Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
5. júla 2022 o 13:03
Čas čítania 0:43
Martin Adam Pavlík TASR

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO. Je to historická chvíľa, povedal Jens Stoltenberg

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO. Je to historická chvíľa, povedal Jens Stoltenberg
Zdroj: TASR/AP
POLITIKA FÍNSKO NATO SPRÁVY ZO SVETA ŠVÉDSKO
Uložiť Uložené

Prístupové protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska.

Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve. Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Pre Fínsko, Švédsko i NATO je toto naozaj historická chvíľa,“ uviedol Stoltenberg na tlačovej konferencii po boku ministra a ministerky zahraničných vecí Fínska i Švédska. „S 32 krajinami... budeme ešte silnejší,“ dodal.

Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg. Zdroj: TASR/AP


Prístupové protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov a až potom sa môžu obe severské krajiny stať členmi tejto vojenskej organizácie a súčasťou jej kolektívnej obrany.

„Ďakujeme vám za podporu! Každý zo Spojencov teraz môže začať proces ratifikácie,“ uviedla švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová na sociálnej sieti Twitter. „Tešíme sa na spoluprácu a zaistenie našej spoločnej bezpečnosti,“ dodala.

Po podpísaní prístupových protokolov sa Fínsko i Švédsko budú môcť zúčastňovať na stretnutiach NATO a budú mať tiež väčší prístup k informáciám tajnej služby. Tieto dve severské krajiny však zatiaľ – až do ratifikácie členskými krajinami – nebudú chránené klauzulou NATO o tom, že útok na jednu členskú krajinu je útokom na všetky krajiny NATO, vysvetľuje Reuters.

Domov
Zdieľať
Diskusia