Na farmách veterných turbín môže nezávislý človek pracovať počas celého roka.
S Lukášom, ktorý pracuje vo výškach už dvanásť rokov, sme sa porozprávali priamo počas práce na veternej turbíne, asi pätnásť kilometrov od západného pobrežia Walesu. „Neviem, koľko času budem mať. Uvidíme, ako rýchlo obrúsi kolega čepeľ. Môže sa s tým babrať aj hodinu. Práve začal brúsiť. Počuješ to?“
Pred pôsobením v Spojenom kráľovstve vyliezol Lukáš pravdepodobne na každý komín na Slovensku a po presťahovaní trochu váhal, či bude v kariére pokračovať. Prvú pracovnú ponuku však v Londýne dostal už za polhodinu hľadania. Od roku 2017 sa neštverá len po budovách a čepeliach turbín, no aj v hierarchii pracovníkov vo výške.
V Refresheri sa ti snažíme prinášať rozhovory so Slovákmi, ktorí sa presadili v zahraničí. Ak ťa zaujímajú nevšedné kariéry a zároveň chceš podporiť vznik množstva pôsobivých článkov, predplať si službu Refresher+.
Ako je možné, že si si na mňa našiel čas uprostred práce?
Kolega práve brúsi čepeľ, a tak som jeho „ground bit*h“, ktorá mu po lane posúva, čo potrebuje. Som na plošine a rozprávam sa s ním cez vysielačku. Striedame sa v opravovaní trhliny, z ktorej sa snažíme odbrúsiť poškodený materiál.
Ste na turbíne len vy dvaja?
Na vrchu v tzv. nose turbíny je ešte autorizovaný technik, ktorý monitoruje prostredie a kontroluje fungovanie turbíny a polohu čepelí.
Pracovať vo výške si začal ešte na Slovensku. Ako si sa k tomu dostal?Vždy som chcel robiť niečo zaujímavé, čo ma bude napĺňať. Bola to však trocha náhoda. Ako chlapec som vôbec neliezol a nečakal som, že to bude moja kariéra. Keď som sa raz ako 20-ročný hral doma na X-boxe, môj nevlastný otec povedal: „Stačilo! Tu máš kontakt na firmu, čo opravuje chladiace veže v Mochovciach a potrebuje ľudí. Pôjdeš pracovať.“
Spravil som si základné školenie a začal robiť na zavesenej plošine. Zbíjal a opravoval som betón. Bola to v podstate murárčina.
Pri tom si však dlho neostal.
Nie. Po pár mesiacoch mi firma povedala, že hľadajú revízneho technika na priemyselné komíny. Znelo to super, tak som do toho šiel. Vyškolili ma a odvtedy som lozil po komínoch celého Slovenska.
Koľko si vtedy zarábal?
Do roku 2017 to bolo vyše tisíc eur mesačne, no keď sa firme darilo, platila aj vianočné bonusy dve či tri tisícky. Na slovenské pomery to nebolo zlé.
Často to však bol doslova hnus. Liezol som do dvestometrovej výšky a chodil do komínov, ktoré spaľovali uhlie či odpad. Zlaňoval som komín US Steelu, do ktorého ústia vysoké pece. Bolo v ňom 70 stupňov Celzia a v celotelovom postroji s dýchacím prístrojom na hlave zo mňa doslova lialo.
Dokedy si ostal pracovať na Slovensku?
Vydržal som sedem rokov. V roku 2017 sme sa s priateľkou presťahovali do Londýna. Prišla sem študovať. Ja som si nebol úplne istý, či chcem stále robiť vo výškach. Robil som to však už dlho, tak som to skúsil.
Musel si si vybaviť nejaké špeciálne povolenie?Kolega, ktorý už pracoval na štadióne v Anglicku, mi povedal, že potrebujem certifikát IRATA (International Rope Access Technician), ktorý na Slovensku nevyžadovali. Prvý z troch levelov som si spravil počas 5-dňového kurzu v Česku a o mesiac som už bol v Londýne.
Začínal som vo firme s obrovskou rotáciou a uložil si číslo takmer každého kolegu. Znie to egoisticky, ale ľudia ozaj pochopili, že sa na mňa dá spoľahnúť, a tak mi volali s konkrétnymi zákazkami. Viem robiť veľa vecí, aj keď stále nie všetko.
Ako si si našiel prácu v Londýne?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko libier si Lukáš zarobí za deň práce na turbíne.
- Či mu už niečo počas práce vo výške vypadlo.
- Koho museli naposledy na mori zachraňovať.
- Ako prebieha kariérny rast.