Exemplár z Guadalupe je až 5000-krát väčší ako ostatné baktérie.
Vo francúzskom zámorskom území Guadalupe objavili vedci zatiaľ najväčšiu baktériu na svete. Exemplár z mangrovového porastu meria až dva centimetre a je tak 5000-krát väčší ako bežné druhy baktérií. Výsledky štúdie uverejnili v prestížnom odbornom časopise Science.
Vláknitú baktériu s názvom Thiomargarita magnifica je možné vidieť voľným okom a vedci ju dokonca uchopili pomocou pinzety. Okrem atypickej veľkosti má aj komplexnejšiu štruktúru. Jej DNA „nepláva“ voľne, ale je súčasťou menších štruktúr oddelených membránou. Pripomína tak čiastočne skôr ľudské, živočíšne či rastlinné bunky.
Researchers have discovered a bacterium—named Thiomargarita magnifica—that challenges the prevailing view of bacterial cell size. It is larger than all other known giant bacteria by ~50-fold. Learn more: https://t.co/bvUSuR2ebK #ScienceResearch pic.twitter.com/RC8YWm4sVA
— Science Magazine (@ScienceMagazine) June 23, 2022
Podľa spoluautora štúdie a profesora biológie na Antilskej univerzite Oliviera Grosa objav novej baktérie „otriasol mnohými doterajšími poznatkami“ z mikrobiológie. V mangrovovom sedimente bohatom na síru si vedci prítomnosť baktérie všimli po prvý raz už v roku 2009, nepredpokladali však, že ide o samostatnú bunku.
Koniec nejasnostiam však nastal až potom, ako vedec Kalifornskej univerzity Jean-Marie Volland podrobil vzorku skúmaniu špeciálnym 3D mikroskopom a dokázal, že vlákno je skutočne len jeden jedinec. Fascinovaný vedec k objavu povedal: „Ak by sme veľkosť tejto baktérie previedli do ľudskej veľkosti, je to, akoby ste stretli človeka vysokého ako Mount Everest.“