Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. júla 2022, 14:30
Čas čítania 4:47
Lukáš Čelka

Klimatizácia síce uľaví od tepla, ale má aj škodlivé účinky. Ako ju bezpečne používať? Spýtali sme sa lekárov

ZDRAVIE GLOBÁLNE OTEPĽOVANIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Klimatizácia je dobrý sluha, ale zlý pán.

Vonku je peklo a ty sa už nevieš dočkať, kedy vojdeš do klimatizovaných priestorov. Niekedy je to však ako ísť z blata do kaluže, keďže vinou silnej ‚klímy‘ ti do pol hodiny slzia oči, bolia ťa kríže a spolu s úľavou, že sa dnes „neupečieš“, príde aj škrabanie v hrdle.

Rovnako ako mnoho ďalších ľudských vynálezov, i klimatizácia je dobrý sluha, ale keď ju budeš používať nesprávne, môže sa stať aj zlým pánom. O jej škodlivých účinkoch sme sa preto porozprávali s lekárom pneumoftizeológom Pavlom Pobehom. Ako nám prezradil, „každý človek na klimatizáciu reaguje inak, avšak ak sa nepoužíva s rozumom, môže byť rizikovejšia než prievan či ventilátor“.

Na webe ti pravidelne prinášame rôzne užitočné informácie z oblasti zdravia či zdravého životného štýlu, ktoré komunikujeme s príslušnými odborníkmi. Ak sa ti naše náučné či inšpiratívne články páčia, môžeš nás podporiť vstupom do klubu Refresher+. Kvalitný obsah totiž môžeme tvoriť len vďaka našim predplatiteľom.

Čím slabšie, tým lepšie

Existuje mnoho spôsobov, ako sa v lete ochladiť, medzi najúčinnejšie z nich však nepochybne patrí klimatizácia. To, že je tento spôsob najúčinnejší, však neznamená, že je aj najbezpečnejší.

Odporúčané
Veteráni kulturistiky kedysi a dnes (FOTO). Od posilňovne ich neodradil vek ani amputácia nohy Veteráni kulturistiky kedysi a dnes (FOTO). Od posilňovne ich neodradil vek ani amputácia nohy 3. decembra 2023, 16:30

Podľa slov pneumoftizeológa Pavla Pobehu by si sa mal počas horúčav ochladzovať predovšetkým pitným režimom – pitím veľkého množstva vlažných tekutín. Ideálne dokonca je piť mierne teplý čaj, pričom najhoršou voľbou sú chladené sýtené nápoje. „Taktiež by sme mali preferovať pobyt vo vetranom zatienenom prostredí. V prípade, že je vonku horúčava, vetrať by sme mali ráno a podvečer, určite nie cez obed,“ dodal Pavol Pobeha.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Wikipedia Commons/@Santeri Viinamäki

Niekedy je však v interiéri tak neznesiteľne, že nepomáha ani tieň. V takom prípade volí každý z dvoch alternatív: klimatizácia či ventilátor. Na otázku, ktorá z nich je z medicínskeho hľadiska pre ľudský organizmus bezpečnejšia, nepozná jednoznačnú odpoveď ani lekár.

„Každý človek reaguje rozdielne. Niekomu prekáža aj prievan či ventilátor, niekomu vôbec nevadí klimatizácia,“ dodal odborník s tým, že všeobecne považuje klimatizáciu za rizikovejšiu, ak sa nepoužíva s rozumom.

Ak ju používať s rozumom chceme, tak musíme dbať na to, aby rozdiel medzi klimatizovanou miestnosťou a okolitým prostredím nebol väčší než päť až sedem stupňov. „Priveľké teplotné rozdiely, najmä ak sa pravidelne pohybujeme medzi viacerými miestnosťami, vedú k teplotnému šoku pre organizmus,“ upozornil Pavol Pobeha s tým, že ideálne pre organizmus je, ak máš v každej miestnosti nastavenú rovnakú teplotu – budova je klimatizovaná centrálne. V tomto prípade zvláda ľudské telo ochladenie oveľa lepšie aj pri dlhšom pobyte v klimatizovaných priestoroch.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia.

Napriek tomu neodporúča zdržiavať sa v miestnosti, ktorá je prechladená. Aj v lete je vhodnejšie nastaviť teplotu na dvadsaťdva až dvadsaťpäť stupňov a zároveň nechať klimatizáciu spustenú v čase, keď sa práve v miestnosti nenachádzaš. Keď sa do nej vrátiš, mal by si jej intenzitu znížiť, prípadne ju úplne vypnúť.

Odporúčané
Dominike v šestnástich povedali, že nebude môcť mať deti. Ako sa žije s ochorením PCOS, ktoré má každá desiata žena Dominike v šestnástich povedali, že nebude môcť mať deti. Ako sa žije s ochorením PCOS, ktoré má každá desiata žena 28. novembra 2023, 9:30

Medzi ohrozené skupiny ľudí, na ktorých by klimatizácia nemusela pôsobiť najlepšie, patria podľa slov lekára najmä deti a seniori, ktorí si často neuvedomujú zmeny teploty, a osoby s tendenciou k podchladeniu.

Aj klíma ti môže ublížiť

Práve sme ti povedali, ako by si mal klimatizáciu používať s rozumom, čo ti však hrozí, ak urobíš presný opak? Škodlivých účinkov klimatizácie poznáme hneď niekoľko a súvisia s rôznymi faktormi. Bližšie nám ich priblížila primárka oddelenia klinickej mikrobiológie novozámockej nemocnice Melinda Tóthová.

Primárka mikrobiológie novozámockej nemocnice Melinda Tóthová.
Primárka mikrobiológie novozámockej nemocnice Melinda Tóthová. Zdroj: Ján Baček/Fakultná nemocnica Nové Zámky

Napríklad ak klimatizáciu umiestniš nesprávne – to znamená, že bude fúkať priamo na teba –, môže spôsobovať bolesti svalov, tzv. prievan, seknuté svalstvo, seknutý chrbát a podobne. „Nenechajme ju fúkať na seba, v aute ju napríklad nasmerujme na čelné sklo, a ak sa necítime dobre, treba klimatizáciu úplne vypnúť alebo aspoň zmierniť,“ dodala odborníčka. Ako ju doplnil Pavol Pobeha, priamemu stretu so vzduchom z klimatizácie by sa mali vyhnúť predovšetkým pacienti s alergiou na prach, plesne a roztoče.

Odporúčané
Daj zbohom nespavosti. Praktizuj tieto užitočné a jednoduché tipy Daj zbohom nespavosti. Praktizuj tieto užitočné a jednoduché tipy 27. novembra 2023, 12:21

Tu sa dostávame aj k ďalšiemu veľmi dôležitému bodu a tým je nepravidelná údržba. Je potrebné si uvedomiť, že klimatizovaný vzduch nie je úplne prirodzený a v prvom rade môže mať vplyv na vysušovanie slizníc a kože, čo môžu niektorí ľudia vnímať ako veľmi nepríjemné. Podľa slov Pavla Pobehu sú vysušené sliznice menej odolné a náchylnejšie na rôzne podráždenia a infekcie.

Ako upozornila mikrobiologička Melinda Tóthová, problém nastáva práve v tom, že v neudržiavanej klimatizácii s nemenenými čistiacimi filtrami sa dokážu premnožiť baktérie, ktoré sa pri jej zapnutí uvoľňujú do ovzdušia. Tie spôsobujú nádchu či bolesti hrdla.

Ide pritom o nebezpečné baktérie, pretože môžu vyvolať okrem nádchy aj rôzne iné ochorenia až ťažké pneumónie.

Baktérie a plesne.
Baktérie a plesne. Zdroj: Ján Baček/Fakultná nemocnica Nové Zámky

Najčastejšie sa vo filtroch vyskytuje baktéria Legionella pneumophila spôsobujúca tzv. legionársku chorobu, ktorá dokáže vyústiť až do zápalu pľúc. Vo väčšine prípadov je však priebeh tohto ochorenia mierny. „Vzduch z klimatizačnej jednotky so sebou nesie aj prach obsahujúci alergény. Ľuďom alergickým na peľové alebo plesňové častice môže preto spôsobovať alergické reakcie,“ dodala odborníčka Melinda Tóthová.

Hoci je pravdou, že čím viac klimatizáciu používame, tým viac sa sama čistí, lekárka i tak odporúča, aby si minimálne raz do roka vyčistil a vydezinfikoval filtračné jednotky.

V neposlednom rade ti klíma môže uškodiť vtedy, keď máš chladenie spustené na príliš silnej intenzitne.

Podľa slov lekára Pavla Pobehu môžu byť problémy z prudkej zmeny teploty rozmanité, časté sú napríklad bolesti hlavy, pocit upchatého nosa, únava, letargia, teplotný šok. „Okrem iného môže chladný vzduch ochladiť svaly, čo dokáže spôsobiť bolesti nervov, svalové spazmy a kŕče či ochladenie svalov šije,“ dodal odborník. Nízka teplota taktiež spôsobuje opuch slizníc a zvýšenú tvorbu hlienov prejavujúcu sa nádchou.

Difuzér určite áno

Okrem klimatizácie ti v lete môže spríjemniť žitie aj zvlhčovač vzduchu – teda difuzér. Lekárka Melinda Tóthová tvrdí, že používanie tohto prístroja určite nie je zlou voľbou, najmä ak máš v byte alebo v dome veľmi suchý vzduch, pretože ako sme spomínali vyššie, aj ten má negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Odporúčané
Pri sexe môžeš cítiť zvláštne vône a chute na jazyku. Čo sú halucinácie a kedy vznikajú? Opýtali sme sa neurologičky Pri sexe môžeš cítiť zvláštne vône a chute na jazyku. Čo sú halucinácie a kedy vznikajú? Opýtali sme sa neurologičky 23. novembra 2023, 12:30

Rovnako ako klimatizáciu, aj zvlhčovač vzduchu však treba udržiavať v čistote. To znamená pravidelne v ňom meniť filtre a vykonávať jeho dezinfekciu, inak sa v ňom budú usadzovať a množiť mikroorganizmy.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Roman Hanc

 
„Niektorým baktériám stačí len čistá voda či vlhké prostredie. Na to, aby sa dokázali premnožiť, nepotrebujú žiadne extra živiny, čiže nevyčistený filter im úplne vyhovuje,“ dodala lekárka. Ak sa spomínaná hygiena nevykonáva, najčastejšie difuzér postihnú plesne, ktoré ti môžu spôsobovať problémy s dýchacími cestami.

Aby sme si to zhrnuli, aj klimatizácia, aj ochladzovač vzduchu sú výborné riešenia, ako sa schladiť. Bezpečné sú však len vtedy, keď ich pravidelne servisujeme a používame s mierou.

A čo máme robiť, ak nám už klimatizácia či prievan bolesť hlavy spôsobí? „Väčšina nepríjemných pocitov je prechodných a odznejú, ak však pretrvávajú a napríklad bolesť ucha sa zhoršuje, môže ísť aj o zápal stredného ucha a niekedy je nutné navštíviť krčného lekára,“ doplnil na záver lekár Pavol Pobeha.

Keďže samotné letné obdobie sprevádza omnoho viac nástrah než len klimatizácia, nezabudni si prečítať, ako zvládať extrémne horúčavy a vyhnúť sa tak kolapsom.

Na škodu nie je ani využívať rôzne opaľovacie krémy či oleje, lebo na prudkom slnku sa spáliš oveľa jednoduchšie, než si myslíš. Ak sa teda chceš vyhnúť nepríjemnému páleniu kože, manuál, ako sa pred slnkom chrániť, nájdeš aj v tomto článku.

S letom okrem pláží a kúpalísk, samozrejme, prichádza aj turistika. Ani v tomto prípade netreba zabúdať na opatrnosť, keďže lesy majú svoje vlastné nástrahy. Za posledné obdobie bolo medializovaných viacero stretnutí človeka s medveďom. Čo môžeš spraviť presne v takomto prípade, pre Refresher prezradil vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Michal Haring.
Domov
Zdieľať
Diskusia