Od minulého roka sa podiel Slovákov vnímajúcich Rusko ako hrozbu zvýšil z 20 % na 62 %. Tento nárast kopíruje výsledky v regióne.
Takmer polovica obyvateľov Slovenska sa v najnovšom prieskume think-tanku spoločnosti Globsec vyjadrila, že za vojnu na Ukrajine nemôže Rusko. Z výsledku prieskumu, ktorý sa sústredil na deväť krajín strednej a východnej Európy, vyplýva, že na Slovensku stúpa aj túžba po autoritárskom lídrovi.
Zo štúdie Globsec trends 2022 takisto vyplýva, že vo väčšine krajín vzrástlo vnímanie Ruska ako hrozby a s tým aj podpora členstva v EÚ a NATO. Vo všetkých krajinách okrem Rumunska od roka 2021 stúpol pocit príslušnosti k Západu. Na Slovensku je tento nárast z 26 % na 34 %. Až 51 % však stále preferuje postavenie „niekde uprostred“. Okrem Bulharska rastie všade aj podpora členstva v NATO.
Today @ZuzanaCaputova met @ZelenskyyUa in #Kyiv.
— Katarina Klingova (@kateklingova) May 31, 2022
According to new #GLOBSECTrends, Central Europeans do realise the importance of @Ukraine's fight.
Find out more on the perceptions of #Ukraine, #Russia and the war in CEE region ➡️ https://t.co/VWY5mrmNAp pic.twitter.com/KmaonhXgJ6
Analytička Globsecu Jana Kazazová si všíma, že podpora NATO na Slovensku rastie už štvrtý rok po sebe. „Dnes je podpora na 72 %, čo môžeme vnímať ako reakciu na aktuálnu bezpečnostnú situáciu, ale aj dôsledok dlhodobej práce niektorých inštitúcií, ktoré posledné roky komunikujú výhody členstva v Aliancii.“
Od minulého roka sa zvýšil z 20 % na 62 % aj podiel Slovákov vnímajúcich Rusko ako hrozbu. „Rusko je dnes väčšinou Slovákov vnímané ako hrozba, ale paradoxne ho zároveň 37 %, najviac v regióne, vníma ako strategického partnera Slovenska. Jedným z dôvodov môže byť neustále prízvukovanie našej závislosti od ruského plynu v politických diskusiách, ktoré sa pretavujú do vnímania Ruska ako partnera.“
Viac ako 50 % respondentov na Slovensku uviedlo, že Rusko je primárne zodpovedné za konflikt na Ukrajine. 16 % si myslí, že zodpovedná je Ukrajina, pretože utláčala rusky hovoriacu časť populácie a 28 % respondentov, najviac spomedzi skúmaných krajín v regióne, tvrdí, že Západ vyprovokoval Rusko.
23 % Slovákov vníma Ukrajinu ako „bábku Západu” a až 55 % slovenských respondentov verí konšpiračným teóriám o tajných spolkoch či skupinách, ktoré riadia svet. „Miera súhlasu s konšpiračnými teóriami sa na Slovensku za posledné roky nezmenila a ostáva jedna z najvyšších v regióne.“
Predstavitelia Globsecu podľa Denníka N označili odpovede na otázky, či si Slováci želajú liberálnu demokraciu alebo či túžia po autoritárskej forme vlády, za varovné. Podľa riaditeľa Róberta Vassa môže byť jedným z dôvodov aj všeobecná únava z toho, ako u nás vyzerá politická diskusia. „Slovensko vyniká aj v miere pocitu ohrozenia. Približne polovica respondentov na Slovensku má pocit, že ich hodnoty a identita je ohrozovaná Západom či migrantami.“
Fakt, že Slováci vnímajú za ohrozenie liberálnu demokraciu, v ktorej fakticky žijú, je dané aj zámerným použitím slovníka bežného pre dezinformačné kanály, ktoré slovám „liberálny“ a „západný“ dlhodobo prisudzujú negatívne konotácie.
Analytička Globsecu Dominika Hajduová priznala, že „v prieskumoch zámerne operujeme s naratívmi, ktoré používajú dezinformátori a mapujeme, do akej miery ich ľudia prijímajú.“
Pokiaľ Slováci odpovedali na otázku, či chcú žiť v „demokracii“, jasná väčšina odpovedala kladne. Ak však bolo v otázke slovné spojenie „liberálna demokracia“, tento model mnohí identifikovali ako zlý a nebezpečný.
Spôsob kladenia „nadizajnovaných“ otázok v prieskume skritizoval publicista Michal Havran, ktorý tvrdí, že väčšina opýtaných nikdy o diktátorovi nepremýšľala.
Z otazok Globsecu v prieskume citit zial aj silnu snahu dizajnovat odpovede. Neexistuje napr ziadne Medzi Vychodom a Zapadom a stavim sa, ze vacsina opytanych nikdy nepremyslala o diktatorovi. Uprimne nerozumiem takejto metodike. Sociologia je veda a nie nazorova tombola
— michalhavran (@HavranMichal) June 1, 2022
Tri štvrtiny Slovákov považujú podľa prieskumu naďalej za najvhodnejší systém demokraciu. Podpora pre autokratického lídra však stúpa už druhý rok po sebe. Až 49 % respondentov na Slovensku odpovedalo pozitívne na tvrdenie, že „silný líder, ktorý sa nemusí trápiť s parlamentom alebo voľbami, je dobrý pre Slovensko.“ Medzi Slovákmi panuje aj vyššia podpora autokratických lídrov. Vladimira Putina vníma pozitívne až 24 % Slovákov a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga 25 %.