Náš tím na porotu zapôsobil a Slovákom sa otvorili dvere do svetovej gastronómie.
Gurmánski kritici zatiaľ na Slovensko nezavítali, takže naše reštaurácie nedostali možnosť získať slávnu michelinskú hviezdu. Ako to zmeniť? Jedným z riešení je účasť na najznámejšej a prestížnej svetovej kuchárskej súťaži Bocuse d'Or. Všetky krajiny sa môžu ukázať na gastronomickom fóre, podeliť sa o svoje národné dedičstvo a prezentovať mladé talenty. Na začiatku prebieha národné kolo a výherca potom dostane šancu zabojovať v európskom. Tento rok domácu súťaž vyhral v novembri 2021 tím Petra Duranského.
Slovensko ako nováčik prekvapilo
Európske kolo sa odohralo v susednom Maďarsku 23. a 24. marca. Súťažiaci mali za úlohu pripraviť dve jedlá. Prvé bolo vegetariánske, hlavnou témou boli zemiaky, tradičné maďarské odrody. Druhým chodom bolo mäso, konkrétne srnčie (chrbát s kosťou a stehno), kačacie foie gras, kyslá smotana a cottage cheese. Mäso servírovali najprv na mise a následne sa prekladalo na tanier. „To, čo sme v Budapešti predviedli, ma jasne utvrdilo v tom, že na Slovensku na to máme. Bol som členom poroty, ktorá ochutnávala vegetariánske jedlá všetkých súťažiacich, a náš tanier sa tam teda vôbec nestratil. To isté platí aj o mise. Boli sme nováčikovia a na chalanov sa stále chodil okrem technickej poroty niekto pozerať. Z úst moderátorov veľakrát zaznelo, že takto ako Slováci nováčikovia rozhodne nevyzerajú,“ zhodnotil Jaroslav Žídek, člen poroty Bocuse d'Or a prezident Bocuse d'Or Slovakia.
Najlepších 10 tímov postúpilo do svetového kola vo francúzskom Lyone, ktoré sa bude konať budúci rok v januári a proti sebe sa postavia súťažiaci z Európy, Ameriky, Ázie a Afriky. Slovenský tím v zložení Peter Duranský, Márk Janák a Peter Vajgel skončil na 12. mieste a na postupové miesto mu chýbalo len 30 bodov v celkovom hodnotení. Na prvý pohľad to môže vyzerať tak, že sme neuspeli, no opak je pravdou. Ako nováčikovia na scéne sme prekvapili porotu servírovaním a chuťou, otvorili sa nám pomyselné dvere do svetovej gastronómie.
Na stupne víťazov v európskom kole sa dostali Dáni, Maďari a Nóri. Škandinávske krajiny dlhodobo vládnu gastronomickému svetu, pretože vláda veľmi štedro podporuje rozvoj turizmu a gastrosegmentu.
Z pohľadu slovenského tímu
Náš hlavný šéfkuchár Peter Duranský skonštatoval, že v úvode mali technické problémy, ktoré sa im podarilo rýchlo vyriešiť a pokračovali v práci, na ktorú trénovali 4 mesiace.
Bol to päťapolhodinový maratón, celá naša pozornosť sa sústredila na varenie.
Tréner tímu Peter Vajgel dohliadal na jednotlivé procesy, ich načasovanie a veci, ktoré hodnotila prísna technická porota. Museli si dávať pozor aj na také veci, ako minimalizovanie odpadu, a aby zbytočne nestrácali body, tak čo sa dalo zjesť, zjedli.
Ako to však vidí prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Vojto Artz? Tvrdí, že pred 12 rokmi, keď sme sa zúčastnili na prvom európskom kole, to bolo skôr iba o zoznámení sa s Bocuse d'Or. Tento rok však do toho išli naplno – získali finančnú podporu od spoločnosti METRO Cash & Carry a aj oveľa profesionálnejšie podmienky. Treba však povedať, že Slováci sú stále iba na začiatku a máme pred sebou veľa práce, pretože súťaž nie je iba o tom, aký podá výkon jeden kuchár, ale aj celé okolie. „Dvanáste miesto je pozvánkou medzi európsku kuchársku elitu a zároveň veľkou výzvou, aby sa štát začal zaujímať o turizmus a gastro, ako to vidíme v okolitých krajinách. Len s ich podporou vieme školiť nových mladých kuchárov, posielať ich na stáže a budovať inú kultúru stravovania. Systémové zmeny sa nedajú postaviť na entuziazme jedného sponzora,“ dodáva na záver Artz.