Opäť prichádzame s článkom zo súdka Nikdy by som... Tentoraz nám o veciach, ktoré sa nerobia, porozprávala čašníčka Patrícia z Brixtonu.
Naposledy sme v sérii článkov Nikdy by som... vyspovedali letušku Kristínu, s ktorou nájdeš rozhovor tu. Tentoraz nás zaujímalo, čo by nikdy neurobila čašníčka v koži návštevníka, keby prišla do podniku. Rozhodli sme sa teda vyspovedať mladú Patríciu, ktorá pracuje pre známy podnik na Františkánskom námestí v Bratislave – Brixton House.
V Refresheri ti každý deň prinášame zaujímavé články o rôznych témach a na našej stránke takisto nájdeš rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi. Ak sa ti naša tvorba páči a chceš podporiť náš redakčný tím, staň sa členom klubu Refresher+.
Patrícia má 22 rokov a práci čašníčky sa venuje druhý rok. Za ten čas sa naučila nielen robiť svoju prácu profesionálne, ale aj to, že správanie v podniku má svoje pravidlá a existuje mnoho ľudí, ktorí ich pravidelne porušujú. To, čo sa patrí a čo nie, nám prezradila v rozhovore.

Nikdy by som... si nesadla za neuprataný stôl
„Často sa stáva že ľudia prídu do podniku a nemajú si kam sadnúť. Vtom zbadajú dva voľné stoly. Jeden čistý, pripravený pre zákazníka, druhý je na tom horšie. Sú na ňom dopité drinky po odídených zákazníkoch, popolník plný dofajčených cigariet a na stole rozliata limonáda,“ opisuje situáciu Patrícia a pýta sa ma, či si trúfnem povedať, kam si väčšinou ľudia sadnú. Ja pohotovo odpovedám, že určite za ten špinavý. A mám pravdu.
Podľa Pate zákazníci veľakrát obsadia práve ten špinavý a následne volajú čašníčku, aby im stôl prišla vyčistiť. Toto sa však robiť nemá, a keď máš na výber aj čistý stôl, sadni si radšej tam. Dôvodom je fakt, že čašníčka o špinavom stole veľmi dobre vie, ale má práve na starosti iné, dôležitejšie veci. Určite by sa k jeho vyčisteniu dostala a necítila by sa pod tlakom, keby si si za ten svinčík nesadol a nepýtal si od nej handru. Ponaučenie? Počkaj si na čistý stôl. Vždy.

Nikdy by som... čašníčke bez vyzvania nebrala veci z tácky
Nie, ani vtedy, keď jej chceš pomôcť a ideš to urobiť s tým najlepším úmyslom. Nie každý to ocení a ani tebe by sa nepáčilo, keby ti niekto zasahoval do práce. Čašníčky vedia, čo robia, a takisto majú ústa, ktorými požiadajú o pomocnú ruku, ak ju potrebujú. Bez vyzvania im však radšej nepomáhaj, lebo...
„My čašníčky máme na tácke všetky veci vybalansované. To znamená, že si ich tam poukladáme tak, aby nám z rúk nezleteli na zem. Takisto strategicky z tácky nápoje vyberáme a to, že nám niekto vezme drink z nesprávneho miesta, môže spôsobiť škodu. Nikto na sebe predsa nechce mať obsah tácky, však?“

Nikdy by som... čašníčku neprivolávala neslušnými gestami
Mysleli sme si, že v 21. storočí už o niečom takom písať netreba, no opak je pravda. Stále sa nájdu ľudia, ktorí namiesto slušného oslovenia alebo zdvihnutia ruky na čašníčky pískajú, lúskajú prstami alebo ich oslovujú rôznymi výrazmi.
„To, že sa niečo také nepatrí, by mal vedieť každý. Ak si o tom nevedel, tak si to zapíš za uši. Nielenže budeš pôsobiť ako slušný a inteligentný človek, čo sa dnes naozaj nosí, ale predídeš tak aj možným konfliktom. Správanie druhých je totiž len zrkadlom, a keď budeš slušný ty, budú slušní aj ostatní k tebe,“ hovorí čašníčka.
Nikdy by som... si nesadla za veľký stôl, ak prídeme len dvaja
Najmä v piatok alebo v sobotu večer, keď bary doslova praskajú vo švíkoch. V prípade, že žiadny iný stôl voľný nie je, je to, samozrejme, v poriadku. Treba však rátať s tým, že ak sa niekde uvoľní stôl pre dvoch a do podniku príde väčšia skupina, je možné, že vás čašníčka presadí.
„Určite je dobré myslieť o krok vpred a byť ohľaduplný k ostatným. Ak je voľný menší stôl a do baru prídete dvaja, sadnite si zaň. Ušetríte tým čas aj sebe, lebo sa nebudete musieť presúvať, ale aj čašníčke, ktorá to (okrem ďalších milión vecí) nebude musieť riešiť,“ vysvetľuje Patrícia.

Nikdy by som... nepovedala, že práca čašníčky nevyžaduje vzdelanie
„Samozrejme, nesťažujem sa, svoju prácu mám rada. Ale tak ako v každom inom zamestnaní, aj u nás máme určité pravidlá, zvyky a úlohy, ktoré musíme plniť. Takisto sa počas práce vzdelávame a nie sme len chodiace tácky, ktoré majú v hlave vzduchoprázdno. Mnohé z nás vyštudovali vysoké školy alebo sa zúčastnili na rôznych vzdelávacích kurzoch,“ hovorí Paťa.

Nikdy by som... na WC v podniku nenechala použitú menštruačnú vložku ani nebrala drogy
Prečítaj si to ešte raz a mysli na to pri návšteve podniku. Alebo to aspoň urob tak, aby po tebe nezostali žiadne stopy. A takisto to urob rýchlo, lebo vonku môžu čakať ľudia, ktorí chcú toaletu využiť na to, na čo je určená.
„Kolegyni sa stalo, že na zemi na WC našla použitý kondóm. Dovolím si povedať, že naše toalety sú vždy voňavé a čisté. Okrem toho je v nich smetný kôš a zásoby toaletného papiera. Okrem kondómov často nachádzame na zemi aj použité menštruačné vložky. Nemyslím si, že je také ťažké zabaliť či už kondóm, alebo vložku do papiera a odhodiť ju do koša. Doma by ste to urobili rovnako,“ dodáva.
Ďalšou kapitolou, o ktorej čašníčka hovorí, sú drogy. Patrícia nie raz na oltáriku za toaletou našla zostatky po kokaíne. Po zákazníkoch ich čistí a myslí na to, že toaletu môžu navštíviť aj malé deti či nedospelé osoby. Bezpečnosť je na prvom mieste. V prípade Brixtonu sa radšej drž ich hesla, ktoré nájdeš pri vstupe na toaletu.
