Klimatizácia je dobrý sluha, ale zlý pán.
Vonku je peklo a ty sa už nevieš dočkať, kedy vojdeš do klimatizovaných priestorov. Niekedy je to však ako ísť z blata do kaluže, keďže vinou silnej ‚klímy‘ ti do pol hodiny slzia oči, bolia ťa kríže a spolu s úľavou, že sa dnes „neupečieš“, príde aj škrabanie v hrdle.
Rovnako ako mnoho ďalších ľudských vynálezov, i klimatizácia je dobrý sluha, ale keď ju budeš používať nesprávne, môže sa stať aj zlým pánom. O jej škodlivých účinkoch sme sa preto porozprávali s lekárom pneumoftizeológom Pavlom Pobehom. Ako nám prezradil, „každý človek na klimatizáciu reaguje inak, avšak ak sa nepoužíva s rozumom, môže byť rizikovejšia než prievan či ventilátor“.
Na webe ti pravidelne prinášame rôzne užitočné informácie z oblasti zdravia či zdravého životného štýlu, ktoré komunikujeme s príslušnými odborníkmi. Ak sa ti naše náučné či inšpiratívne články páčia, môžeš nás podporiť vstupom do klubu Refresher+. Kvalitný obsah totiž môžeme tvoriť len vďaka našim predplatiteľom.
Čím slabšie, tým lepšie
Existuje mnoho spôsobov, ako sa v lete ochladiť, medzi najúčinnejšie z nich však nepochybne patrí klimatizácia. To, že je tento spôsob najúčinnejší, však neznamená, že je aj najbezpečnejší.
Podľa slov pneumoftizeológa Pavla Pobehu by si sa mal počas horúčav ochladzovať predovšetkým pitným režimom – pitím veľkého množstva vlažných tekutín. Ideálne dokonca je piť mierne teplý čaj, pričom najhoršou voľbou sú chladené sýtené nápoje. „Taktiež by sme mali preferovať pobyt vo vetranom zatienenom prostredí. V prípade, že je vonku horúčava, vetrať by sme mali ráno a podvečer, určite nie cez obed,“ dodal Pavol Pobeha.
Niekedy je však v interiéri tak neznesiteľne, že nepomáha ani tieň. V takom prípade volí každý z dvoch alternatív: klimatizácia či ventilátor. Na otázku, ktorá z nich je z medicínskeho hľadiska pre ľudský organizmus bezpečnejšia, nepozná jednoznačnú odpoveď ani lekár.
„Každý človek reaguje rozdielne. Niekomu prekáža aj prievan či ventilátor, niekomu vôbec nevadí klimatizácia,“ dodal odborník s tým, že všeobecne považuje klimatizáciu za rizikovejšiu, ak sa nepoužíva s rozumom.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Na koľko stupňov by sme mali mať nastavenú klimatizáciu.
- Čo nám hrozí, ak bude na nás priamo fúkať.
- Prečo by sme mali dbať na servis klimatizácie.
- Čo spôsobuje ľudskému organizmu suchý vzduch.
- V akom prípade je lepšie klimatizáciu vypnúť.
- Kedy je vhodné používať difuzér.