Humor, na ktorom sa smeje (nielen) južné Slovensko.
„Bundáskenyér“ ako srdcovka pre „fele Magyar, fele Tóth“. Stránka s meme @shitnyostrov už vyše roka zabáva na Instagrame poslovenčených Maďarov aj pomaďarčených Slovákov. Svojím obsahom totiž vykryla „dieru na trhu“, a to vtipmi postavenými na stereotypoch o juhu a na kuchynskej maďarčine.
Ako nám prezradil jej anonymný autor, keď ju zakladal, sám nepredpokladal, že bude mať takýto úspech. Stránku založil len z nudy minulý rok počas prvého lockdownu. „Mal som veľa času a chýbal mi tu content, ktorý by bavil aj poslovenčeného Maďara,“ dodal s tým, že hľadal niečo pre svoju cieľovku, keďže všade sa viac-menej opakovali len východniarske memečká.
Ak ťa zaujímajú rozhovory s umelcami, so známymi osobnosťami, s autormi instagramových profilov či s rôznymi inšpiratívnymi ľuďmi, môžeš si ich prečítať v tomto vlákne. Podporiť nás pri ich tvorbe môžeš vstupom do klubu Refresher+.
Chlieb vo vajíčku je „cringe“
Najdominantnejším vtipom a ikonou celej stránky je bezpochyby „bundáskenyér“ – maďarsko-slovenský slangový výraz pre chlieb vo vajci. Preto maďarsko-slovenský, keďže toto synonymum poznajú aj Slováci, ktorí po maďarsky nerozumejú, ale žijú v končinách krajiny s maďarskou menšinou.
„Prišlo mi to ako úplne výstižný príklad nášho slangu, keďže aj doma sa rozprávame iba slovensky, ale nikdy nepovieme chlieb vo vajíčku, vždy len bundáskenyér,“ prezrádza autor a dodáva, že keďže sa mu to zdalo úplne familiárne, skúsil to „predať do sveta“ a celkom sa to uchytilo. „Nechápem, že to ľudí baví dodnes, mohol by som byť ambasádorom bundáskenyéru,“ zasmial sa s tým, že slovné spojenie chlieb vo vajci mu ani nejde do úst.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Odkiaľ pochádza najväčšia časť fanúšikov stránky.
- Či sa v súvislosti so stránkou už nejaký Maďar urazil preto, lebo mal pocit, že si z menšiny uťahuje.
- Aké najčastejšie maďarsko-slovenské stereotypy sú pre autora inšpiráciou pri tvorbe príspevkov.
- V súvislosti s akým príspevkom bol autor konfrontovaný.