Alexander Duleba navštívil s premiérom Eduardom Hegerom Ukrajinu. Refresheru porozprával, ako vyzerali rokovania s ukrajinským prezidentom, či sa máme báť jadrovej vojny a kto obnoví Ukrajinu, keď sa raz vojna skončí.
Expert na Ukrajinu Alexander Duleba nepredpokladá, že sa vojna skončí bitkou o Donbas. „Momentálne sme svedkami veľkej bitky o Donbas, ktorá môže byť rozhodujúca, ale jej výsledok, nech už je akýkoľvek, nebude automaticky znamenať koniec vojny. Len sa dajú do pohybu iné scenáre v závislosti od výsledku,“ hovorí v rozhovore pre Refresher.
Alexander Duleba cestoval s predsedom vlády Eduardom Hegerom do Kyjeva ako jeho poradca, zúčastnil sa aj na rokovaní s prezidentom Zelenským.
Odborník si myslí, že Rusko začne reálny vplyv sankcií cítiť o niekoľko týždňov, keď veľké firmy prepustia všetkých zamestnancov z dôvodu platobnej neschopnosti.
Vraj ak by sa vojna skončila dnes, obnova Ukrajiny by trvala minimálne tri roky. Stovky miliárd eur nákladov by mohli pokryť aj z ruských peňazí. „Sankcie zmrazili viac než polovicu aktív ruskej centrálnej banky v zahraničí, čo predstavuje vyše 300 miliárd amerických dolárov. V prvom rade Rusi by mali niesť náklady na obnovu Ukrajiny. Nech si zaplatia za to, čo zničili,“ hovorí poradca premiéra.
Mali by sme žiť v strachu, že svetu hrozí jadrový konflikt?
Obávať sa musíme, je to prirodzené, ale báť by sme sa nemali. Ak ide o jadrové zbrane, od roku 1962 existuje režim medzi Pentagónom a generálnym štábom ozbrojených síl Ruskej federácie. Nie je to prvý prípad, keď niečo takéto hrozilo, ale komunikácia prebieha a použitie jadrových zbraní je neprípustné pre jednu aj druhú stranu. V prípade, že by k nemu došlo, treba rátať s odvetou. Hlavne by to v súčasnej situácii nič nezmenilo, nie sú na to racionálne dôvody. Myslím si, že by to neriešilo situáciu na fronte.
Napríklad zastrašenie.
Ukrajina je dnes v takom stave, že sa zastrašiť nedá. Ak Putin chce byť masovým vrahom a zavrieť si akékoľvek možné dvere pre teoretické obnovenie spolupráce so Západom, toto by bola bodka. Samozrejme, Rusko by bolo predmetom útoku, s odvetou by museli počítať. Nepredpokladám preto, že k takémuto použitiu dôjde.
Črtá sa dnes Putinovi niečo, čo by mohol teoreticky deklarovať ako svoje víťazstvo alebo čo by mohol „predať“ ruskému obyvateľstvu? Akákoľvek úniková cesta?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa môže vojna skončiť a prečo Ukrajinci nebudú súhlasiť s akýmikoľvek územnými stratami.
- Prečo zobrala šéfka EK Ursula von der Leyenová premiéra Hegera na Ukrajinu.
- Či bude EÚ dodávať na Ukrajinu útočné zbrane.
- Či má zmysel, aby na Ukrajinu išla prezidentka Čaputová.
- Aké boli rokovania so Zelenským a ako sa správal.
- Či majú zmysel rokovania medzi Ukrajincami a Rusmi.
- Kedy zaberú sankcie a prečo ešte nie sú veľmi účinné.
- Koľko miliárd eur môžu Rusi zaplatiť za obnovu Ukrajiny.