Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednávaj si z množstva reštaurácií so skvelými zľavami na Wolte. S doručením.Objednaj si jedlo
27. augusta 2022, 12:30
Čas čítania 7:17
Lukáš Čelka

TEST klobások na gril: Ktorá bola suchá a presolená? Odráža cenový rozdiel kvalitu grilovacích produktov?

TEST klobások na gril: Ktorá bola suchá a presolená? Odráža cenový rozdiel kvalitu grilovacích produktov?
Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková
GASTRO GASTROTESTY
Uložiť Uložené
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednaj si jedlo

V teste sa okrem iného dozvieš, ktorá klobáska zanechávala nepríjemnú pachuť pripomínajúcu pečienku. Ku kvalite jednotlivých potravín sa nám vyjadrila aj odborníčka na výživu.

Vzduchom sa nesie vôňa čerstvo upečeného mäsa a na jazyku cítiť horkú chuť vychladeného piva. Príjemnú atmosféru do toho dotvára nekontrolovateľný smiech odštartovaný trefnými hláškami. Povedz, čo viac vystihuje leto než nezabudnuteľné „grilovačky“ s priateľmi?

Aby sme ti pomohli tvoje „grill parties“ posunúť ešte na vyššiu úroveň – minimálne z gastronomického hľadiska, rozhodli sme sa, že otestujeme rôzne dobroty na grilovanie.

Keďže sa ich na pultoch predajní nachádza obrovský výber od známych mäsiarskych značiek až po lacnejšie varianty vyrobené pod značkou konkrétneho supermarketu, na pomoc sme si pribrali aj odborníčku na výživu a kvalitu potravín Nikoletu Šimonovú. Zatiaľ čo my sme hodnotili chuť a vôňu jednotlivých produktov, odborníčka sa pozrela bližšie na ich zloženie.

Ak sa ti páčia naše testovania rôznych pokrmov či nápojov zo supermarketov, sleduj tému gastrotesty. V Refresheri sa snažíme okrem chuťových aspektov populárnych produktov poukázať aj na ich možné nevýhody a riziká. Pomôcť nám s tým môžeš tak, že nás podporíš vstupom do klubu Refresher+.

Postup slepého testu

Aby sme mohli otestovať čo najviac klobások na gril, vybrali sme sa na nákup do troch najznámejších slovenských obchodných reťazcov – do Lidla, Tesca a Kauflandu, a do predajne menšej siete Yeme. Kvôli objektivite testu sme na pultoch hľadali klasické klobásky na gril od rôznych značiek. 

Klobásky sme nakúpili v rôznych reťazcoch.
Klobásky sme nakúpili v rôznych reťazcoch. Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Zakúpiť sa nám podarilo až sedem produktov určených na grilovanie, a to konkrétne: hovädzia klobása na gril surová YEME, Tauris Gril Mix klobásy tenké, Grill Master TESCO – Grill Sausages, Nord – živánske klobásky, Let’s BBQ – grilovacie tyčinky (Kaufland), Gril & Fun – klobása klasik (Lidl) a Kukkonia – žitnoostrovská GRILL klobása Mangalica.

Na degustácii klobás sa podieľalo deväť ľudí, pričom všetci dostali horúce vzorky testovaných produktov vybratých priamo z grilu na neoznačených papierových táckach. Keďže nevedeli o aké klobásy ide, ich sympatie voči značkám nijako neovplyvnili test.

Nátierky sme hodnotili slepým testom.
Nátierky sme hodnotili slepým testom. Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Pri hodnotení brali testujúci do úvahy parametre ako vôňa, chuť, korenitosť, mäsitosť, štruktúra a vizuálna vábivosť klobásy na tanieri, ktoré hodnotili bodmi od 1 do 10. Čím viac bodov daná klobása získala, tým sa v hodnotení umiestnila na vyššej – lepšej priečke. Dojmy z každého produktu si pritom testujúci potichu zapisovali a nehovorili ich nahlas, aby sa navzájom neovplyvňovali.

Okrem slepého testu, na ktorom sa zúčastnili deviati ľudia počas grilovačky, sme nechali klobásy posúdiť aj odborníčkou na výživu a kvalitu potravín. Nikoleta Šimonová hodnotila produkty podľa zloženia a rovnakým spôsobom ako zvyšní testujúci ich bodovo ohodnotila. Svoje hodnotenia pri každom produkte aj v krátkosti objasnila.

Sezónna záležitosť

Grilovacie klobásy sú druh mäsového výrobku, ktorý má často pre jeho dlhšiu lehotu spotreby a zdravotnú nezávadnosť použitú zmes prídavných látok ako konzervanty či stabilizátory. Bývajú vyrobené predovšetkým z bravčového mäsa, ktoré má vyšší podiel tuku, ale aj z hovädzieho mäsa, v rôznych pomeroch.

Grilovačky sú zväčša sezónna záležitosť.
Grilovačky sú zväčša sezónna záležitosť. Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

„Grilovacie klobásy vnímam ako sezónnu záležitosť, neodporúčam ich konzumovať na pravidelnej báze, skôr ako pochutinu,“ poznamenala pre Refresher odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová. Ak si nejakú „grilovačku“ už naplánuješ, odborníčka radí, aby si si naberal na tanier klobásky v menšom množstve a preferoval chudšie mäso v kombinácii so zeleninovým šalátom a chlebíkom či inou prílohou.


7. Grill Master TESCO, Grill Sausages

Cena: 4,19 € (Tesco, Panónska cesta, 18. 8. 2022)
Hmotnosť: 400 g
Výsledok slepého testu: 4 z 10
Grill Master TESCO, Grill Sausages.
Grill Master TESCO, Grill Sausages. Zdroj: Refresher/Dorota Jedináková

Bez milosti z nášho testu vyšla najhoršie grilovacia pochúťka od vlastnej značky siete supermarketov Tesco. Klobásky, ktoré svojím tenkým a dlhým vzhľadom pripomínali skôr párky, testujúcich nezaujali ani vôňou, ani chuťou.

Boli nedostatočne okorenené a veľkú dávku kritiky dostali aj preto, že ich chuť bola najmenej mäsitá zo všetkých testovaných. Pripomínala skôr múku s vodou než mäso. Najslabšie boli aj z hľadiska vône, keďže napriek tomu, že vyšli čerstvo z grilu, nemali ani zďaleka intenzívnu klobásovú arómu.

Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 120440 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ktorá klobáska nám chuťou pripomínala pečienku.
  • Ktorá klobáska je podľa odborníčky na výživu a potraviny príkladná. 
  • Či cena klobás rástla priamoúmerne s ich kvalitou.
  • Ktorá klobáska vyšla z testu najlepšie, ktorá najhoršie a prečo.
Domov
Zdieľať
Diskusia