Vysvetľujeme všetko, čo potrebuješ vedieť o elfských životoch, nesmrteľnosti a spôsobe starnutia.
Elfovia sa vo fantasy všeobecne považujú za magické bytosti. Na planéte Arda, kde sa odohrávajú príbehy J. R. R. Tolkiena, sú elfovia vôbec prvými humanoidnými stvoreniami, ktoré mohli žiť v Stredozemi.
Elfovia sa tam prebrali v Období stromov ako prvé deti boha Eru Ilúvatara (Children of Eru Ilúvatar). Ich prebudením sa začal Prvý vek Stredozeme. Sami sa nazvali Quendi (tí, čo rozprávajú), pretože nepoznali nič a nikoho, kto by rozprával rovnako ako oni.
Ak ti sú nejaké mená a pojmy (Valar, Eru, Valinor...) nejasné, tu sa dozvieš všetky odpovede.
Elfovia môžu zomrieť aj napriek „nesmrteľnosti“
Elfovia sú nesmrteľní v tom zmysle, že nikdy nezostarnú a neumrú na vysoký vek. Ich starnutie sa zastaví v čase, keď dosiahnu svoj najlepší vek (prime). Následne sa už nemenia a vyzerajú rovnako. Zabiť ich nemôže ani choroba, no hrot čepele áno.
Zomrieť môžu aj vtedy, keď stratia chuť žiť, čo sa stalo Arwen po tom, ako zomrel Aragorn. Keď elfovia umrú, dostanú sa do Halls of Mandos, kde čakajú na rozsudok. Buď sa po čase reinkarnujú do rovnakých tiel, v akých žili predtým, a ocitnú sa vo Valinore, alebo v halách čakajú do konca časov v prípade, že si pohnevali Valar.
S ľuďmi je to inak. Tí po smrti putujú do inej haly, kde ich súdi Valar menom Mandos, ktorý súdi aj elfov. Ľudia sa však nereinkarnujú späť. Ich duše putujú na neznáme miesto. Osud ich duší je neznámy, no boh Eru Ilúvatar mal pre ich posmrtné životy plány. Tolkien to nazval Gift of Men, no pravú podstatu tohto príbehu nepoznáme. Vieme len, že to bol dar pre ľudí, ktorí za života ani po smrti nemali také výhody ako elfovia.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa plodia a rodia elfovia.
- Na aké tri cykly sa rozdeľujú ich životy.
- Kedy dovŕšia koniec puberty a dospelosť.
- V akom veku prestávajú fyzicky starnúť a či niektorí zostarnúť môžu.
- Ako elfovia zomierajú.
- Kto bol zrejme najstarší elf v Stredozemi, ktorého ukázali aj vo filmoch, no asi si ho vôbec nepamätáš.