Mladí muži, ktorí zanedbávajú spánok, môžu mať podobnú hladinu testosterónu ako o 15 rokov starší muži. Spolu s endokrinologičkou docentkou Soňou Kiňovou vysvetľujeme, čo sú najväčšie zabijaky mužského hormónu a ako ho možno zvýšiť prirodzenou cestou.
Ak si muž, hladina tvojho testosterónu by ti rozhodne nemala byť ukradnutá. Tento mužský pohlavný hormón sa totiž významným spôsobom podieľa na raste penisu, semenníkov, svalstva a hrtana, tvorbe ochlpenia, sexuálnej túžbe, produkcii spermií či hrúbke hlasu. Ovplyvňuje aj správanie, napríklad to, ako prejavuješ agresivitu či súťaživosť. Málokto však tuší, že toho dokáže ešte oveľa, oveľa viac.
Nezdravý životný štýl, zlozvyky, ale aj rôzne ochorenia môžu zapríčiniť jeho nedostatok alebo nerovnováhu. V spolupráci s endokrinologičkou docentkou Soňou Kiňovou, ktorá pôsobí v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, sme zisťovali, čo patrí medzi najväčšie zabijaky testosterónu, ako ho možno zvýšiť prirodzenou formou a či sa oplatí kupovať voľnopredajné výživové doplnky „pre mužov“.
V Refresheri kladieme dôraz na dôveryhodnosť informácií. Každý článok o zdravom životnom štýle vychádza z rozhovorov s expertmi alebo kvalitných výskumov a štúdií. Pre viac podobného obsahu sleduj tému zdravie. Staň sa členom klubu Refresher+ a získaš prístup k všetkým článkom.
Keď nepiješ pivo, nie si chlap... alebo naopak?
Testosterón, ktorý sa tvorí v semenníkoch, neovplyvňuje len rast svalov a ochlpenia, ale aj celkovú kvalitu života. Výskum ukazuje, že muži ho majú vo všeobecnosti každým desaťročím menej a menej. Podľa vedcov za to môže najmä nezdravší životný štýl a vyššia miera obezity.
Nízke hladiny testosterónu sa u mužov prejavujú zníženou sexuálnou túžbou, menším počtom spontánnych erekcií, erektilnou dysfunkciou až impotenciou. Spozornieť by mal aj vtedy, ak pociťuješ silnú únavu či nedostatok motivácie, máš problémy so sústredením, slabnú ti svaly alebo ti neprimerane rastú prsia.
Hladina testosterónu klesá s vekom. Jeho vrchol muži dosahujú približne ako 19-roční. Po tridsiatke tento hormón každým rokom klesá o jedno percento, píše sa na stránke zdravotníckeho centra Cleveland Clinic. Výraznejší pokles nastáva po 40. roku života.
Pokles testosterónu môže zapríčiniť porucha štítnej žľazy, depresia, obezita, zápaly a úrazy či nadmerné užívanie opiátov. Podľa odborníčky Sone Kiňovej sa oň muži oberajú aj svojím životným štýlom a tým, čo konzumujú.
„Muži, ktorí posilňujú a chcú rýchlo nabrať svalovú hmotu, niekedy užívajú steroidy, ktoré spôsobia zníženie produkcie testosterónu. Zapríčiniť to môže aj stres, nadmerný príjem alkoholu a potravín, ktoré obsahujú fytoestrogény – napríklad výrobky zo sóje, sezamové a ľanové semienka,“ vysvetľuje endokrinologička.
Pitie alkoholu v primeranom množstve – asi jeden až dva drinky denne – nemá podľa Kiňovej vplyv na tvorbu testosterónu. Nadmerné „popíjanie“ má však negatívny účinok, a to najmä v prípade obľúbeného „chmeľového nápoja“.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo môže pitie veľkého množstva piva zamávať s testosterónom.
- Aký spánkový deficit zníži hladinu mužského hormónu až o 15 percent.
- Ktorý faktor zvyšuje nielen testosterón, ale aj sexuálnu túžbu (a to aj u žien).
- V akom prípade môžeš podstúpiť liečbu testosterónom.
- Na čo si dať pozor pri kúpe prírodných doplnkov výživy na jeho zvýšenie.
- Aká forma cvičenia je ideálna na jeho produkciu.