Dôležitosť nášho členstva v NATO sa podľa predstaviteľov štátu aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine javí zreteľnejšie ako kedykoľvek predtým.
Od vstupu Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie (NATO) dnes ubehlo presne 18 rokov. Výročie si niektorí z vrcholných politikov pripomenuli aj statusmi na sociálnych sieťach. Prezidentka Zuzana Čaputová hovorí o vstupe do Severoatlantickej aliancie ako o jednom z najdôležitejších momentov v moderných dejinách Slovenska.
Prezidentka v poste na Facebooku i Instagrame zdôrazňuje, že NATO predstavuje najsilnejšiu formu bezpečnostnej záruky, keďže počas jej 70-ročnej histórie nebol napadnutý žiaden z členských štátov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Osemnáste výročie vstupu do NATO si v kontexte vojny na Ukrajine pripomenul aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok z SaS. Vstup do NATO považuje za „naše vlastné, suverénne a slobodné rozhodnutie, ktorým sme jasne vyjadrili našu príslušnosť k Západu a k hodnotám demokracie, slobody a právneho štátu a ktorým sme získali najvyššie možné bezpečnostné záruky“.
Slovensko podľa Ivana Korčoka za 18 rokov dokázalo, že je zodpovedný a solidárny spojenec, ktorý aktívne prispieva ku kolektívnej bezpečnosti celej Aliancie, a práve vďaka nášmu členstvu v NATO dnes máme vytvorené najlepšie podmienky na to, aby sme mohli adekvátne reagovať a zaistiť bezpečnosť a obranu občanov voči bezpečnostným výzvam.
Aj podľa ministra obrany Jaroslava Naďa si dnes musíme dôležitosť nášho členstva v NATO vážiť viac ako kedykoľvek predtým. „Na pozadí udalostí na Ukrajine som si istý, že ak by sme neboli členskou krajinou NATO, agresor by sa pozeral aj priamo na nás.“
Podľa Jaroslava Naďa sa témy obrany a bezpečnosti ťažko komunikujú širšej verejnosti, a to najmä v čase mieru. „Dnes, keď vojna zúri hneď za našimi hranicami a keď umierajú kvôli ruskej agresii tisíce nevinných ľudí, je, verím, ľahšie hovoriť o potrebe pripravenosti ozbrojených síl, o budovaní kolektívnej obrany, o vynakladaní aspoň dvoch percent HDP na obranu či o budovaní dobrých a silných vzťahov so spojencami.“