a začarovaný kruh je na svete.
Z tohto dôvodu nemajú význam ani striktné redukčné diéty. Výskum ukázal, že ak si odopierame určité potraviny, začneme mať na ne chuť ešte viac. Riešenie? Jedz všetko, pravidelne, s mierou a nezabúdaj na bielkoviny, ktoré ťa najlepšie zasýtia. Odporúčajú to aj výživoví experti, napríklad odborník s 12-ročnou praxou Boris Bajer, ktorý v našom nedávnom článku o mýtoch o chudnutí povedal:
„Ak si niekto chce dať raz za čas kúsok mliečnej čokolády, pizzu alebo čokoľvek, čo ho poteší, a vie sa ovládať, nechám mu to v jedálničku. Je úplne normálne jesť počas chudnutia aj menej zdravé jedlá – všetko je o rovnováhe.“
Veľmi častým dôvodom chuti na sladké je nedostatok spánku. Viaceré štúdie dokázali, že spánková deprivácia výrazne zvyšuje túžbu po vysokokalorických potravinách (najmä jedlách bohatých na sacharidy, ako sú cestoviny či sladkosti), ale aj dokonca zvyšuje riziko vzniku obezity. Chuť na sladké po prebdenej noci sa dá vysvetliť podobne ako pri predošlom prípade – tvoje telo sa snaží doplniť chýbajúcu energiu.
Chuť na cukor v špecifických časoch môže znamenať, že si si skrátka zvykol dopriať v určitej fáze dňa malú „odmenu“. Ak si napríklad pravidelne ku káve dávaš kúsok keksíka alebo tyčinky, tvoje telo sa naučí, že vôňa kávy automaticky signalizuje prísun cukru a bude si ho pýtať.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či menštruácia skutočne zvyšuje chuť na sladké.
- Aké ochorenia môžu signalizovať veľkú chuť na cukor.
- Ako vzniká chuť na slané.
- Aký minerál ti môže chýbať, ak máš príliš veľkú chuť na čipsy.
- Čo znamená, keď zajedáš sladké slaným a naopak.
- Ako si môžeš pomôcť.