Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
1. júna 2022, 14:01
Čas čítania 2:28
Eduard Starkbauer

Slováci chcú demokraciu, no ak pridáte slovíčko „liberálna“, sú zrazu proti. Autokrata na čele štátu by uvítala polovica občanov

NEWS NATO
Uložiť Uložené

Od minulého roka sa podiel Slovákov vnímajúcich Rusko ako hrozbu zvýšil z 20 % na 62 %. Tento nárast kopíruje výsledky v regióne.

Takmer polovica obyvateľov Slovenska sa v najnovšom prieskume think-tanku spoločnosti Globsec vyjadrila, že za vojnu na Ukrajine nemôže Rusko. Z výsledku prieskumu, ktorý sa sústredil na deväť krajín strednej a východnej Európy, vyplýva, že na Slovensku stúpa aj túžba po autoritárskom lídrovi.

Zo štúdie Globsec trends 2022 takisto vyplýva, že vo väčšine krajín vzrástlo vnímanie Ruska ako hrozby a s tým aj podpora členstva v EÚ a NATO. Vo všetkých krajinách okrem Rumunska od roka 2021 stúpol pocit príslušnosti k Západu. Na Slovensku je tento nárast z 26 % na 34 %. Až 51 % však stále preferuje postavenie „niekde uprostred“. Okrem Bulharska rastie všade aj podpora členstva v NATO.

Analytička Globsecu Jana Kazazová si všíma, že podpora NATO na Slovensku rastie už štvrtý rok po sebe. „Dnes je podpora na 72 %, čo môžeme vnímať ako reakciu na aktuálnu bezpečnostnú situáciu, ale aj dôsledok dlhodobej práce niektorých inštitúcií, ktoré posledné roky komunikujú výhody členstva v Aliancii.“ 

Odporúčané
PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska 26. mája 2023, 11:15

Od minulého roka sa zvýšil z  20 % na 62 % aj podiel Slovákov vnímajúcich Rusko ako hrozbu. „Rusko je dnes väčšinou Slovákov vnímané ako hrozba, ale paradoxne ho zároveň 37 %, najviac v regióne, vníma ako strategického partnera Slovenska. Jedným z dôvodov môže byť neustále prízvukovanie našej závislosti od ruského plynu v politických diskusiách, ktoré sa pretavujú do vnímania Ruska ako partnera.“ 

Viac ako 50 % respondentov na Slovensku uviedlo, že Rusko je primárne zodpovedné za konflikt na Ukrajine. 16 % si myslí, že zodpovedná je Ukrajina, pretože utláčala rusky hovoriacu časť populácie a 28 % respondentov, najviac spomedzi skúmaných krajín v regióne, tvrdí, že Západ vyprovokoval Rusko.

23 % Slovákov vníma Ukrajinu ako „bábku Západu” a až 55 % slovenských respondentov verí konšpiračným teóriám o tajných spolkoch či skupinách, ktoré riadia svet. „Miera súhlasu s konšpiračnými teóriami sa na Slovensku za posledné roky nezmenila a ostáva jedna z najvyšších v regióne.“

Globsec
Zdroj: Globsec

Predstavitelia Globsecu podľa Denníka N označili odpovede na otázky, či si Slováci želajú liberálnu demokraciu alebo či túžia po autoritárskej forme vlády, za varovné. Podľa riaditeľa Róberta Vassa môže byť jedným z dôvodov aj všeobecná únava z toho, ako u nás vyzerá politická diskusia. „Slovensko vyniká aj v miere pocitu ohrozenia. Približne polovica respondentov na Slovensku má pocit, že ich hodnoty a identita je ohrozovaná Západom či migrantami.“ 

Odporúčané
Slovák v NATO Bátor: Ak by Rusi použili jadrovú zbraň, prekročia všetky červené čiary. NATO cielene nehovorí, ako by reagovalo Slovák v NATO Bátor: Ak by Rusi použili jadrovú zbraň, prekročia všetky červené čiary. NATO cielene nehovorí, ako by reagovalo 21. februára 2023, 16:30

Fakt, že Slováci vnímajú za ohrozenie liberálnu demokraciu, v ktorej fakticky žijú, je dané aj zámerným použitím slovníka bežného pre dezinformačné kanály, ktoré slovám „liberálny“ a „západný“ dlhodobo prisudzujú negatívne konotácie.

Analytička Globsecu Dominika Hajduová priznala, že „v prieskumoch zámerne operujeme s naratívmi, ktoré používajú dezinformátori a mapujeme, do akej miery ich ľudia prijímajú.“ 

Globsec
Zdroj: Globsec

Pokiaľ Slováci odpovedali na otázku, či chcú žiť v „demokracii“, jasná väčšina odpovedala kladne. Ak však bolo v otázke slovné spojenie „liberálna demokracia“, tento model mnohí identifikovali ako zlý a nebezpečný.

Spôsob kladenia „nadizajnovaných“ otázok v prieskume skritizoval publicista Michal Havran, ktorý tvrdí, že väčšina opýtaných nikdy o diktátorovi nepremýšľala. 

Tri štvrtiny Slovákov považujú podľa prieskumu naďalej za najvhodnejší systém demokraciu. Podpora pre autokratického lídra však stúpa už druhý rok po sebe. Až 49 % respondentov na Slovensku odpovedalo pozitívne na tvrdenie, že „silný líder, ktorý sa nemusí trápiť s parlamentom alebo voľbami, je dobrý pre Slovensko.“ Medzi Slovákmi panuje aj vyššia podpora autokratických lídrov. Vladimira Putina vníma pozitívne až 24 % Slovákov a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga 25 %.

Domov
Zdieľať
Diskusia