Viac ako 72 percent všetkých emisií tvorí produkcia energie.
Ľudstvu stačilo posledných päť rokov na to, aby do atmosféry vypustilo viac ako desatinu celkového množstva oxidu uhličitého, ktorý sa v nej nachádza, hovorí klimatologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Kristína Szabóová. Toto tempo sa pritom z roka na rok zrýchľuje, čo zintenzívňuje aj samotné prejavy klimatických zmien.
Až 72 percent globálnych emisií oxidu uhličitého pritom podľa nej pochádza z produkcie energie, čo zahŕňa napríklad fungovanie áut či televízií. Zostávajúce percentá dopĺňajú aktivity ako poľnohospodárstvo, využívanie pôdy, odpadové hospodárstvo, stavebný a chemický priemysel.
Szaboová upozorňuje, že Slovensko začína intenzívne pociťovať zmenu klímy, ktorá so sebou prináša javy, na ktoré obyvatelia Slovenska kedysi neboli zvyknutí. Čoraz častejšie čelíme vlnám horúčav, suchu, prívalovým dažďom, povodniam, splývaniu ročných období, ale aj intenzívnym búrkam. Tieto fenomény podľa nej prispievajú k zhoršovaniu kvality ovzdušia aj zdravotného stavu ľudí.
We are sleepwalking to climate catastrophe.
— António Guterres (@antonioguterres) March 21, 2022
Our planet has already warmed by as much as 1.2 degrees – and we see the devastating consequences everywhere.
We need a 45% reduction in global emissions by 2030 and carbon neutrality by mid-century to keep our climate goals alive.
„Klíma zeme sa mení v každej dobe. S tým by sme nemuseli mať žiadny problém, ale ako rýchlo to prebieha, to už nie je zanedbateľné. Dôraz musíme klásť na spôsob a čas, ako a akou rýchlosťou sa mení,“ konštatuje klimatologička. Upozorňuje, že emisie skleníkových plynov vyprodukované ľudskou činnosťou stále rastú.
Klimatickú krízu prirovnala Szabóová k hre domino. Všetko so všetkým súvisí, a ak sa niekde vyskytne chyba, bude to ďalej vplývať na ďalšie faktory, vysvetlila. Za jednu z hlavných príčin zrýchlených klimatických zmien, ktorým práve planéta čelí, označila „nekonečnú chamtivosť ľudí, ktorým nikdy nič nestačí“.
„Podľa mňa sme prekročili hranice na vyhlásenie núdzového stavu na Slovensku, čo sa týka klimatickej krízy. Máme pred sebou najväčšiu výzvu pre ľudstvo v 21. storočí,“ skonštatovala klimatologička.