Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento článok je PR správa spoločnosti Huawei.
8. apríla 2022 o 15:25
Čas čítania 2:40
Sponzorovaný obsah

Začínaš s behom po prekonaní covidu? Huawei v spolupráci s trénerom radí, ako na to

TECH BEH HODINKY HUAWEI ŠPORT
Uložiť Uložené

Prekonal si covid-19 a chceš začať športovať? Pozri sa, ako zľahka začať s budovaním kondície.

Prekonal si covid-19 a chceš začať behať, no nevieš, ako na to bude tvoje telo reagovať? Bude to náročnejšie? Zvládneš to? Aj na tieto otázky prináša Huawei odpovede v spolupráci s kondičným trénerom Michalom Uličným. Poradí ti, ako začať behať aj po chorobe a vrátiť sa znova do formy.

Na beh nepotrebuješ špeciálne ani drahé vybavenie, je časovo nenáročný a navyše ho môžeš vykonávať v každom veku. Nehovoriac o tom, že výrazne zlepšuje kondíciu, ale aj fyzické a psychické zdravie.

Huawei Watch GT Runner
Zdroj: Huawei

Beh a covid-19

Pandémia koronavírusu spôsobila, že mnohí šport zanedbali alebo sa u nich objavili kilá navyše. Niektorých zastavili neustále sa opakujúce opatrenia či lockdowny a iných zas samotné ochorenie covid-19. Ak patríš do tejto skupiny, možno rozmýšľaš, kedy môžeš znovu začať športovať. 

„Záleží na tom, aký priebeh ochorenia covid má človek za sebou. Ak to bol ten ľahší, ideálne je začať aktivitami ako chôdza, rýchlejšia chôdza či dlhšia turistika. V skratke je po prekonaní ochorenia covid-19 lepšie, ak telo pripravíš na opätovný tréning, ale neunáhliš sa. Všetko si vyžaduje čas,“ hovorí tréner Michal Uličný.

Huawei Watch GT Runner
Tréner Michal Uličný. Zdroj: Huawei

Dopraj si čas

Nezriedka sa stáva, že zdravie je po prekonaní infekcie covid-19 sčasti podlomené. Ľudia často opisujú rôzne postcovidové syndrómy, väčšina z nich má práve problémy s dýchaním. Aj po minimálnej fyzickej aktivite sa zadýchajú a lapajú po dychu. Je v takom prípade beh dobrou voľbou?

„Dôležité je nič neuponáhľať. Všetko má svoj čas a aj telo potrebuje čas dostať sa z toho. Určite by mali začať tréningové jednotky na veľmi nízkej intenzite. Nemusí to byť vôbec beh, stačí, ak to bude turistika alebo ľahká rovinatá cyklistika,“ radí tréner.

Ak začínaš s behom po covide-19, veľmi dobrým pomocníkom je novinka od Huawei – smart hodinky Watch GT Runner. Sú vhodné pre profesionálnych bežcov aj pre začiatočníkov, a to najmä v prípade, ak po prekonaní covidu-19 potrebuješ pri počiatočných fyzických aktivitách sledovať intenzitu tréningu, resp. pohybu. „Pri fyzických aktivitách po prekonaní covidu je ideálne si pomocou smart hodiniek sledovať, v akej intenzite sa nachádzaš, a ak hodinky ukazujú, že si vysoko, netreba sa hanbiť spomaliť alebo zastaviť,“ odporúča odborník.

Huawei Watch GT Runner
Zdroj: Huawei

Pozor na preťaženie

Vykonávanie fyzickej aktivity je aj po prekonaní covidu-19 dôležité, no je nutné začať zľahka. Ktoré aktivity sú ideálnejšie?

„Jednoznačne by to mali byť aeróbne aktivity. Slovo aeróbne znamená, že pohyb je s prístupom kyslíka. To znamená, že pohyb je v nízkej intenzite. Táto intenzita je veľmi dôležitá, pretože v nej buduješ základ aeróbnej vytrvalosti, na ktorej potom vieš ďalej budovať anaeróbne schopnosti. Ak začneš po prekonaní covidu s anaeróbnymi ťažkými tréningovými jednotkami, riskuješ, že organizmus ešte viac oslabíš, čo môže viesť k zraneniu, zhoršeniu zdravotného stavu a podobne,“ varuje kondičný tréner.

Huawei Watch GT Runner
Zdroj: Huawei

Rozdiel medzi aeróbnou a anaeróbnou aktivitou je kľúčový a najmä po prekonaní covidu je veľmi dôležité neprekročiť hranicu aeróbneho tréningu. Tú ti pomôžu sledovať hodinky Huawei Watch GT Runner, ktoré prostredníctvom zaznamenávania pohybových a zdravotných údajov, ako je frekvencia tepu, dýchania, alebo pomocou samotného merania kyslíka v krvi dokážu vyhodnotiť, či je vykonávaná aktivita aeróbna alebo anaeróbna. Počas fyzickej aktivity to jednoducho môžeš kontrolovať, čím zabrániš preťaženiu organizmu.

Dôležitým faktorom, ktorý zabráni preťaženiu, je kvalitná rozcvička. Pozri si niekoľko užitočných tipov trénera, ako sa pred behom správne rozcvičiť, vo videu nižšie.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Uličný (@michalulicny)

Správna technika je základ

Ak sa rozhodneš po covide začať behať, mal by si dbať aj na to, aby si dodržal správnu techniku behu. Nie je totiž beh ako beh. To, ako ho vykonávaš, má veľký vplyv nielen na výdrž, ale aj na výsledky či čas potrebný na regeneráciu. Ako teda správne behať? A čo všetko treba dodržať pri technike behu?

Huawei Watch GT Runner
Zdroj: Huawei

„Určiť, aká je ideálna technika behu pre každého, je nereálne. Každý sme jedinečný a každý máme tak trošku inú ‚geometriu‘ tela. Dôležité je, aby bol pohyb čo najviac ekonomický. To znamená behať čo najrýchlejšie s minimom energie. To človek dosiahne tak, že sa bude okrem behu zameriavať aj na cvičenia flexibility, mobility a rôznych bežeckých drillov. Takto potom dosiahne svoju ideálnu dĺžku kroku a svoju ideálnu techniku, ktorá pre neho bude čo najviac ekonomická,“ uzatvára kondičný tréner Michal Uličný.

Huawei Watch GT Runner
Zdroj: Huawei
Domov
Zdieľať
Diskusia