Matúš zostal verný remeslu stolára ako jediný z celej triedy, do ktorej chodil.
„Takéto chyby sú v dielni drahé, lebo jedna tabuľa dreva môže stať sto eur. Keď pokazíš jednu, hneď si sto eur v mínuse. Keď zákazka trvá o deň dlhšie, treba zaplatiť prácu trom ľuďom, to je hneď rozdiel dvesto eur. V stolárčine sú podľa mňa chyby veľmi drahé,“ hovorí 22-ročný vyučený stolár Matúš Jančovič.
Za stolára sa vyučil vďaka trojročnej strednej škole, v 16 rokoch začal praxovať v otcovej firme a hneď po dovŕšení 18 rokov sa odsťahoval od rodičov. Najskôr si vzal byt do prenájmu, ale napriek tomu, že má stále iba 22 rokov, už spláca hypotéku, kúpil si vlastný dom pri Trenčíne a takmer celý si ho sám prerobil.
V posledných rokoch sa na Slovensku hovorí, že dvojnásobne platí príslovie o tom, aké má remeslo zlaté dno. Ak si dnes manuálne zručný, vieš si zarobiť viac ako sedením v kancelárii. Je podľa teba po stolároch veľký dopyt?
Podľa mňa fráza remeslo má zlaté dno za posledné roky pominula, minimálne v stolárčine. Máš Ikeu, máš Merkury Market, kde si ľudia kúpia skrinku za sto eur, a potom očakávajú, že ty ju ako stolár takisto vyrobíš za sto eur.
Tým ľuďom ťažko vysvetliť, že naše skrinky nevyrába stroj z tenkých materiálov v húfoch, ale robia to ľudia, ktorí všetko lepia, korigujú a strávia tým oveľa viac času. A to ani nehovorím o tom, že používame kvalitnejšie komponenty ako v takej veľkovýrobe.
Máme pocit, že ľudia nás stolárov či murárov stále berú ako robotníkov. Zvyknú nás hádzať do jedného vreca.
Na trhu sú veľkí hráči ako Ikea. Máš pocit, že ľudia si napriek tomu stále uvedomujú hodnotu ručne vyrábaného nábytku?
Jasné, veľa ľudí si uvedomuje, že stolárčina vyžaduje veľa času aj námahy, a tak musí byť finálny výrobok drahší a kvalitnejší. Vedia to najmä ľudia, ktorí si u nás dávajú vyrobiť kuchyne, lebo si uvedomujú, že keď im kuchyňu spraví stolár, vydrží im oveľa dlhšie v porovnaní s kuchyňou z Merkury Marketu.
Zvyčajne majú pomýlené predstavy o cenách ľudia, ktorí chcú napríklad iba jednu skrinku, lebo keď ju vidia v obchode za sto eur, chcú ju za rovnakú cenu aj od stolára.
Aký máš ty osobne vzťah napríklad k Ikei? Možno sa na jej výrobky pozeráš ako vyučený stolár trochu inak.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či by si Matúš domov kúpil nábytok z Ikey.
- Či sú chvíle, keď by sa na stolárstvo vykašľal.
- Ako mu zákazníci občas hovoria do práce.
- Či stolár dokáže na Slovensku dobre zarobiť.
- Ako si v 22 rokoch kúpil dom pri Trenčíne.
- Kedy sa kamaráti vypytujú, či im nedá zľavičku.
- Prečo chyby v stolárstve často stoja stovky eur.