Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednávaj si z množstva reštaurácií so skvelými zľavami na Wolte. S doručením.Objednaj si jedlo
25. októbra 2022, 14:30
Čas čítania 8:56
Daniel Mikolášik

TEST 10 horčíc: Ktorá má najhoršie zloženie a ako dopadla malá fľaštička z Yeme za 5 eur?

TEST 10 horčíc: Ktorá má najhoršie zloženie a ako dopadla malá fľaštička z Yeme za 5 eur?
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková
GASTRO GASTROTESTY OBCHODY POTRAVINÁRSKY PRIEMYSEL POTRAVINY
Uložiť Uložené
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednaj si jedlo

V teste 10 horčíc z pultov supermarketov sa dozvieš aj to, ako chutí receptúra českých mníchov z kláštora a či sa ti oplatí kupovať drahú bioverziu.

K párkom, do hotdogu, obložených sendvičov, majonéz, nátierok či na grilovačku. Horčica má ako dochucovadlo v našich domácnostiach rôzne využitia už stáročia. V podobe, v akej sa používa dnes, sa totiž objavila už v starovekom Ríme, kde začali miešať hroznový mušt alebo ocot s mletými horčičnými semienkami.

Práve horčičné semienka sú najdôležitejšou prísadou v zložení horčice. Tie sa často používajú aj na konzerváciu zeleniny. Semená horčice obsahujú vitamín B, ktorý je prospešný pre nervový systém. Obsahujú aj vitamíny A, C, E, K, vápnik, železo, meď, selén, zinok a niacín. Okrem horčičných semienok sa do horčice pridáva aj ocot, olej a prípadne kurkuma na zafarbenie.

Na pultoch supermarketov sa nachádza množstvo druhov horčíc, ako napríklad dijonská, medová, francúzska, kremžská, bavorská alebo anglická, no azda najväčšia klasika je plnotučná. Práve tento typ sme ochutnávali a porovnávali v teste horčíc, na ktorom spolupracoval aj potravinársky chemik a certifikovaný výživový poradca Martin Masár.

horčice test grill
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková
Ak sa ti páčia testovania pokrmov zo supermarketov a hodnotenia ich zloženia odborníkom, sleduj tému gastrotesty. Refresher sa usiluje poukázať na chuťové aspekty, ale aj na výživové hodnoty produktov zo supermarketov. Tvorbu kvalitných výstupov môžeš podporiť prostredníctvom klubu Refresher+ a všetky články si tak prečítaš bez obmedzení.

Ako prebiehal slepý test?

V redakcii sme testovali desať plnotučných horčíc od rôznych výrobcov, ktoré sú dostupné v slovenských supermarketoch. Navštívili sme predajne Tesco, Kaufland, Lidl a predajňu menšej siete Yeme, pričom sme hľadali klasiky, ale aj menej známe značky.

Pri degustovaní sme horčice podávali vychladené, aby sme docielili čo najideálnejšiu chuť a konzistenciu. Ceny sú orientačné a môžu sa líšiť v závislosti od konkrétneho predajcu. Pri teste sme brali do úvahy parametre ako chuť, vôňa, kvalita omáčky, korenistosť či vizuálna vábivosť a hodnotili sme bodmi od 1 do 10.

horčice test grill
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Na degustácii horčíc sa podieľalo deväť ľudí. Išlo o slepý test, takže všetci dostali vzorky testovaných produktov na neoznačených papierových táckach. Keďže nevedeli, o aké horčice ide, ich sympatie voči značkám nijako neovplyvnili test. 

Odporúčané
TEST klobások na gril: Ktorá bola suchá a presolená? Odráža cenový rozdiel kvalitu grilovacích produktov? TEST klobások na gril: Ktorá bola suchá a presolená? Odráža cenový rozdiel kvalitu grilovacích produktov? 27. augusta 2022, 12:30

Výsledkom je subjektívny názor deviatich testujúcich objektivizovaný spoločnými charakteristikami vybraných horčíc, ako aj zohľadnením ich porovnateľných vlastností. Dojmy z každej z nich si ochutnávači zapisovali a nehovorili nahlas, aby sa navzájom neovplyvňovali.

Nátierky sme hodnotili slepým testom.
Nátierky sme hodnotili slepým testom. Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková
Anketa:
Aký tím na grilovačke si?
Horčica
Kečup
Kečup aj horčica
Ani jedno
Horčica
48 %
4145 Hlasov
Kečup
6 %
555 Hlasov
Kečup aj horčica
40 %
3419 Hlasov
Ani jedno
5 %
466 Hlasov

Grill & Fun (Lidl)

Hmotnosť: 460 g
Cena: 1,19 € v Lidli (0,26 € za 100 g)
Zloženie: pitná voda, horčičné semeno, ocot kvasný liehový, cukor, jedlá soľ, koreniny, prírodné arómy.
Výsledok slepého testu: 2/10
horčice test grill
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Lidl si každoročne pre svojich zákazníkov pripravuje letnú edíciu výrobkov s označením Grill & Fun, ktoré sú určené na letné grilovačky, opekačky či BBQ párty. Odporúčame ti však, aby si sa ich horčici radšej vyhol. Išlo totiž o veľké sklamanie.

Sfarbenie a konzistencia boli úplne iné ako pri ostatných vzorkách – horčica z Lidla bola azda najredšia zo všetkých a tiež jediná zachádzala až do zvláštneho oranžového odtieňa. V zložení sme sa však nedozvedeli, čo to spôsobuje.

Dokonca v sebe mala tvrdé nepomleté horčičné semienka, čo väčšine degustujúcich skôr prekážalo. Bola tiež o čosi pikantnejšia a chuťovo veľmi chabá, horká, podľa niektorých až nechutná. Väčšina po dojedení prvého hltu odmietla pokračovať.

Hodnotenie odborníka: 6
„Ide o privátnu značku z Lidla, informáciu o výrobcovi teda nemáme. Zloženie je celkom fajn. Škoda použitia aróm, keďže vidíme, že to ide aj bez nich. Na druhej strane však treba povedať, že ide o prírodné arómy. Negatívom môže byť opäť o niečo vyšší obsah soli.“

K-Classic

Hmotnosť: 490 g
Cena: 1,49 € v Kauflande (0,30 € za 100 g)
Zloženie: pitná voda, horčičné semeno (18 %), ocot kvasný liehový, cukor, jedlá soľ, kurkuma, zmes korenín.
Výsledok slepého testu: 5/10
horčice test grill
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Nič extra. Asi takto by sme v skratke opísali chuť a celkový dojem z horčice od privátnej značky Kauflandu. Zjesť sa síce dá, no že by sme po nej zostali ohromení, to ťažko. Aj bez toho, aby testujúci vedeli, o akú značku ide, po ochutnaní skonštatovali, že cítia lacnejší produkt.

Opäť dosť riedka horčica, navrchu muselo byť dosť vyzrážanej vody, keďže pri prvom otočení a stlačení nám z nej vytieklo najprv pár malých kvapiek hnedej vody. Museli sme preto plastovú fľašku poriadne pretrepať. Konzistencia jedna z tých horších, vôňa nie príliš dominantná a chuťovo neurazí, ale ani nepoteší. Za tú cenu rozhodne nájdeš aj kvalitnejšiu alternatívu.

Hodnotenie odborníka: 7
„Opäť ide o privátnu značku obchodného reťazca. Výroba je teda v tomto prípade outsourcovaná inou spoločnosťou a nie je zabezpečená priamo predávajúcim a nachádza sa pravdepodobne v Rumunsku (uvedený iba distribútor).

Zloženie je však stále veľmi slušné. Taktiež oceňujem prírodne dofarbenie kurkumou a absenciu konzervantov. Negatívom môže byť o niečo vyšší obsah soli v porovnaní s konkurenčnými produktmi. Taktiež oceňujem vyjadrenie podielu horčičných semienok v zložení.“

Tesco

Hmotnosť: 500 g
Cena: 0,99 € v Tescu (0,20 € za 100 g)
Zloženie: pitná voda, horčičné semená, ocot kvasný liehový, cukor, jedlá soľ, kurkuma, koreniny.
Výsledok slepého testu: 6/10
horčice test grill
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Veľmi podobný obal a dokonca aj dojem z horčice ako pri predchádzajúcej z Kauflandu. Chuť však bola o čosi lahodnejšia. Rovnako nám však z nej najprv vytieklo niekoľko kvapiek vody. Aj po pretrepaní bola dosť riedka a roztekala sa.

Vôňa nebola príliš výrazná a sfarbenie je o niečo žltšie ako pri väčšine testovaných vzoriek. Nebola až taká pikantná, skôr kyslá a tiež pomerne slaná a octová. Celkový dojem je o málinko vyšší priemer, preto získava zaslúžených 6 bodov.

Hodnotenie odborníka: 7
„Opäť privátna značka obchodného reťazca, vďaka čomu sa úplne nevieme dopátrať k reálnemu výrobcovi produktu. Zloženie je však opäť na veľmi dobrej úrovni, dofarbenie je riešené prírodne kurkumou. Konzervanty žiadne.“

Kania

Hmotnosť: 400 g
Cena: 0,79 € v Lidli (0,20 € za 100 g)
Zloženie: pitná voda, horčičné semienka (18,9 %), ocot kvasný liehový, cukor, jedlá soľ, kurkuma, extrakty korenín.
Výsledok slepého testu: 6/10
horčice test grill
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Lidl má vo svojich regáloch aj ďalšiu privátnu značku Kaniu, ktorá slúži ako dostupnejšia alternatíva k značkovým produktom a potravinám do kuchyne. V tomto prípade je horčica Kania ešte lacnejšia ako horčica Lidl Grill & Fun, no neporovnateľne lahodnejšia.

Vyskúšaj predplatné
za 0,33
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 123333 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ktorá horčica má najlepšie a ktorá, naopak, najhoršie zloženie.
  • Ako dopadla najväčšia klasika.
  • Ako chutí drahá bioverzia horčice z Yeme.
  • Ktorá má štítok značky kvality udelenej Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
  • Ako chutí receptúra českých mníchov z kláštora.
  • Po jednej lyžičke ktorej horčice sme odmietli pokračovať.
  • Ktorá ma podľa odborníka príliš veľa soli.
Domov
Zdieľať
Diskusia
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.