Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
21. júna 2022, 22:08
Čas čítania 0:50
Daniel Mikolášik

Súd v Brazílii zakázal 11-ročnému znásilnenému dievčaťu interrupciu. Namiesto toho ho umiestnili do núdzového centra

NEWS BRAZÍLIA INTERRUPCIE A REPRODUKČNÉ PRÁVA SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Sudkyňa dievčaťu odporučila dať dieťa na adopciu, no súhlasiť musí aj otec dieťaťa.

Súd v Brazílii zamietol legálny prístup k interrupcii 11-ročnému tehotnému dievčaťu, ktoré sa stalo obeťou znásilnenia. Namiesto toho ho umiestnili do núdzového zariadenia pre sexuálne zneužívané ženy a obete domáceho násilia, ktoré ho má vraj chrániť pred agresorom, informuje New York Post.

Dievča previezli do nemocnice v brazílskom štáte Santa Catarina ešte v máji po tom, čo jeho matka zistila, že dieťa otehotnelo po znásilnení v rodinnom dome. Lekári však odmietli vykonať interrupciu, pretože už prekonalo 22. týždeň tehotenstva. 

Matka dieťaťa sa preto odvolala na súd, no sudkyňa Joana Ribeirová Zimmerová žiadosť zamietla a z obavy, že by dievča mohlo podstúpiť  ukončenie tehotenstva svojpomocne, mu dočasne nariadila pobyt v núdzovom centre pre znásilnené ženy. Súd odporučil dievčaťu dať dieťa po narodení na adopciu. S tým však vraj musí súhlasiť aj otec dieťaťa, ktorý v súdnej správe nebol identifikovaný.

Potraty sú v Brazílii, podobne ako v mnohých ďalších krajinách Južnej Ameriky, ilegálne. Výnimky sa vzťahujú len na tie prípady znásilnenia, keď tehotenstvo  ohrozuje život ženy.

Odporúčané
Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky 5. mája 2024, 12:00

Podobne sú na tom v otázke umelého prerušenia tehotenstva aj ďalšie latinskoamerické krajiny, čo vychádza najmä zo silnej viery ich obyvateľov a veľkého vplyvu katolíckej cirkvi. Najprísnejšie potratové zákony na svete platia napríklad v Dominikánskej republike alebo Salvadore, kde žene za potrat hrozí až 35 rokov väzenia.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Reuters/Evelyn Hockstein
Domov
Zdieľať
Diskusia