Dokázal režisér pôvodnej trilógie o Spider-Manovi natočiť výrazný a originálny marvelovský film? Odpoveď ťa možno prekvapí.
Potešilo nás, keď Sam Raimi (Spider-Man, Evil Dead) nahradil Scotta Dericksona na pozícii režiséra snímky Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Po tom, ako sme si film pozreli, môžeme jednoznačne povedať, že svoj režisérsky rukopis preniesol aj do dvojky Strangea, čo je menšie prekvapenie.
Režiséri marvelovských filmov sa totiž musia držať istých šablón, pre ktoré väčšina ich filmov pôsobí v mnohých aspektoch podobne. Raimimu sa však podarilo natočiť brutálnu a depresívnu marvelovku.
Pokračovanie Wandavision aj Doctora Strangea
Dej dvojky Strangea sa zameriava ako na Doctora Strangea, tak na pokračovanie deja Scarlet Witch po udalostiach seriálu Wandavision. Ak si chceš film užiť naplno, je dôležité, aby si videl aj Wandavision. Wanda v ňom pomocou mágie vytvorila svoje deti, o ktoré však na konci seriálu prišla. Hneď nato sa rozhodla ovládnuť kúzla zo zakázanej knihy a bolo jasné, že sa začína správať ako záporák.
Najväčším problémom filmu je fakt, že na seriál Wandavision nenadväzuje vôbec dobre. Režisér Sam Raimi priznal, že ho ani celý nevidel. Herečka Elizabeth Olsen (Wanda) síce povedala, že sa snažili udržať kontinuitu príbehu, ale to sa nepodarilo. Po dopozeraní filmu Doctor Strange 2 si povieš: Ako sa Wanda poučila z udalostí seriálu Wandavision? Odpoveďou je, že nijako.
Scenáristi filmu tým však úplne ignorujú záverečné časti Wandavision, v ktorých si Wanda vstúpila do svedomia. Vôbec nám neprekáža, čo urobí v tomto filme, no v tom prípade nemali zakončiť seriál Wandavision spôsobom, ktorý teraz prakticky môžu vyhodiť von oknom, keďže je irelevantný a nezmyselný.
Menším sklamaním je aj postava Doctora Strangea, ktorá sa takmer vôbec nezmenila. Správanie postavy je takmer rovnaké ako vo filme z roku 2016. Strange sa charakterovo takmer vôbec nevyvinul. Tvorcovia sa o to snažili pomocou dejovej línie s jeho životnou láskou Christine (Rachel McAdams), no jej postava je nezaujímavá a vo filme ani nemusela byť.
Naposledy sa v marvelovskom svete objavila pred šiestimi rokmi a odvtedy až doteraz akoby neexistovala. Divák teda nemá pocit, že je pre dej či samotného Strangea veľmi dôležitá, takže nefunguje ani romantická línia medzi nimi.
Našťastie je tu postava Wonga, ktorý sa postupne stáva jednou z najlepších postáv marvelovského sveta. Páčila sa nám aj America Chavez ako nová hrdinka, ktorá dokáže otvárať multivesmír a voľne cestovať rôznymi dimenziami. Práve ona je v centre diania. Idú po nej démoni, ktorí chcú získať jej schopnosť. Ochraňuje ju Doctor Strange z inej dimenzie, no zlyhá a ona sa dostane k „nášmu“ Strangeovi.
Režisérsky rukopis Sama Raimiho je cítiť
Spoločne cestujú cez multivesmír, stretávajú nové, ale aj staré postavy v odlišných verziách a snažia sa prísť na spôsob, ako poraziť nepriateľa, ktorý je niekoľkonásobne silnejší než oni.
Sam Raimi bol ideálny režisér pre dvojku Strangea. Skvelo využíva svoje hororové korene, keď zobrazuje útek slabších hrdinov pred silným, krvilačným nepriateľom.
Tento film v žiadnom prípade nie je horor, ale je v ňom niekoľko jumpscares a scén, ktoré môžu detského diváka vyrušiť. Väčšina z nich sa podarila, no niektoré pôsobia, že sú tam nasilu, aby režisér vytvoril hororovú atmosféru. Trochu nám prekážali aj klišéovité a miestami trápne scény o novonadobudnutej sebadôvere hrdinov. Pozitíva však v tomto prípade silne prevyšujú negatíva.
Z filmu cítiť Raimiho režisérsku víziu. V niekoľkých scénach to znamená menšie negatívum, v iných zase veľmi silné pozitívum. Obzvlášť, keď sa hrá s kamerou a réžiou scén v štýle hororovej série Evil Dead (daná sekvencia v dome sa nedá prehliadnuť). Funguje to jednak z nostalgického hľadiska, jednak prekvapivo aj v rámci štylizácie hororových prvkov filmu.
Kreatívny vizuál filmu
Raimi zároveň pri tvorbe audiovizuálu naplno využíva možnosť absolútne sa kreatívne odviazať. Doctor Strange vďaka svojej mágii a lámaniu reality ponúka možnosť vytvárať netradičné zábery a ohýbať fyziku. Druhý diel je v tomto ohľade ešte lepší ako prvý, keď ťa z vizuálneho hľadiska ohromí hneď niekoľkými úžasnými sekvenciami. Obzvlášť prechod cez multivesmíry či Strange ako zombie sú pastvou pre oči.
Vo filme sa nachádza aj geniálna scéna, v ktorej tvorcovia využívajú soundtrack k filmu ako fyzickú pomôcku v akčnom súboji. Niečo také kreatívne, originálne a skvelo spracované sme v kinách už dlho nevideli. Ide o dokonalé splynutie zvuku, vizuálnych trikov a obrazu, ktoré by v 99,9 % filmov asi nedávalo význam.
V marvelovských filmoch len málokedy chválime herecké výkony. Väčšinou ide o rutinné záležitosti, keď hercom pomáha fakt, že hrajú obľúbené a sympatické postavy. V tomto prípade si však herečka Elizabeth Olsen zaslúži pochvalu, keďže sa do útrap svojej postavy ponorila ešte hlbšie ako vo Wandavision.
Zamrzí preto, že scenár a réžia nedokážu z jej bolesti a hereckého výkonu vydolovať väčší emocionálny zásah na diváka. Film vo všeobecnosti zlyháva vo vytvorení emocionálnych scén, aj keď na to má veľmi veľa obsahového materiálu.
Najčastejšími negatívami pri marvelovkách sú nevýrazné soundtracky a nudní záporáci. Pri pozeraní snímky Doctor Strange 2 ti však tieto negatíva na um ani nezídu. V prípade soundtracku sa o to postaral Danny Elfman, ktorý už s režisérom Raimim pracoval na trilógii o Spider-Manovi.
Doctor Strange 2 mal pôvodne vyjsť ešte pred filmom Spider-Man: No Way Home, keď by fungoval ako úvod do multivesmíru s obľúbenými marvelovskými postavami z predošlých filmov a seriálov. Niekoľko takých postáv sa tu objaví, ale špekulácie o Tomovi Cruisovi ako Iron Manovi a o iných veľkých postavách boli prehnané, takže trochu kroť očakávania.
Verdikt
Doctor Strange in the Multiverse of Madness je podarená marvelovka a zábavný, akčný sci-fi film. Režisér Sam Raimi sa postaral o originálny a kreatívny vizuál. Pochvalu si zaslúžia herci, soundtrack a väčšina vizuálnych efektov (občas je až nepríjemne vidieť, ktoré postavy sú digitálne postavy). Komiksových fanúšikov zase veľmi potešia multivesmírne cameo roly.
Prerod charakterov Wandy a Strangea sa však veľmi nepodaril a filmu chýba funkčná emotívna a romantická línia. Tvorcovia sa o ne snažia, ale zlyhávajú. Niektorí diváci si zase budú želať, aby film ukázal viac z multivesmíru a jeho odlišných verzií populárnych marvelovských postáv.
Doctor Strange 2 je film zameraný na silný a výrazný audiovizuálny kinozážitok s kreatívnou réžiou a niekoľkými scénami, ktoré nadchnú fanúšikov. Zrádza ho však scenár. Hodnotenie osem bodov z desiatich sa nám javí ako celkom zaslúžené.