Prečo sa blízke okolie Hitlera obávalo, že ho chce jeho lekár otráviť?
Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok. V prípade doktora Theodora Morella by sme však mohli povedať, že cez žalúdok ide aj kariéra. Práve tráviace ťažkosti nacistického diktátora Adolfa Hitlera zabezpečili Morellovi kariéru, ktorú mu mnohí odborníci z fachu závideli.
Keď sa mu v roku 1937 podarilo čiastočne vyriešiť Hitlerove problémy s plynatosťou, mimoriadne stúpol v jeho očiach a stal sa jeho osobným lekárom. Odvtedy až do konca druhej svetovej vojny mu ako „ríšsky minister injekcií“ podal desiatky experimentálnych liekov, medzi ktorými nechýbali ani návykové narkotiká ako pervitín či kokaín.
Všetko sa to začalo Hitlerovou kašovitou stolicou a plynatosťou
Reichsspritzenmeister (Ríšsky minister injekcií), ako kritici posmešne prezývali Theodora Morella, si zapisoval všetky detaily týkajúce sa jeho najvýznamnejšieho pacienta A. Morell v minulosti ošetroval mnohé celebrity či politikov, ako aj rumunského kráľa či nemeckého princa. Žiaden z nich však nemal v jeho živote taký význam ako pacient A – Adolf Hitler.
Morell sa počas súkromnej praxe zameriaval prevažne na liečbu pohlavných chorôb a kožných problémov. V polovici 30. rokov presunul svoju prax na známy berlínsky bulvár Kurfürstendamm. V tomto čase vstúpil aj do nacistickej NSDAP. Medzi jeho pacientov okrem iného patril Hitlerov fotograf Heinrich Hoffmann, cez ktorého sa v roku 1936 zoznámil s nacistickým vodcom v jeho luxusnom sídle Berghof, píše The Guardian.
Adolfa Hitlera trápili kožné problémy aj výrazné žalúdočné ťažkosti. Podľa zdravotnej dokumentácie mával pravidelne nezdravú sivohnedú kašovitú stolicu a diagnostikovanú halitózu (zápach z úst).
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo si okolie Hitlera myslelo, že ho chcel jeho osobný lekár otráviť.
- Ako Hitler reagoval na to, že Morell v dôsledku zlej hygieny zapáchal.
- Aké narkotiká podával Morell diktátorovi a čo obsahoval jeho „kokteil“ Vitamultin.
- Prečo ho iní lekári považovali za šarlatána.
- Čo sa s ním stalo po druhej svetovej vojne.