Srbsko je jedným z mála spojencov Ruska v Európe, nie je členom NATO a nepodporuje ani sankcie voči Moskve.
Ako sme ráno informovali, Bulharsko, Severné Macedónsko a Čierna Hora, teda krajiny, ktoré susedia so Srbskom, avizovali, že lietadlo ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorým mal priletieť na stretnutie so srbským prezidentom Aleksandrom Vučićom a ďalšími, nevpustia do svojho vzdušného priestoru. Lavrov tak v pondelok usporiadal len tlačovú konferenciu v Moskve, pričom tvrdo kritizoval tieto krajiny a zákaz preletu označil za nepriateľský akt.
Podľa Denníka N sa k celej situácii vyjadril na Twitteri aj šéf ruskej vesmírnej agentúry Dmitrij Rogozin, ktorý napísal: „Na toto je dobrý Sarmat. Nepýta si povolenie preletu od zbabelých Bulharov, zlých Rumunov či Čiernohorcov, ktorí zradili našu spoločnú históriu. Podobne ako ani Švédov.“
Ako denník vysvetľuje, Sarmat, známy aj ako Satan II, je medzikontinentálna balistická strela s doletom 18-tisíc kilometrov, ktorá môže niesť jadrové hlavice. Rogozinov status tak pôsobí obzvlášť znepokojivo a vyznieva jasne výhražne.
Srbsko je jedným z mála spojencov Ruska v Európe, nie je členom NATO a nepodporuje ani sankcie voči Moskve, pričom však má od roku 2012 oficiálny štatút kandidátskej krajiny EÚ.
Začiatkom marca sa v Belehrade konali masové zhromaždenia na podporu vojenských operácií Ruska na Ukrajine. Srbsko je takmer úplne závislé od dodávok zemného plynu z Ruska, no podľa BBC jeho lojalita voči Moskve je spôsobená aj tým, že ruské vedenie podporuje Belehrad v neuznaní nezávislosti Kosova.
– Kam zájsť v Bratislave do kaderníctva? Zver sa do rúk profesionálov a nebudeš ľutovať
– Kam zájsť v Bratislave na kávu a koláč? Vybrali sme 11 najzaujímavejších kaviarní a cukrární
– Kvízy na Refresheri – Vyskúšaj svoje vedomosti a schopnosti z rôznych oblastí.