Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
9. októbra 2022, 9:30
Čas čítania 12:01
Adam Novosad

Gabriel robí na lodi v Severnom mori: Na 23. narodeniny som si kúpil byt a Ford Mustang. Kapitán zarobí 700 eur denne (Rozhovor)

Gabriel robí na lodi v Severnom mori: Na 23. narodeniny som si kúpil byt a Ford Mustang. Kapitán zarobí 700 eur denne (Rozhovor)
Zdroj: archív respondenta Gabriela
REFRESHER NEZVYČAJNÉ POVOLANIA ROZHOVORY
Uložiť Uložené

Gabriel začal po škole pracovať ako lodník na Dunaji, odkiaľ rýchlo odišiel na riečne lode v pobrežných oblastiach Severného mora. Tvrdo pracuje na tom, aby sa čo najskôr stal kapitánom.

„Oproti práci na Dunaji je to veľký rozdiel. Predtým som robil na tlačnej zostave, ktorú bolo treba uväzovať ťažkými oceľovými lanami a vyťahovať ich na breh. Najmä v zime to bola katastrofa, pretože som sa s ťažkým oceľovým lanom musel vyšplhať po strmom brehu, kde zvyčajne neboli schody,“ porovnáva 23-ročný Gabriel Nozdrovický svoju prácu v Bratislave s dnešnou pozíciou pri pobreží Severného mora. 

Odporúčané
Adrián sa živí ako vyhadzovač: Chalaniskovi som musel odfúknuť lajnu koksu, keď si ju rysoval rovno na stole v podniku (Rozhovor) Adrián sa živí ako vyhadzovač: Chalaniskovi som musel odfúknuť lajnu koksu, keď si ju rysoval rovno na stole v podniku (Rozhovor) 11. septembra 2022, 9:30

Ako lodník sa zamestnal hneď po maturite, lebo inak chcel ísť za vojaka. Dnes sa vypracoval z lodníka na kormidelníka a čo najskôr sa chce stať kapitánom lode, aby mohol namiesto manuálnej práce s lanami na palube vysedávať v papučkách vo vykúrenej miestnosti. 

„Tento rok som mal 23. narodeniny, tak som si presne k narodeninám kúpil veľkometrážny 3-izbový byt v Nitre. O dva mesiace neskôr som si zmyslel, že by som chcel Ford Mustang, tak som si ho nasledujúci mesiac kúpil,“ odpovedá Gabriel, keď sa bavíme o zárobkoch, ktoré si dokáže z lode doniesť domov.

Ak si chceš prečítať viac rozhovorov so Slovákmi ako Gabriel, ktorí majú nezvyčajné povolania, klikni sem. Pridaj sa do klubu Refresher+ a všetky prémiové články si môžeš čítať bez obmedzenia. 

lodník
Zdroj: archív respondenta Gabriela

Kedy ti napadlo, že by si po škole mohol začať pracovať na riečnych lodiach?

K robote na lodiach som sa dostal náhodou. Na strednej škole som vyštudoval strojarinu, ale náš rodinný známy medzitým otvoril agentúru pre lodný personál. Aj on robil na lodiach, tak si popritom rozbehol vlastný biznis, cez ktorý mi dohodil prvú prácu. Keby som po maturite nevedel, že pôjdem robiť na loď, zrejme by som šiel za vojaka.

Začínal som ako pomocný lodník na Dunaji s výplatou 850 eur mesačne, teraz pracujem ako bootsmanna, rýnsky lodník alias loďmajster. V názvosloví je mišung, no až tak na tom nezáleží. Mne záleží na tom, že si dnes svojou prácou dokážem zarobiť niekoľko tisíc eur mesačne.

Cez agentúru si dostal prácu na lodi na Dunaji. Vedel si, do čoho ideš?

Absolútne som nevedel, kam idem a čo budem robiť. Nemal som žiadne informácie o tom, ako to na lodiach na Dunaji chodí. Povedali mi len toľko, že na palube budem so štyrmi ľuďmi, a to je všetko.

Odporúčané
Neviem, koľko tento mesiac zarobím, a je mi to jedno, hovorí youtuber Moon. Sústredím sa na tvorbu, nie na čísla, tvrdí (Rozhovor) Neviem, koľko tento mesiac zarobím, a je mi to jedno, hovorí youtuber Moon. Sústredím sa na tvorbu, nie na čísla, tvrdí (Rozhovor) 6. októbra 2022, 12:30

Aká pozícia ti prischla na začiatku?

Na začiatku sa venuješ pomocným prácam, aby si sa zoznámil s loďou. To sú tie najhoršie roboty, ktoré nikto nechce robiť, no tebe nič iné nezostáva, keď začínaš.

Do akej miery sa ako lodník musíš naučiť, ako loď funguje z technickej stránky?

Na prvej pozícii som nemusel detailne vedieť, ako celá loď funguje z technickej stránky, no už keď sa vypracuješ na lodníka ako ja teraz, musíš o svojej lodi vedieť takmer všetky detaily. Ja pracujem s lanami, to je moja hlavná náplň práce. Uväzujem loď, zakotviť ju, odviazať ju, keď treba.

Práca s lanami na nákladnej lodi je dosť komplikovaná. Vždy záleží na tom, prečo chceš lano uviazať. Jedno ťa drží, keď si na prúde, aby ťa voda neťahala dozadu, druhé ťa drží, aby ťa prúd neťahal dopredu.

Predtým som robil na tlačnej zostave, ktorú bolo treba uväzovať ťažkými oceľovými lanami a vyťahovať ich na breh. Najmä v zime to bola katastrofa, pretože som sa s ťažkým oceľovým lanom musel vyšplhať po strmom brehu.

Keď si začínal s prácou na Dunaji, ako vyzeral tvoj bežný deň?

Vtedy som na loď chodil na dvojtýždňové turnusy. Dva týždne som bol na lodi, dva týždne doma. V bežný deň sme sa ráno zobudili, boli sme uviazaní na lágri, kde nás nakladali, a striedali sme sa s troma kolegami a dvaja kormidelníkmi.

Odporúčané
Z korporátu prešli do gastra: Miška a Joff sú majiteľmi bistra Kaliforňan, ktorý je dnes už známym lovebrandom (Rozhovor) Z korporátu prešli do gastra: Miška a Joff sú majiteľmi bistra Kaliforňan, ktorý je dnes už známym lovebrandom (Rozhovor) 2. apríla 2024, 12:30

Vykladali a nakladali sme báržu – to je plavidlo, ktoré sa nakladá tovarom. Keď sa nám skončila nakládka, odviazali sme loď a vyplávali na Dunaj, kde sme sa zviazali s ďalšou báržou a loďou – spolu to tvorilo tlačnú zostavu. Na Dunaji sa tlačné zostavy používajú veľmi často.

Takto zviazaní sme šli do Viedne alebo do Maďarska. Zvyčajne sme mali voľno po príchod do prvej lodnej komory a mohli sme si pár hodín pospať.

Čo ste zvykli prevážať?

Existujú rôzne typy lodí. Na Dunaji sme zvyčajne prepravovali palivo ako naftu a benzín, mali sme zatvorenú palubu s cisternou. Je to ako taká cisterna, ktorú vidíš na ceste, len je na lodi a plaví sa po rieke.

Teraz napríklad pracujem na frachtovom plavidle, ktoré má otvorenú palubu a na loď sa môže naložiť prakticky hocičo, čo bezpečnosť povoľuje.

lodník
Zdroj: archív respondenta Gabriela

Koľko týždňov tráviš na lodi a koľko doma?

Na lodi trávim tri týždne a tri týždne som potom doma. Na predošlej lodi som mal dvojtýždňové turnusy.

Mal si už počas práce na Dunaji myšlienky na to, že sa raz chceš posúvať ďalej? Chcel si sa stať kapitánom, ktorý dokáže za pár dní roboty vo vykúrenej kajute zarobiť tisíce eur?

Hneď na začiatku som vedel, že sa chcem stať kapitánom. Cesta ku kapitánskej pozícii bola do tohto roku jednoduchá, ale Európska únia akurát zjednotila kapitánske patenty pre všetky krajiny, čo mi trochu skomplikovalo situáciu.

Odporúčané
Slovenka Lenka dala výpoveď v banke a odišla do Talianska. Domáci mi vyčítali organizovanosť, pitie aperolu nie je žiadnym zvykom Slovenka Lenka dala výpoveď v banke a odišla do Talianska. Domáci mi vyčítali organizovanosť, pitie aperolu nie je žiadnym zvykom 1. apríla 2024, 9:30

Doteraz boli tieto patenty, kapitánske certifikáty, rozdelené pre jednotlivé krajiny. Mali sme dunajský patent, labský patent a rýnsky patent. Práve rýnsky patent je vnímaný ako záruka najvyššej kvality, keď máš rýnsky patent, tak si frajer. Ja som sa teraz oficiálne vypracoval na pozíciu kormidelníka, pričom nad kormidelníkom je už len kapitán.

Tento mesiac si sa stal kormidelníkom, doteraz si pracoval ako lodník. Ako dlho ti trvalo, kým si urobil tento profesijný posun? Trvalo mi tri roky, kým som sa stal kormidelníkom. Jeden lodný rok však trvá iba 180 dní, takže štyri lodné roky sú tri reálne roky.

Čo človeku treba na to, aby sa z lodníka stal kormidelníkom? Vyžaduje to veľa štúdia?

Lodníkom som sa stal po tom, čo som si spravil štátne lodnícke skúšky v Bratislave. Po troch lodných rokoch mi v Nemecku dali pečiatku nemeckého lodníka, vďaka čomu som sa posunul o stupeň vyššie. Začal som pracovať v Severnom mori v krajinách ako Holandsko či Belgicko.

Na tejto pozícii som bol až do tohto roku, lenže teraz dostanem pečiatku kormidelníka, potom si môžem spraviť patent a potrebné certifikáty na to, aby som sa mohol stať kapitánom.

lodník
Zdroj: archív respondenta Gabriela

Pracuješ na morsko-riečnej lodi v severnej Európe. Je to stále rovnaká firma, v ktorej si začínal?

Stále pracujem cez firmu, v ktorej som začínal. Je to personálna agentúra, ktorá dokladá ľudí na lode, či už riečne, nákladné, alebo výletné.

Je medzi prácou na lodi v Severnom mori a prácou na Dunaji veľký rozdiel?

U nás na Dunaji je riečna doprava podľa mňa zaseknutá v čase komunizmu. Infraštruktúra je zastaraná, nemáš kde uviazať loď, a ak nájdeš dobré miesto na uviazanie, tak je platené. Tu na severe Európy je všetko zadarmo.

Odporúčané
Farmaceutka Lucia: Môj osobný názor na homeopatiu je, že ide o placebo efekt Farmaceutka Lucia: Môj osobný názor na homeopatiu je, že ide o placebo efekt 30. marca 2024, 9:30

Oproti práci na Dunaji je to veľký rozdiel. Predtým som robil na tlačnej zostave, ktorú bolo treba uväzovať ťažkými oceľovými lanami a vyťahovať ich na breh. Najmä v zime to bola katastrofa, pretože som sa s ťažkým oceľovým lanom musel vyšplhať po strmom brehu, kde zvyčajne neboli schody, bol celý z kameňov, a keď nasnežilo alebo primrzlo, tak som to ledva zvládal.

Vráť sa v spomienkach k svojim začiatkom na Dunaji. V čom sa dnes líši tvoj pracovný deň a ako prebieha?

Tu sme stále v plavbe. Na Dunaji sme veľa stáli, ak nebola robota, tak sme pracovali len na palube. Dnes vstanem pred šiestou, o šiestej som už na palube a odväzujem loď. Následne si idem ľahnúť, ak nemáme v pláne plavbu cez lodnú komoru. Ak áno, tak musím loď v komore viazať. Ale väčšinou si do ôsmej ľahnem, pretože od ôsmej sa mi začína oficiálny pracovný čas.

Na ktorých trasách sa teraz zvyknete plaviť?

Teraz sme napríklad mali cestu z morského prístavu Bremerhaven na severe Nemecka do Mindenu po rieke Vesere. Býva to náročné, lebo pri ústí do Severného mora loď občas prechádza cez desať lodných komôr, kde máme vykládky a nakládky.

Často hovoríš o nakládke a vykládke tovaru. Ty vôbec vieš, čo prevážate a čo v kontajneroch na loď nakladáš?

Na kontajneroch býva napísané, že sú v nich kamene, ryby či kuchynský nábytok. Prevážame naozaj všeličo. Žeriavnik v prístave vždy vie, ako môže s konkrétnym kontajnerom zaobchádzať, či je krehký alebo neobsahuje nič, čo by sa mohlo ľahko rozbiť.

Veľa týchto lodníkov je opilcov alebo drogujú, tak im majitelia lodí alebo kapitáni nedôverujú. Povedia si, že sú sami na palube, tak čo iné by robili. Keď sú na palube viacerí, je to ešte horšie.

Stáva sa, že na lodi prevážate nezvyčajný alebo bizarný náklad?

Na predošlej lodi mi kapitán z Belgicka hovoril, že pred pár rokmi si ho najala americká armáda, aby jej previezol zbrane. Z holandského prístavu Američanom prevážal zbrane aj tanky. Krátko pred nakládkou prišli vojaci, prehľadali celú loď, dokonca poslali potápačov, aby ju obzreli pod hladinou, a až potom mohli zbrane naložiť a vyplávať.

Z tvojho rozprávania som pochopil, že kapitán na lodi nerobí žiadnu manuálnu prácu. 

Manuálnej práci sa veľmi nevenuje, skôr má na starosti všetky potrebné papierovačky.

Máš cieľ stať sa kapitánom. Nebude ti potom chýbať práca s lanami na palube, kde si teraz strávil niekoľko rokov?

Nebude mi to vôbec chýbať. Mám svoju prácu rád, vôbec mi to nevadí, ale je to skvelý pocit, keď už stojíš pred kormidlom. Kormidlovať viem už teraz, dokonca viem odkormidlovať aj niektoré úseky na týchto riekach. Na Dunaji som s tlačnou zostavou dlhou 200 metrov prešiel celé Gabčíkovo. Je to super, lebo si v teple v papučkách a nemusíš chodiť von do tej zimy.

Na palube občas musia byť komplikované medziľudské vzťahy. Koľko ľudí s tebou pracuje?

Na tejto lodi som sám. Už rok pracujem na palube sám. Mám tu kapitána, ktorý tu teraz je aj s manželkou. Tú teraz zaúčam, lebo aj ona sa chce stať kormidelníčkou.

Ako na teba vplýva to, že si na palube sám? Trávite veľa času spolu s kapitánom a jeho ženou?

To ani nie. Teraz pracujem pod holandským majiteľom, ktorý túto loď vlastní a je kapitánom. Netrávime spolu veľa času, prakticky žiadny čas a väčšinou som sám. Títo ľudia sú podľa mňa dosť odmeraní voči Slovákom, Čechom či Poliakom.

Prečo sú podľa teba voči nám rezervovaní?

Na aktuálnej lodi som už tretiu cestu. Ak si nový, chvíľu trvá, kým ti Holanďan, Nemec alebo Belgičan začne dôverovať a zistí, že sa na teba môže spoľahnúť.

Odporúčané
Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) 29. marca 2024, 9:30

Tvrdia, že Slováci a národy z východnej Európy sa im zdajú strašne nacionalistické. My to voláme skrytá diskriminácia. On ti nič zlé nepovie, ale v kútiku duše sa im nepáčiš.

Veľa týchto lodníkov je opilcov alebo drogujú, tak im majitelia lodí alebo kapitáni nedôverujú. Povedia si, že sú sami na palube, tak čo iné by robili. Keď sú na palube viacerí, je to ešte horšie. 

Nie je to pre teba náročné na psychiku?

Ja som bol vždy samotár, takže mi to nerobí problém. Skôr si prečistím myseľ, mám čas rozmýšľať, tvoriť, písať alebo maľovať. Spraviť si self-care.

Ako vyzerá tvoje ubytovanie na lodi? Predpokladám, že máš vlastnú kajutu.

Mám vlastnú kajutu. Mám tu kuchynku, obývací kút, televízor, chladničku, mrazničku aj posteľ a kúpeľňu. Naživo to nevyzerá až tak pekne, lebo zariadenie je trochu staršie, ale je to v pohode. V minulosti som mal o polovicu menšiu kajutu a vždy v prednej časti paluby. Kapitáni majú vždy kajuty na zadnej palube, aby mali pokoj.

Na lodiach sú väčšinou dva generátory, jeden vpredu a druhý vzadu. Kapitáni zvyknú vždy na noc púšťať generátor na prednej palube, aby ich nerušil, a ja som sa nevyspal. Ten generátor bol taký hlučný, že keď som niečo položil na stôl, tak mi to behalo po stole.

Vzadu na lodi býva teda kapitán so ženou?

Jasné, oni tam majú veľký apartmán ako v hoteli. To je veľký luxus.

Ako často meníš loď, na ktorej pracuješ?

Na predošlej lodi som bol spokojný. Bol to 85 metrov dlhý fracht, pracoval som na nej skoro rok, ale vymenili ma za Filipínca. Celú posádku, ktorú sme tvorili dvaja, majiteľ vymenil za jedného Filipínca, ktorý nemusí chodiť domov na turnusy a pracuje pol roka v kuse. Na plate pre firmu síce neušetrí nič, lebo agentúra si vezme polovicu a Filipíncovi stačí 600 eur, ale nemusí platiť za jeho dopravu domov.

Tam môžu kapitáni zarobiť od 250 do 350 eur na deň, pričom tuto hore sa kapitán dostane na 450 až 700 eur na deň ako nič.

Je toto aktuálny trend, ako majitelia lodí znižujú náklady?

Jasné, na Dunaji plávajú obrovské tlačné remorkéry, ktoré sú stavané pre 18-člennú posádku. A dnes tam pracujú štyria alebo piati ľudia. Niekedy na lodi pracovala kuchárka, upratovačka, lodníci na tri zmeny a viacero kapitánov. Teraz sme tu dvaja na celej lodi.

V najbližších rokoch sa zrejme staneš kapitánom. Ako sa potom dostaneš na loď, ktorej budeš veliť?

To je na mne. Ako lodník a kormidelník mám neobmedzené možnosti v celej Európe. Môžem si ukázať na akúkoľvek loď, na ktorej je aktuálne voľné miesto, a vezmú ma, ak sa im budem páčiť. Tých lodí je toľko, že keby som na každú cestu šiel na inej lodi, za celý život nevystriedam všetky.

Hovoríš, že máš po svete neobmedzené možnosti, kde by si mohol pracovať. Lákalo ťa niekedy vyskúšať si napríklad americké rieky?

Je to iný svet, ale láka ma to aj teraz. Kamarát ma minule volal na Island na rybársku loď, ale teraz mám frajerku, takže sa nehrniem na morské lode.

Tam sa chodí na viac mesiacov a nikdy nevieš, na ktorej pologuli bude tvoja loď, takže je to finančne náročné prilietať k nej každých pár týždňov. Inak by som s kapitánskym preukazom mohol pokojne robiť napríklad kapitána na jachte v Chorvátsku. Možnosti sú neobmedzené.

Chceš sa čo najskôr stať kapitánom. O päť rokov sa vidíš v teplej kajute s kapitánskou výplatou?

V ideálnom prípade budem kapitánom. Ak chcem zarobiť, tak sa určite nevidím na Dunaji. Tam môžu kapitáni zarobiť od 250 do 350 eur na deň, pričom tuto hore sa kapitán dostane na 450 až 700 eur na deň ako nič.

Na Dunaji si ako pomocný lodník kedysi zarábal 850 eur mesačne. O koľko si prilepšíš teraz?

Je to obrovský skok, pretože teraz dokážem zarobiť trikrát aj štyrikrát toľko.

Keď sme sa prvýkrát kontaktovali, rovno si prezradil, že si si v 23 rokoch už kúpil vlastný byt aj auto. 

Mám hypotéku, splácam ju, ale aj na to treba zarobiť. Tento rok som mal 23. narodeniny, tak som si presne k narodeninám kúpil veľkometrážny 3-izbový byt v Nitre. O dva mesiace neskôr som si zmyslel, že by som chcel Ford Mustang, tak som si ho nasledujúci mesiac kúpil.

lodník
Zdroj: archív respondenta Gabriela

Tráviš veľa času nielen na lodi, ale aj na pevnine v prístave?Väčšinou sa vydávam na pevninu, keď si idem do obchodu kúpiť jedlo. Na tejto lodi je to extrémne náročné, pretože často kotvíme uprostred divočiny a ja musím ísť do obchodu cez lesy či polia pár kilometrov len podľa GPS. Inak väčšinou stále plávame a sme v pohybe.

Odporúčané
Július pracoval v oddelení vrážd: Najhorší pohľad bol na rozstrieľanú tehotnú ženu. Rigo pri zatýkaní nemal ponožky (Rozhovor) Július pracoval v oddelení vrážd: Najhorší pohľad bol na rozstrieľanú tehotnú ženu. Rigo pri zatýkaní nemal ponožky (Rozhovor) 26. marca 2024, 12:30

Nedávno sme zastali na rieke Vesere uprostred divočiny, tak som dva kilometre musel kráčať cez les a pole, okolo mňa skákali srnky a začalo pršať, len aby som sa dostal do obchodu.

Predstavujem si to ako vo filmoch, že námorníci večer prídu do prístavu, posadajú si do krčmy a spoločne si vypijú. Dnes to tak však zrejme nefunguje.

Nie je to také, že by sme si spolu chodili vypiť. Pitie alkoholu je na lodiach prísne zakázané. Ani keby som si chcel dať v Holandsku marihuanu, tak by som nemohol, lebo som na lodi a pracujem.

Dosť to kontrolujú, napríklad v lodnej komore ti môže dať fúkať majster, ktorý komoru ovláda, ak sa mu zdáš podozrivý. Môže ťa otestovať aj na drogy. Keby som nafúkal, tak ma hneď odvedú z lode a agentúra bude musieť poslať náhradného človeka na loď, lebo ja v plavbe nemôžem pokračovať.

Spomínal si, že máš frajerku. Námorník na nákladných lodiach, ktorý sa plaví po svetových moriach, nám v rozhovore prezradil, že mnoho námorníkov má v každom prístave zaplatenú inú ženu, lebo si to bez toho nevedia predstaviť. Je to tak aj na riečnych lodiach?

Robia tu aj takí chlapci. Od starších chlapov som tu počul veľa príbehov o tom, čo všetko sa tu dialo. Dnes už chodenie za ženami nie je také zaužívané ako kedysi, ale stále sa nájdu takí jedinci, ktorí ženskú spoločnosť vyhľadávajú.

Odporúčané
Tomáš je prvým Slovákom, ktorý pracuje ako traťový komisár na pretekoch F1. V boxe mi kýval aj Sergio Pérez Tomáš je prvým Slovákom, ktorý pracuje ako traťový komisár na pretekoch F1. V boxe mi kýval aj Sergio Pérez 25. marca 2024, 9:30

V minulosti vždy keď loď zakotvila v prístave, muži vystúpili a automaticky hneď šli za babami do mesta. Počul som príbehy, ako prišla morská loď, celá posádka sa vybrala za babami, každý si vybral tú svoju, na loď sa vrátili až na druhý deň a bolo vybavené.

Ako to zvládate s frajerkou, keď si tri týždne preč?

Ja sa vždy smejem, že si sem chodím oddýchnuť. Prvé týždne sú v pohode, ale keď sa už blíži dátum, keď sa mám vrátiť, tak si veľmi chýbame a je to náročné.

Kúpil si si byt v Nitre a zainvestoval do budúcnosti na Slovensku. Plánuješ raz robotu na lodi vymeniť za prácu na Slovensku?

Určite by som raz chcel prácu v kancelárii a behať v košieľke s kufríkom. Keby som si zdokonalil angličtinu a vylepšil nemčinu, tak by som mohol pracovať ako manažér v personálnej agentúre, ktorá ma sem vyslala.

Ale nechcel by som už robiť na palube, ak budem kapitán, tak sa tu dajú zarobiť také peniaze, aké si ľudia ani nevedia predstaviť. Na palube morskej lode pritom nezarobíš toľko ako na morsko-riečnej. Na mori zvyčajne pracujú Filipínci za 1 000 alebo 1 500 eur mesačne.

lodník
Zdroj: archív respondenta Gabriela

Kapitán dokáže zarobiť od 450 do 700 eur za deň podľa turnusov. Koľko z tvojich skúseností zarobí kapitán mesačne? Od čoho všetkého to závisí?

Kapitán dokáže zarobiť priemerne 600 eur za deň. Ak niekto chodí pracovať na celý mesiac, tak si stačí vynásobiť 600 eur krát 30 dní a hneď vidíš, koľko dokáže zarobiť. Veľa kapitánov je však na voľnej nohe, idú na týždňovú brigádu, zarobia 4 000 eur a sú na mesiac vybavení.

Odporúčané
Rado pracuje s mŕtvolami: Predstavte si, že máte kúsok zhnitého mäsa pár dní v izbe, toto bolo 160 kíl Rado pracuje s mŕtvolami: Predstavte si, že máte kúsok zhnitého mäsa pár dní v izbe, toto bolo 160 kíl 24. marca 2024, 14:30

Keď si tento rozhovor prečíta niekto, kto pracuje v kancelárii, mohol by podľa teba podať výpoveď a vyskúšať si tvoju prácu na lodi? Nebola by to príliš ťažká manuálna drina?

Je to manuálne veľmi náročné. Musím cvičiť, aby som to všetko zvládal. Nikdy som nebol extrémny silák ani obrovský chlap, ale zvládam to. Niekto, kto celý život sedí za počítačom a zrazu by sa rozhodol ísť pracovať na loď, ten by to zrejme nezvládol.

Domov
Zdieľať
Diskusia