Okrem bežných rád na liečbu ti prinášame aj pohľad do života mladej ženy, ktorá chce prelomiť stigmu.
Herpesom sa nedá vyhnúť, hovorí nám kožná lekárka Renáta Valková skôr, než stihneme položiť prvú pripravenú otázku. Sú nepríjemné, ale bežné a ťažko liečiteľné. Je veľmi pravdepodobné, že ak máš herpes raz, budeš ho mať znova, a je aj celkom možné, že ani nevieš o tom, že herpes máš, ale nakazíš ľudí vo svojom okolí.
Ako funguje nákaza, čím presne sa herpes lieči a je možné vyhnúť sa mu? Články o zdraví a zdravom životnom štýle postavené na overených vedeckých faktoch môžeme prinášať vďaka podpore našich čitateľov. Pridaj sa do klubu Refresher+ aj ty. Pre viac článkov o zdraví klikni sem.
Čo je herpes?
Herpes je vírusové a veľmi nákazlivé ochorenie. Herpetické infekcie vyvolávajú dva typy vírusov, uvádza WHO. Jeden z nich, HSV-1 (herpes simplex 1), sa prejavuje v hornej polovici tela. Prenáša sa slinami a kvapôčkami a môže spôsobiť encefalitídu (zápal mozgu) a meningitídu (zápal priedušiek).
Druhý typ, HSV-2 alebo herpes simplex 2, je zodpovedný za genitálny herpes a prenáša sa sexuálnymi aktivitami, alebo pri pôrode prechádza z matky na dieťa.
Na to, aby si sa nakazil, nemusíš mať sex. Infekcia sa môže šíriť aj pri bozkávaní, alebo cez otvorené rany a kožné problémy (napríklad cez reznú ranu, popáleninu či alergickú reakciu na koži). Najviac nákazlivé sú mokré (mokvajúce) herpesy, a keďže nákaza sa šíri kvapôčkami, držaním za ruky alebo používaním spoločnej toalety sa nenakazíš, informuje webová stránka Planned Parenthood.
Existuje aj tretí druh, ktorý spôsobuje pásový herpes. To je jediný druh, pri ktorom si telo vytvorí prirodzenú obranyschopnosť a je možné zbaviť sa ho raz a navždy. Zvyšné sa bežne vracajú, ale podľa WHO sa časom dá navyknúť si na život s nimi.
Nie je dôvod hanbiť sa o herpese hovoriť, najmä vtedy, keď môžeš niekoho nakaziť. Podľa viacerých zdrojov je vysoko pravdepodobné, že keď sa už raz herpetickým vírusom nakazíš, infekcia sa v budúcnosti vráti. Nadobro sa herpesu zbaviť je prakticky nemožné. „Kompletné zničenie vírusu v tele nikdy nenastane. Na reaktiváciu stačia slabé podnety a ochorenie sa u pacientov s oslabenou imunitou môže stále opakovať. Nemáme žiadnu záruku dlhodobého riešenia,“ hovorí dermatologička.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako prebieha liečba herpesu na perách (tzv. opar).
- Ako sa žije s genitálnym herpesom.
- Podľa čoho spoznáš, že si sa niekde nakazil.
- Či poisťovne uhrádzajú liečbu.
- Kroky na prevenciu nákazy.