Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
23. októbra 2022, 14:30
Čas čítania 10:27
Adam Novosad

Rado alias Cynická obluda: Odsťahoval som sa na Madeiru, mám byt pri pláži a o 50 % nižšie náklady ako v Bratislave (Rozhovor)

REFRESHER CESTOVANIE NEZVYČAJNÉ POVOLANIA ROZHOVORY
Uložiť Uložené

Rado Ondřejíček, známy ako tvorca Cynickej obludy, sa odsťahoval zo Slovenska na portugalský ostrov Madeira, ktorý mu vyhovuje zo všetkých stránok.

„Je tu dobrý internet, príjemné ceny, letecké spojenie s pevninou, vyhovujúce počasie a nie sú tu komáre. Ani hady. To je všetko veľká výhoda. Je to tu ako v Kalifornii, len ťa tu nezastrelia v obchode alebo v škole,“ vtipkuje Rado Ondřejíček, na internete známy ako tvorca Cynickej obludy, ktorý sa zo Slovenska odsťahoval na portugalský ostrov Madeira v Atlantickom oceáne.

Rado už po troch dňoch na Madeire vedel, že na tomto ostrove chce zostať bývať. „Nemám prehľad o cenách potravín vo Veľkom Krtíši alebo v Košiciach, ale keď som si to porátal, tak na moje každodenné živobytie potrebujem polovičný rozpočet ako v Bratislave,“ vysvetľuje, ako to na ostrove funguje.  

Odporúčané
Gabriel robí na lodi v Severnom mori: Na 23. narodeniny som si kúpil byt a Ford Mustang. Kapitán zarobí 700 eur denne (Rozhovor) Gabriel robí na lodi v Severnom mori: Na 23. narodeniny som si kúpil byt a Ford Mustang. Kapitán zarobí 700 eur denne (Rozhovor) 9. októbra 2022, 9:30

Nám v rozhovore prezradil, ako si na Madeire našiel bývanie v prvej plážovej línii pri oceáne, ako myšlienka opustiť Slovensko vznikla, aké náklady má na živobytie, ale aj to, prečo teraz z Portugalska vníma spoločenské dianie na Slovensku tak, ako keby pozoroval dianie v Bangladéši. 

Ak si chceš prečítať viac rozhovorov so zaujímavými ľuďmi, klikaj na tento odkaz. Pridaj sa do nášho Refresher+ klubu a čítaj všetky prémiové články bez obmedzenia.

madeira
Zdroj: Anna Gekrepten

Kedy sa v tebe zrodila myšlienka, že chceš opustiť Slovensko?

Odjakživa som sa lepšie cítil pri mori, ktoré mi zdravotne pomáhalo. Vždy keď som sa domov vrátil od mora, tak som prišiel zdravší. Dlho som neuvažoval o tom, že Slovensko musím opustiť, len som si uvedomil, že treba viac času tráviť pri mori. 

Keď začala pandémia, na polroka som uviazol v Thajsku, kde som zistil, že technicky je možné skombinovať takýto život s prácou na diaľku. Fungovali spojenia, či už pracovné, rodinné alebo kamarátske. Keďže som zistil, že je to realizovateľné a môjmu zdraviu to náramne prospieva, samého seba som sa spýtal, prečo sa neodsťahovať.

V poslednom čase sa začalo meniť samotné Slovensko. Začali byť viac viditeľné negatívne veci, ktoré sa naštartovali pred pár rokmi, a tak mi to začalo dávať zmysel aj geopoliticky. Je to tak pol na pol. Sčasti za to môže moje zdravie, sčasti myšlienka, prečo žiť práve na Slovensku, keď sa dá žiť lepšie niekde inde.

Veľa ľudí rozpráva, že to na Slovensku nevyzerá dobre a najradšej by odišli, ale väčšina z nich to neurobí. Rozhodol si sa odísť natrvalo?

Nemusí to byť nutne natrvalo. Nevzdal som sa občianstva ani nepretrhol väzby so Slovenskom. Povedal by som to tak, že momentálne sa zdržiavam na Madeire, ale neviem, čo bude o týždeň, nieto, čo bude o tri roky. Ale možno to sťahovanie nakoniec bude natrvalo. Uvidíme.

Odporúčané
Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) 19. apríla 2024, 17:00

Ako na tvoje rozhodnutie odísť zareagovalo okolie?
Moje okolie nereagovalo nijako zvláštne. Ľudia, čo ma poznajú, vedia, že nikoho neopúšťam ani nikam neutekám. Oproti minulosti, keď som dlhší čas strávil na rôznych miestach mimo Slovenska, je to tentokrát iné len v tom, že som si tu prenajal byt a zaviazal sa, že v ňom budem bývať minimálne rok.

Už predtým som však veľké porcie času trávil mimo domova. Pred odchodom na Madeiru som chvíľu žil na Tenerife či v Slovinsku. Na Madeire som pritom strávil skoro dva mesiace počas uplynulej jari, keď som to tak trochu testoval, či mi to tu vyhovuje ako miesto na život. Zo všetkých navštívených miest sa mi Madeira javila ako najpohodlnejšia. 

Už dávno som si vybudoval disciplínu, ktorú treba mať na prácu z domu na diaľku. Teraz je to skombinované s lepším prostredím. Ak sa chcem odtrhnúť od práce, teraz sa môžem ísť okúpať do oceánu namiesto prechádzky v parku.

Hovoríš, že si v minulosti skúšal viacero destinácií. Prečo ťa nepresvedčilo napríklad Tenerife? Aké prednosti má Madeira?

Niežeby na Tenerife bolo niečo zlé, ale Madeira mi vyhovuje oveľa viac. Tento rok v auguste, keď boli na Slovensku poriadne horúčavy, sme na Madeire mali okolo 30 stupňov možno dva dni. Inak je tu od konca februára každý deň okolo 24 až 25 stupňov. Táto stabilita počasia mi veľmi vyhovuje, lebo na Tenerife bol v lete výkyv nahor a nepríjemne teplo.

Odporúčané
Dopraj si bohémsky wellness a zaži dokonalý oddych. Vychutnáš si ho len pár kilometrov od Bratislavy Dopraj si bohémsky wellness a zaži dokonalý oddych. Vychutnáš si ho len pár kilometrov od Bratislavy 12. apríla 2024, 11:30

Tenerife okrem toho priťahuje iný typ turistov ako Madeira. Na Tenerife si ľudia chodia užiť párty, hluk a dovolenku. Madeira je ostrov nemeckých dôchodcov. Občas prídem do kaviarne a som medzi hosťami najmladší. Nikto mi tu nehuláka do rána, v mojom okolí nie sú žiadne pravidelné žúry a diskotéky. Maximálne počujem decká pri bazéne.

Mne to takto vyhovuje oveľa viac. Aj v Bratislave som žil skôr utiahnutým životom, vždy mi hluk liezol na nervy, ani som nejako často nechodil do mesta. Na Madeire mi vyhovuje miernosť počasia, lebo viem, že aj v januári tu bude plus-mínus rovnako ako teraz. 

Rado na Madeiru prvýkrát prišiel na jar. Po troch dňoch zistil, že si tam vie predstaviť svoj život.
Rado na Madeiru prvýkrát prišiel na jar. Po troch dňoch zistil, že si tam vie predstaviť svoj život. Zdroj: Anna Gekrepten

Živíš sa spoločenským humorom a na Facebooku tvoj profil sleduje viac ako 60-tisíc followerov. Už v minulosti si v zahraničí zistil, ako si nastaviť pracovný režim, aby si mohol fungovať na diaľku. Dá sa zvyknúť na prácu, keď máš pred domom pláž s oceánom?

Ja som vo svojom pracovnom režime vedel fungovať už aj z Thajska. Najväčším problémom pre mňa bol časový posun, lebo v Thajsku bol posun 5 až 6 hodín, no teraz na Madeire je to iba jedna hodina. Keď potrebujem, aby bolo niečo vonku o deviatej nášho času, tak si len o hodinku privstanem a dokážem všetko postíhať.


Do práce nechodím od deviatej do piatej už posledných 10 rokov, pretože fungujem ako freelancer a pracujem na rôznych projektoch. Už dávno som si vybudoval disciplínu, ktorú treba mať na prácu z domu na diaľku. Teraz je to skombinované s lepším prostredím. Ak sa chcem odtrhnúť od práce, teraz sa môžem ísť okúpať do oceánu namiesto prechádzky v parku.

Odporúčané
Martin s Amy cestujú od Antarktídy po Aljašku: Hádky vyrieši naše veľké auto. Keď sedím dole a Amy je hore, nevidíme sa (Rozhovor) Martin s Amy cestujú od Antarktídy po Aljašku: Hádky vyrieši naše veľké auto. Keď sedím dole a Amy je hore, nevidíme sa (Rozhovor) 6. apríla 2024, 9:30

Všimol som si, že počas pandémie sa cestovateľským hitom pre Slovákov stali Azorské ostrovy. Zvažoval si aj ty Azory alebo bola Madeira jasnou voľbou?

Zvažoval som Azorské ostrovy, no otestoval som Thajsko, Slovinsko, Cyprus a Tenerife a ako nasledujúcu destináciu som si vybral Madeiru. Tu som hneď po troch dňoch vedel, že toto je to miesto, ktoré som hľadal. Všetko mi tu vyhovovalo.

Na Azory už nedošlo, ale keby mi Madeira nebola dobrá, tak by som pravdepodobne skúsil Azory. Aj tak sa tam chcem ísť pozrieť, z Madeiry sa na Azory priamo lieta.

Niekto si možno neuvedomuje, že Madeira je súčasť Portugalska, ktoré je v Európskej únii, takže človek tu nie je občanom druhej kategórie ako v Thajsku. Je tu dobrý internet, príjemné ceny, letecké spojenie s pevninou, vyhovujúce počasie a nie sú tu komáre. Ani hady. To je všetko veľká výhoda. Je to tu ako v Kalifornii, len ťa tu nezastrelia v obchode alebo v škole.

Madeira nie je párty ostrov, je to skôr ostrov nemeckých dôchodcov, hovorí Rado. Úplne mu to vyhovuje.
Madeira nie je párty ostrov, je to skôr ostrov nemeckých dôchodcov, hovorí Rado. Úplne mu to vyhovuje. Zdroj: Anna Gekrepten

Tvoja práca vyžaduje, aby si neustále sledoval spoločenské dianie na Slovensku. Je pre teba jednoduchšie sa od toho odstrihnúť, keď sa potom môžeš zbehnúť okúpať do oceánu?

Viem sa od diania na Slovensku odstrihnúť oveľa lepšie ako v Bratislave. Veľkou výhodou je pre mňa to, že čím je situácia na Slovensku horšia, tým je moja práca ľahšia. Niekedy mám svoju grafiku vymyslenú naozaj za polhodinu. Ale správy sledujem tak, ako by som ich normálne sledoval doma.

Odporúčané
Z korporátu prešli do gastra: Miška a Joff sú majiteľmi bistra Kaliforňan, ktorý je dnes už známym lovebrandom (Rozhovor) Z korporátu prešli do gastra: Miška a Joff sú majiteľmi bistra Kaliforňan, ktorý je dnes už známym lovebrandom (Rozhovor) 2. apríla 2024, 12:30

Keď mi príde hate mail, v ktorom mi niekto píše, že si ma počká pred domom a zbije ma, tak tu to nehrozí. Oveľa ľahšie sa mi tu pracuje, lebo cítim, že dianie na Slovensku sa ma menej dotýka. Veci, ktoré ma vedeli vytočiť v Bratislave, ma teraz vytočia tak, ako keby sa diali niekde v Afrike alebo Bangladéši.

Už som si uvedomil, že moja budúcnosť nemusí byť nevyhnutne spojená so Slovenskom. Keby zrazu bolo treba odísť natrvalo a nikdy sa domov nevrátiť, tak to viem pretaviť do reality. 

Mne sa napríklad páčilo v Thajsku, je tam lacný život, za lacné peniaze tam dostaneš epický podnájom, ale cudzincovi sa tam žije náročne, lebo si vnímaný ako občan druhej kategórie.

Naskočil si už na ležérny portugalský životný štýl? 

Ja som sa snažil žiť ležérny život už dlhodobo. Nijako zvláštne som sa neinšpiroval portugalským životným štýlom, lebo ráno vstanem a doobeda pracujem rovnako ako v Bratislave. Akurát je tu krajšie prostredie. Jasné, jem viac rýb podobne ako Portugalci, ale mám vlastný rytmus. 

S bežným Portugalcom, ktorý chodí do práce, sa bežne nestretávam tak často. Skôr sa stretávam s ľuďmi, ktorí na Madeiru prichádzajú na dovolenku.

Mňa zaujíma, ako prebieha odsťahovanie zo Slovenska z hľadiska byrokracie. Čo si zatiaľ potreboval získať alebo splniť, aby si si mohol prenajať byt na Madeire?

Zatiaľ som nič nepotreboval. Nemám žiadne špeciálne povolenie, takže ak v Európskej únii existuje nejaká byrokracie, zatiaľ som sa s ňou nedostal do styku. Jediné, čo mám, je portugalské číslo NIF, ktoré je miestnou verziou nášho rodného čísla.

Odporúčané
Slovenka Lenka dala výpoveď v banke a odišla do Talianska. Domáci mi vyčítali organizovanosť, pitie aperolu nie je žiadnym zvykom Slovenka Lenka dala výpoveď v banke a odišla do Talianska. Domáci mi vyčítali organizovanosť, pitie aperolu nie je žiadnym zvykom 1. apríla 2024, 9:30

Toto číslo treba mať, ak si chceš prenajať byt, založiť bankový účet alebo kúpiť paušál. Vybavil som si ho hneď na štvrtý deň, keď som tu bol na jar. Na miestnom daňovom úrade mi ho vydali, po hodine a pol som odchádzal s číslom. Je to pre mňa zatiaľ jediný styk s portugalskými autoritami.

Trvalý pobyt máš stále na Slovensku?

Jasné, nemám to momentálne dôvod nejako riešiť. Možno je to moja ľahostajnosť alebo môj totálny odpor k byrokracii, pretože zastávam postoj, že radšej nevedieť, čo treba urobiť, ako to robiť. Kým to odo mňa v Portugalsku alebo na Slovensku nebude nikto vyslovene vyžadovať, tak nevidím žiadny dôvod, prečo riešiť trvalý pobyt. 

Nevlastním tu žiadnu nehnuteľnosť, možno by som to musel riešiť, keby som byt kupoval. Mne sa napríklad páčilo v Thajsku, je tam lacný život, za lacné peniaze tam dostaneš epický podnájom, ale cudzincovi sa tam žije náročne, lebo si vnímaný ako občan druhej kategórie, šikanuje ťa polícia a každé tri mesiace musíš chodiť na imigračný úrad.

Ako sa na Madeire hľadá ročný prenájom bytu? Je všetko dostupné online alebo si chodil aj na obhliadky?

Už keď som na jar vedel, že sa mi tu páči, tak som začal hľadať byty. V Portugalsku majú skvelú stránku Idealista.pt, kde sú zoskupené dostupné nehnuteľnosti. Bol som na troch či štyroch obhliadkach a vždy to bolo tak, že som sa stretával s realitkami, nie konkrétnymi majiteľmi. 

Odporúčané
Farmaceutka Lucia: Môj osobný názor na homeopatiu je, že ide o placebo efekt Farmaceutka Lucia: Môj osobný názor na homeopatiu je, že ide o placebo efekt 30. marca 2024, 9:30

Aktuálne bývanie som si našiel cez obhliadky a vyslovene som vybral miesto, kde sa mi páči. Podmienkou prenájmu bola zmluva minimálne na jeden rok, inak by to nešlo. Je to stroho zariadený byt, čo mi vyhovuje, lebo žijem nomádskym životom a posledného polroka prakticky žijem z jedného kufra. Čo som si v ňom priniesol, z toho žijem.

Na Madeire potrebuješ celoročne len jeden druh oblečenia – tričko, šortky a mikinu. Na zimu potrebuješ mikinu, inak celý rok „obslúžiš“ v tričku a krátkych gatiach. Stačia ti jedny topánky, dážď neriešiš, pretože za posledného polroka tu pršalo možno trikrát. Ak máš práčku, do jedného kufra vopcháš celý svoj život.

Ľudia si možno myslia, že v Portugalsku ako v južanskej krajine sú nižšie ceny ako u nás. Aká je Madeira drahá oproti Bratislave?

Je rozdiel medzi Madeirou a pevninským Portugalskom, takže ja môžem rozprávať len o Madeire. Môžem to povedať tak, že keď si raz zvykneš na život v Bratislave, tak je ti všade lacno. Jasné, v Tokiu alebo v Moskve je určite drahšie, ale bežné veci sú na Madeire veľmi dostupné. 

Čo sa týka potravín a nájmov, Madeira je určite lacnejšia ako Bratislava. Nemám prehľad o cenách potravín vo Veľkom Krtíši alebo v Košiciach, ale keď som si to porátal, tak na moje každodenné živobytie potrebujem polovičný rozpočet ako v Bratislave.

Na Facebooku si v septembri vtipkoval, že máš prakticky nulovú uhlíkovú stopu. Dá sa na Madeire žiť bez auta? Máš všetko v pešom dosahu?

Lety na Madeiru mi, samozrejme, nafúkli moju uhlíkovú stopu. Funchal je hlavné mesto Madeiry, čo si treba predstaviť ako Banskú Štiavnicu pri mori. Treba si ho predstaviť tak, ako keby mala Banská Štiavnica 150-tisíc obyvateľov a bola by pri mori. 

Odporúčané
Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) 29. marca 2024, 9:30

Žijem v okrajovej časti Funchalu, čo je v podstate ako miestna Dúbravka. Žijem tak, že mám všetko dostupné pešo. Pláž mám priamo pred domom, obchod mám vzdialený 15 minút, na kopec je to polhodinky pešo, do centra hlavného mesta je to rovnako ďaleko. Ale už si chcem požičať auto a obísť celý ostrov.

Zvažujem kúpu bicykla, no problematické je, že ostrov je hornatý, čo nie je ideálne na bicyklovanie, skôr na behanie a trekovanie. Madeiru si treba predstaviť ako civilizovaný ostrov európskeho typu, kde je všetko funkčné a čisté.

Si ako expát na obhliadkach vnímaný rozdielne, ako keby si bol domáci Portugalčan?

Je to tu bežné. Zmluvu som dostal v portugalčine a angličtine. Všetci ľudia od realiťákov cez ľudí v turistickom priemysle až po človeka, ktorý ti doručí zásielku, každý rozpráva slušne po anglicky. Navyše sa rád učím po portugalsky. 

Dom, v ktorom bývam, funguje tak, že je to sčasti hotel a sčasti apartmány na dlhodobé bývanie. Tieto domy v prvej plážovej línii si prenajímajú skôr ľudia, ktorí nie sú z Madeiry, je tu veľa Portugalcov z pevniny, Angličanov, Nemcov, Rakúšanov, občas počujem francúzštinu či veľa poľštiny.

Stretávaš sa na Madeire so Slovákmi?

Nie, nezaujímal som sa, aký Slovák ešte žije na Madeire. Vnímam to tak, že nie som nijako spätý s ideou národnosti ako takej, skôr trávim čas s ľuďmi, s ktorými mám spoločné hodnoty, záujmy či koníčky. Je mi v princípe jedno, či je niekto Slovák, Maďar alebo Číňan.

Madeira je hornatý ostrov, ktorý je skvelým miestom na trekovanie a behanie.
Madeira je hornatý ostrov, ktorý je skvelým miestom na trekovanie a behanie. Zdroj: Anna Gekrepten

Zaujal ma tvoj pohľad na koncept národnosti. Ako sa na to pozeráš ty po odsťahovaní na Madeiru?

Občianstvo je pre mňa náhodná vec, ktorá je ti udelená podľa toho, kde sa narodíš. V praxi na základe toho, kde to mali tvoji rodičia najbližšie do pôrodnice. Podľa toho dostaneš štátne občianstvo, čo je z môjho pohľadu niečo, čo som si sám nevybral a nezaslúžil som sa o to.

Odporúčané
Július pracoval v oddelení vrážd: Najhorší pohľad bol na rozstrieľanú tehotnú ženu. Rigo pri zatýkaní nemal ponožky (Rozhovor) Július pracoval v oddelení vrážd: Najhorší pohľad bol na rozstrieľanú tehotnú ženu. Rigo pri zatýkaní nemal ponožky (Rozhovor) 26. marca 2024, 12:30

V mojom prípade to mohlo dopadnúť oveľa horšie, ale v princípe aj o niečo lepšie. Nepociťujem k tomu nič negatívne, ale ani nič pozitívne. Beriem to ako fakt, ktorý sa ma netýka. Môžem mať oveľa bližšie k občanovi Thajska z Bangkoku ako k Slovákovi z Bratislavy. Má zmysel hrdiť sa vecami, ktoré som sám dosiahol. 

Kúsok od Madeiry je ostrov Porto Santo s 10-kilometrovou piesočnou plážou, ktorá je absolútne porovnateľná s plážami na Bali či v Thajsku.

Máš stále v Bratislave bývanie, do ktorého sa môžeš vrátiť, ak by to bolo nutné?

Mám svoje miesto trvalého pobytu, kam sa môžem vrátiť. Na Slovensku mám rodinu, takže som sa zatiaľ nerozhodol, že by som predal svoje trvalé bydlisko v Bratislave. 

Keď začala invázia na Ukrajinu a utekali odtiaľ ľudia, tak najväčšiu výhodu mali tí, ktorí už na Západe niekoho mali. Preto som hovoril kamarátom, že keď sa niečo zomelie, ja budem ich spojka na Madeire. Občas ma sem niekto príde navštíviť, mal som tu dcéru a prichádzajú ma navštíviť blízki zo Slovenska.

V posledných rokoch sa rozmohol trend ľudí, ktorí sa označujú ako globálni oportunisti a Slovensko opúšťajú, aby si z krajín sveta vybrali tie, ktoré im poskytnú najviac výhod, napríklad optimalizovanie daní. Láka ťa niečo takéto?

Jedine, že by som strašne zbohatol. Ja nemám príjem, ktorý by bolo hodné optimalizovať. Mám krédo, že keď niečo funguje, tak do toho nechcem babrať. Mám alergiu z byrokracie a úradov, takže sa mi do toho nechce ponárať.

Odporúčané
Tomáš je prvým Slovákom, ktorý pracuje ako traťový komisár na pretekoch F1. V boxe mi kýval aj Sergio Pérez Tomáš je prvým Slovákom, ktorý pracuje ako traťový komisár na pretekoch F1. V boxe mi kýval aj Sergio Pérez 25. marca 2024, 9:30

Som najviac vďačný za to, že Slovensko je v Európskej únii a tým mám všetky tie výhody Európskej únie. Kúsok od Madeiry je ostrov Porto Santo s 10-kilometrovou piesočnou plážou, ktorá je absolútne porovnateľná s plážami na Bali či v Thajsku. Málokto si uvedomuje, že v Európe je veľa miest, kde sa dá žiť tropickým životom a mať všetok ten luxus občana EÚ.

Hovoríš, že pre svojich blízkych budeš spojka na Madeire. Kontaktoval ťa už niekto, kto chcel vedieť, ako by sa mohol odsťahovať aj on?

Ľudia sa ma pýtajú, ako som sa sem dostal a ako to funguje. Mojím blízkym kamarátom hovorím, nech sa prídu pozrieť, poukazujem im to tu, prípadne rovno pomôžem nájsť byt. 

Veľa ľudí na Slovensku si uvedomuje, že najbližšie roky to nebude lepšie, ako je teraz, možno ešte aj na toto obdobie raz budeme spomínať ako na staré zlaté časy. Preto konštatujem, že lepšia je preventívna emigrácia, ako potom utekať v panike po voľbách.

Domov
Zdieľať
Diskusia