Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
11. novembra 2022, 9:30
Čas čítania 8:09
Daniel Mikolášik

Viky chodí na celebritnú školu v New Yorku: Niektorí spolužiaci majú ochranku, na brigáde zarobím 300 dolárov za deň (Rozhovor)

Viky chodí na celebritnú školu v New Yorku: Niektorí spolužiaci majú ochranku, na brigáde zarobím 300 dolárov za deň (Rozhovor)
Zdroj: Viktória Valihora archív
REFRESHER MARTIN VALIHORA NEW YORK ROZHOVORY ŠKOLSTVO STREDNÉ ŠKOLY UMENIE USA VÝTVARNÉ UMENIE
Uložiť Uložené

Viktoria Valihora študuje umenie na škole, ktorú vyštudovali hviezdy ako Nicki Minaj, Jennifer Aniston, Timothée Chalamet či Al Pacino.

„Spolužiak nedávno hral s The Rockom v superhrdinskom filme od DC s názvom Black Adam. Herecká kariéra ho pritom vraj až tak neláka, hoci mal premiéru na Times Square. Jeho sen je stať sa futbalistom,“ opisuje Viktoria Valihora prostredie jej štúdia v New Yorku.

Odporúčané
Rado alias Cynická obluda: Odsťahoval som sa na Madeiru, mám byt pri pláži a o 50 % nižšie náklady ako v Bratislave (Rozhovor) Rado alias Cynická obluda: Odsťahoval som sa na Madeiru, mám byt pri pláži a o 50 % nižšie náklady ako v Bratislave (Rozhovor) 23. októbra 2022, 14:30

Viky má 15 rokov, je dcérou hudobníka Martina Valihoru a moderátorky TV JOJ Alexandry Orviskej a aktuálne už druhý rok žije a študuje umenie v New Yorku. Navštevuje známu a prestížnu umeleckú školu LaGuardia High School of Music & Performing Arts, ktorú vyštudovali najväčšie mená svetového šoubiznisu ako Nicki Minaj, Jennifer Aniston, Timothée Chalamet či Al Pacino.

V rozhovore s Viktoriou sa dozvieš, s akými známymi osobnosťami chodí do školy, aký trapas sa jej stal so synom svetoznámej speváčky, ako sa dostala na takú prestížnu školu, koľko si na brigáde dokáže zarobiť za deň a čo ju mesačne najviac stojí v New Yorku.

Ak ťa bavia články o inšpiratívnych ľuďoch, ktorí vynikajú v módnom priemysle, umení či kultúre, podpor tvorbu kvalitných výstupov a staň sa členom klubu Refresher+. Všetky články si tak prečítaš bez obmedzení.
Viktória Valihorová
Zdroj: se svolením Viktorie Valihory


Študuješ kresbu na prestížnej umeleckej strednej škole v New Yorku, je to tak?

Len na spresnenie, neštudujem len kresbu, ale vo všeobecnosti umenie, čiže okrem kresby aj dizajn či sochárčinu. Užšie zameranie a špecializácia sa vyberá až v neskorších ročníkoch.

Okrem toho sú tu aj ďalšie umelecké odbory ako tanec, herectvo, technické divadlo, hudba alebo spev. So žiakmi iných odborov sa stretávame len na tých všeobecných predmetoch, ako je história, matematika, fyzika či chémia.

Odporúčané
Z korporátu prešli do gastra: Miška a Joff sú majiteľmi bistra Kaliforňan, ktorý je dnes už známym lovebrandom (Rozhovor) Z korporátu prešli do gastra: Miška a Joff sú majiteľmi bistra Kaliforňan, ktorý je dnes už známym lovebrandom (Rozhovor) 2. apríla 2024, 12:30

Takže to nie je ako na slovenských umeleckých školách, kde sa na takéto všeobecnejšie predmety až tak nekladie dôraz a v mnohých prípadoch sa ani nevyučujú?

Presne tak, tu sa takéto umelecké školy berú skôr ako taký bonus k tomu všeobecnému štúdiu. Mnohí po absolvovaní našej strednej potom chodia študovať na prestížne univerzity ako Harvard či Yale.

Obligátna otázka, no mnohých ľudí to pochopiteľne zaujíma: ako si sa tam vôbec dostala?

V New Yorku som sa narodila a pravidelne sme tu počas môjho života spoločne s rodinou cestovali. V septembri 2020 som sem začala chodiť na strednú školu, kde som aktuálne už druhý rok. Odmala sme celá rodina milovali New York, obzvlášť moji rodičia.

Zatiaľ čo na slovenských školách sú pedagógovia skôr autoritou, na škole v Amerike mám pocit, že sa nám snažia prispôsobiť a je to viac uvoľnenejšie. Veľa sa tu diskutuje a učitelia chcú počuť náš názor.

Inšpiroval ťa k štúdiu v USA tvoj otec, ktorý v mladosti študoval na svetoznámej Berklee College of Music v Bostone?

To by som netvrdila, ja úprimne ani neviem, prečo som sa rozhodla ísť študovať do USA. Bolo to veľmi spontánne rozhodnutie. Raz, keď sme tu boli, len tak sme sa išli pozrieť do LaGuardie a povedala som si, že sa na ňu skúsim prihlásiť, ale ak to nevyjde, nič sa nedeje. A ono to vyšlo.

Viktória Valihorová
Zdroj: Viktoria Valihora archív

Ako prebieha samotná výučba? Vedela by si ju porovnať so slovenským školstvom?

Veľký rozdiel oproti Slovensku je ten, že sa nám každý deň nemenia predmety, ale rozvrh je počas celého roka rovnaký a každý jeden deň sa opakuje. Zásadný rozdiel je aj vybavenosť. Na našej škole máme dve veľké divadlá, orchester, miestnosti pre hudobníkov, ateliéry a množstvo ďalšieho.

Odporúčané
Slovenka Lenka dala výpoveď v banke a odišla do Talianska. Domáci mi vyčítali organizovanosť, pitie aperolu nie je žiadnym zvykom Slovenka Lenka dala výpoveď v banke a odišla do Talianska. Domáci mi vyčítali organizovanosť, pitie aperolu nie je žiadnym zvykom 1. apríla 2024, 9:30

Čo sa týka učiteľov, sú veľmi milí a príjemní. Zatiaľ čo na slovenských školách sú pedagógovia skôr autoritou, na škole v Amerike mám skôr pocit, že sa nám snažia prispôsobiť a je to viac uvoľnenejšie. V porovnaní so slovenskými školami sa veľa diskutuje, učitelia chcú počuť náš názor.

Vnímaš aj osobnejší prístup učiteľov?

Ako u koho. Oni si celkom dávajú pozor na to, aby nemali so žiakmi príliš osobný vzťah, lebo tu je spoločnosť omnoho háklivejšia. Preto sú učitelia síce kamarátski, ale aj veľmi opatrní a skôr sa vyhýbajú osobnejším vzťahom.

Mnohí ľudia majú americké školstvo spojené s tým, že školné je extrémne drahé a rodičia deťom na štúdium šetria roky. Ty si však na štátnej strednej škole. Tá je úplne zadarmo?

Áno, chodím na štátnu a tá je zadarmo, ale, samozrejme, je tu aj veľa súkromných. Dokonca tu máme zadarmo aj stravovanie alebo úplne nové knihy, ktoré si môžeme nechať a nemusíme ich na konci roka vrátiť, ako je zvykom na Slovensku. Taktiež máme k dispozícii aj rôzne voľnočasové aktivity, športy či extra vzdelávania, ktoré nám škola prepláca. Vnímajú to ako súčasť nášho vzdelávania.

Na niektorých predmetoch sedím v lavici s hercom Bodhim Sabonguiom, ktorý nedávno hral s Dwaynom „The Rockom“ Johnsonom v novom superhrdinskom DC filme Black Adam. 

Je ťažké dostať sa na takúto prestížnu školu?

Pomerne áno, ale ja som mala to šťastie, že som sa hlásila v roku 2020, keď akurát vypukla pandémia, takže som bola odbremenená od talentových skúšok. Stačilo im poslať vypracované portfólio podľa ich zadania. Taktiež zohralo rolu aj to, že som ešte na základnej škole mala vždy samé jednotky a ich zaujímal môj prospech.

Na tvoju školu chodili aj známe celebrity ako Nicki Minaj, Al Pacino, Jennifer Aniston, Robert De Niro či Timothée Chalamet. Aký je to pocit?

Ja si myslím, že tu to nikto až tak nerieši. Možno len nejakí študenti, ktorí sú ich veľkí fanúšikovia. Ale pre väčšinu to je prirodzené.  

Viktória so svojou matkou Alexandrou Orviskou, známou slovenskou moderátorkou.
Viktória so svojou matkou Alexandrou Orviskou, známou slovenskou moderátorkou. Zdroj: se svolením Viktorie Valihory

Máš aj ty aktuálne celebritných spolužiakov?

Teraz sem až tak veľa celebrít nechodí, skôr ľudia, ktorí s celebritami pracujú alebo sú s nimi nejako prepojení. Jeden môj spolužiak Bodhi Sabongui nedávno hral s Dwaynom „The Rockom“ Johnsonom v novom superhrdinskom DC filme Black Adam. 

Odporúčané
Farmaceutka Lucia: Môj osobný názor na homeopatiu je, že ide o placebo efekt Farmaceutka Lucia: Môj osobný názor na homeopatiu je, že ide o placebo efekt 30. marca 2024, 9:30

Stvárnil tam postavu Amona – syna jednej z hlavných postáv. Mnohí sú však pri týchto známejších spolužiakoch opatrnejší, lebo nechcú pôsobiť, že sa s nimi bavia len kvôli sláve.

Ste kamaráti?

Ja sa celkom bojím hovoriť slovo kamarátka, obzvlášť v New Yorku, pretože v škole sa stretávam s mnohými ľuďmi, ale za kamarátov považujem len veľmi úzku a mne srdcu blízku skupinu. S Bodhim zas nemám až taký blízky vzťah, ale hocikedy kecáme. To skôr jedna z mojich najlepších kamarátok, ktorá zas robila kampaň pre Millie Bobby Brown zo Stranger Things, je s ním strašne dobrá kamoška.

Syn svetoznámej speváčky tu prišiel len tento rok, lebo sa tu presťahovali, a je ešte taký vystrašený. Do školy chodí s osobnou ochrankou. Raz sa mi s ním stal trapas.

Okrem neho chodíš do školy aj s deťmi svetoznámych osobností. Akí sú títo ľudia v súkromí? Majú napríklad hviezdne maniere?

Ja to z nich vôbec necítim, že by sa oni vnímali ako niečo viac. Bodhi, ktorý hral vo filme s The Rockom, napríklad chce byť vraj omnoho viac profesionálnym futbalistom ako hercom. Pritom ešte pred pár dňami mal premiéru na Times Square.

Chodím do školy aj so synom jednej svetoznámej speváčky, ktorú všetci poznajú, ale nechcem ju ani jeho menovať, pretože ma poprosil, aby som to v tomto rozhovore nehovorila. Prišiel sem len tento rok, lebo sa presťahovali do New Yorku, a je ešte taký vystrašený. Do školy chodí s osobnou ochrankou. Raz sa mi s ním dokonca stal taký menší trapas, keď som ešte nevedela, kto to je. 

Viktória Valihora
Zdroj: Viktoria Valihora archív

Aký trapas?

Ja mám totiž taký trochu sarkastický humor a on tam akurát niečo vysvetľoval, tak som sa ho opýtala, či nie je náhodou učiteľ. Bol z toho trošku pohoršený. (smiech) A potom na mňa cez celú chodbu kričal, že určite na mňa nezabudne. Keď sa mi potom predstavil a ja som zistila, kto to je, tak ma až zalial studený pot.

 
Je na tvojich spolužiakoch vidieť, že mnohí pochádzajú z bohatého prostredia?

Práveže vôbec. Napríklad nikto tu nenosí luxusné značky typu Louis Vuitton alebo Dior. Určite niektorí nosia aj drahé oblečenie, ale nie nejaké prvoplánové značkové. Väčšina chodí do školy metrom alebo na verejných bicykloch a o nikom by som nepovedala na základe vzhľadu, že pochádza z bohatej rodiny. Tu si práveže väčšina ide tú filozofiu, že sme si všetci rovní.

Potrebujem byť špinavá od farby a mať v ateliéri doslova neporiadok. Môj sen je dostať svoje diela do najväčších galérii v New Yorku.


Ako vnímajú oni teba? Neberú ťa ako menejcennú preto, že pochádzaš zo Slovenska?

To vôbec nie, skôr sú veľmi nápomocní a zaujíma ich moja kultúra. Popravde mám veľa spolužiakov aj z Európy alebo z Ruska. Ale ľudia to tu veľmi neriešia, kto je odkiaľ. Keď to poviem spolužiakom, reakcia je pozitívna, ale podľa mňa ani netušia, kde sa Slovensko nachádza. Vedia to maximálne žiaci z Európy.

 
Čo by si chcela robiť po skončení školy?

Určite sa chcem venovať umeniu. Neviem ešte ako konkrétne, ale pre mňa je umenie ako dýchanie. Neviem bez neho žiť, a keby som sa mu nevenovala, stala by sa zo mňa jedna prázdna chodiaca duša. Ale nie som si ešte úplne istá, čo to bude. Viem však, čo by to nemalo byť, a to nejaký dizajn za počítačom a práca v kancelárii.

Odporúčané
Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) 29. marca 2024, 9:30

Nechcem nejaké sterilné pracovisko, ale skôr hravé a chaotické prostredie, kde budem cítiť vôňu toho umenia a robiť s ním doslova bordel. Potrebujem byť špinavá od farby a mať v ateliéri doslova neporiadok. Môj sen je dostať svoje diela do najväčších galérii v New Yorku.

Viktoriine skice v školskom ateliéri.
Viktoriine skice v školskom ateliéri. Zdroj: se svolením Viktorie Valihory

Kde v New Yorku bývaš?

Bývam celkom v centre, konkrétne tesne nad Central Parkom. Vďaka tomu mám aj jednoduchší transport, zatiaľ čo niektorí moji kamaráti dochádzajú ráno do školy aj dve hodiny.


Koľko stojí život 15-ročného dievčaťa v New Yorku?

Podľa toho, či si v ten mesiac kúpim nové topánky, alebo nie. (smiech) Je to tu dosť drahé, jeden vysušený sendvič z jedálne stojí 12 dolárov. Ale chodím aj na brigády, aby som si niečo zarobila. Neviem ti povedať, koľko presne, ale je to veľa. Ubytovanie mi však pomáhajú financovať rodičia.

Na čo teda najviac míňaš peňazí?

Na oblečenie a ovocie. (smiech)

Rodičia radi chodia za mnou, pretože všetci v rodine New York milujeme a cítime sa tu ako doma.


Spomenula si brigády. Pokiaľ viem, chodíš si privyrábať do Bronxu maľovaním detí. Koľko si tam dokážeš zarobiť?

To nie je len v Bronxe, ale vo viacerých častiach. Robím pre jedno centrum pomoci, ktoré po celom New Yorku od apríla do októbra organizuje jarmoky, a pracujem pre nich s viacerými študentmi, s ktorými chodíme maľovať deťom na tvár. Za deň si za to dokážem zarobiť okolo 300 dolárov.

Rodičia sa pri tebe v NYC striedajú?

Áno, keď má čas tatino so snúbenicou Natáliou, tak sú pri mne oni, inokedy zas mamina. Riadia sa podľa toho, ako to komu vychádza. Alebo sú v New Yorku jednoducho všetci naraz. Všetci majú pomerne flexibilnú prácu – otec je hudobník, jeho snúbenica herečka, mamina moderátorka/influencerka a jej priateľ hokejista. Takže sa dokážu prispôsobiť.

Odporúčané
Tri Slovenky chceli napraviť diery v školstve. Založili úspešný program, vďaka ktorému si študenti rozbehnú vysnívanú kariéru Tri Slovenky chceli napraviť diery v školstve. Založili úspešný program, vďaka ktorému si študenti rozbehnú vysnívanú kariéru 27. marca 2024, 13:00

Našťastie máme byt, ktorý je dosť veľký, a tak dokážeme fungovať v jednej domácnosti bez toho, aby niekto nemal súkromie. Radi sem chodia, pretože všetci v rodine New York milujeme a cítime sa tu ako doma.

Viktoria s otcom Martinom Valihorom.
Viktoria s otcom Martinom Valihorom. Zdroj: Viktoria Valihora archív


Aký máš s rodičmi vzťah?

Znie to ako klišé, ale moji rodičia sú moji najlepší kamaráti. Viem, že sa s nimi môžem rozprávať o hocičom, a keď sa mi aj niečo stane v živote, tak ako prvé nevolám kamarátom, ale rodičom. Máme medzi sebou veľkú dôveru a viem, že sa im môžem s hocičím zdôveriť, a to aj s osobnejšími záležitosťami. A ja sa s nimi rada zdôverujem a trávim s nimi čas.

Často trávia čas aj s mojimi kamarátmi, môj otec napríklad pozná všetkých mojich kamošov z Bratislavy a aj niektorých z New Yorku. Oni sa zas s ním radi rozprávajú a pýtajú sa ho na názor.

New York je zároveň veľmi vyčerpávajúce mesto, takže by som tu nechcela zostať navždy. Aj preto sa veľmi rada vraciam domov na Slovensko.


Ako často sa vraciaš na Slovensko?

Ja si myslím, že celkom často. Aspoň ja to tak vnímam, keďže mne tu v USA strašne rýchlo plynie čas a potom mám pocit, že som na Slovensku každý týždeň. (smiech) Ale chodím väčšinou cez sviatky – Dušičky, Vianoce, Veľkú noc a potom celé letné prázdniny.

 
Plánuješ v New Yorku zostať natrvalo?

Naši plánujú, že by sa sem postupom času natrvalo presťahovali, ale ja sa popravde vidím niekde inde. Ideálne niekde v ateliéri pri pláži alebo v lese, kde budem tvoriť. Ale to až keď niečo v umení dosiahnem. Práve v tom by mi New York mohol pomôcť, keďže tu je veľmi veľa možností, umelcov a známych osobností. Ale je to zároveň veľmi vyčerpávajúce mesto, takže by som tu nechcela zostať navždy. Aj preto sa veľmi rada vraciam domov na Slovensko.

Viktoria s matkou Alexandrou Orviskou.
Viktoria s matkou Alexandrou Orviskou. Zdroj: Viktoria Valihora archív
Domov
Zdieľať
Diskusia