Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. marca 2022, 16:30
Čas čítania 11:32
Viktor Kniš

Podpredseda EP Michal Šimečka: Slovensko stojí počas vojny na Ukrajine na správnej strane dejín (Rozhovor)

NEWS MICHAL ŠIMEČKA
Uložiť Uložené

Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka Refresheru porozprával o pomoci Ukrajine, ďalších sankciách proti Rusku aj svojej potenciálnej kandidatúre na predsedu Progresívneho Slovenska.

Michal Šimečka je prvým Slovákom, ktorý sa stal podpredsedom Európskeho parlamentu, ktorý je podľa neho oveľa civilizovanejší ako ten slovenský. „Síce je tam skupina extrémistov vrátane pána Uhríka, ale drvivá väčšina poslancov zachováva štábnu kultúru a správa sa civilizovane,“ hovorí v rozhovore pre Refresher.

S europoslancom sme sa rozprávali najmä o vojne a jej vplyve na Slovensko, ale aj o pomoci Ukrajine, ktorú už osobne v čase vojny navštívil. Po dvoch týždňoch vypuknutia Putinovej agresie vycestoval do mesta Ľvov, kde stretol vládnych politikov aj starostu mesta. Podľa Šimečku by EÚ mala dať Ukrajine európsku perspektívu. „Som presvedčený, že Ukrajina patrí do Európskej únie, a verím, že nebude dlho trvať, kým sa ako slobodná a demokratická krajina stane jej členom.“

Podpredseda EP Šimečka tvrdí, že EÚ pomôže Slovensku aj ďalším krajinám s dôsledkami utečeneckej krízy, a to nielen finančne, ale aj cez integračné inštitúcie.

Ak ťa zaujímajú všetky aktuálne informácie o vojne na Ukrajine, sleduj toto vlákno. V prípade, že si praješ viac autorských článkov o tejto téme, podpor nás vstupom do Refresher+ klubu. 

Michal Šimečka
Zdroj: archív M. Šimečku/Európsky parlament

Je Európska únia ďalej pripravená kontrovať Rusku sankciami, alebo pomaly vyčerpáva svoje možnosti? 

Európska únia svojou reakciou určite prekvapila Vladimira Putina a možno aj sama seba. Opatrenia, ktoré sme za posledný mesiac prijali, sú pre EÚ bezprecedentné. Nevedeli sme si ich pred časom ani len predstaviť. Jednak finančné sankcie pre ruské banky a odpojenie od SWIFT-u, zmrazenie rezerv ruskej centrálnej banke, ale aj dodávky zbraní, ktoré bude Únia platiť z vlastného rozpočtu. Sú to dejinné rozhodnutia úmerné barbarizmu a vojnovým zločinom, ktoré rozpútal Vladimir Putin. Doteraz bola reakcia EÚ rázna a správna a najmä členské štáty sa zachovali jednotne. Aj najväčší Putinovi obdivovatelia typu Zeman otočili. 

Teraz by ste mali udržiavať nastolené tempo. 

Cieľ v tejto chvíli musí byť porážka Vladimira Putina. V debatách, ako tento cieľ dosiahnuť, sa diskutuje o energetike. Medzi najsilnejšie riešenia patrí odpojenie od SWIFT-u aj zostávajúce ruské banky, ktoré doteraz na zozname nie sú, pretože cez ne platíme za ruský plyn a ruskú ropu. Do úvahy prichádza aj uvalenie ciel alebo embarga, aby sme zastavili financovanie vojny a ruskej mašinérie. 

Je v tom zhoda? 

V tejto chvíli ešte nie, pre viaceré krajiny vrátane Slovenska by to znamenalo obrovské problémy, ovplyvnilo by to priemysel a ekonomiku. Samozrejme, aj ceny energií. Fakt je, že sa podľa mňa blíži bod, keď to budeme musieť urobiť. 

Odporúčané
Michal Šimečka: V tejto vláde liberáli nakoniec vždy ustúpili konzervatívcom. To sa musí zmeniť (Rozhovor) Michal Šimečka: V tejto vláde liberáli nakoniec vždy ustúpili konzervatívcom. To sa musí zmeniť (Rozhovor) 20. februára 2023, 16:30

Otázne je, či EÚ dokáže udržať ten trend sankcií, keď bude konflikt pokračovať alebo eskalovať. Keď začnete ustupovať, asi to nebude dobrý signál. Je to dnes o tom, či pokračovať v akciách, alebo ako ich spraviť?

Aj či, kedy a ako. Každému s výnimkou Viktora Orbána je dnes zrejmé, že sa musíme odstrihnúť od ruského plynu a ruskej ropy, nehovoriac o uhlí a jadrovom palive. Musíme to urobiť čím skôr. Európska komisia prišla s plánom, ktorý nás zbaví závislosti od Ruska v tejto oblasti do pár rokov, ja si myslím, že to nemôže trvať tak dlho. Zároveň sa javí, že Nemecko a Maďarsko budú chcieť zablokovať rýchle rozhodnutie. 

Sú aj ďalšie veci, ktoré vieme v tejto chvíli spraviť? 

Môžeme sprísňovať sankcie voči ruským oligarchom a ruským peniazom v európskych bankách a nehnuteľnostiach. V celom sankčnom systéme je veľa dier, ktoré treba zaplátať. Sankcie treba uplatňovať rýchlejšie. V niektorých členských štátoch trvá relatívne dlho, kým to začne platiť. Medzitým si oligarchovia stihnú peniaze a majetok previesť. Sprísňovanie aj rýchlejšie uplatňovanie sankcií sa dá robiť. A Ukrajincom treba dodávať zbrane, viac a lepšie. Súvisí s tým aj otázka peňazí, rozpočet na túto oblasť sme v EÚ navýšili na miliardu eur. 

Otázka laika môže byť, prečo ostatné krajiny jednoducho neprehlasujú Nemcov alebo kohokoľvek, kto ešte nie je presvedčený napríklad o odpojení sa od ropy a plynu z Ruska. Prečo je dôležité, aby tieto rozhodnutia boli jednohlasné? 

Ide o také závažné rozhodnutie, že akýkoľvek typ embarga alebo cla by si vyžadoval súhlas všetkých štátov. A aj keby to tak formálne nebolo, nejde to proti vôli Nemecka, ktoré je kľúčovým ekonomickým hráčom EÚ a najviac platí Rusom za ropu a plyn. 

Vyjadrenia slovenských politikov k tejto téme sú veľmi silné, aj premiér Heger, aj minister zahraničných vecí Korčok dnes už vyhlasujú, že sme pripravení nebyť závislí od Ruska. 

Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Základné
5 €
Účtuje sa raz za 4 týždne
Prístup ku prémiovým článkom
 • Prístup k benefitom
 • Menej reklám
 • 150 kreditov každé 4 týždne na nákup benefitov
 • Všetky možnosti predplatného Mám zľavový kód
  Dokončením súhlasím s pravidlami a podmienkami portálu Refresher.
  Vyskúšaj predplatné REFRESHER+
  a čítaj všetko bez obmedzení
  Pridaj sa k predplatiteľom
  alebo Odomkni článok cez SMS
  Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 112425 a dočítaj tento článok.
  Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
  Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
  POSLAŤ SMS
  Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
  POSLAŤ SMS
  Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
  POSLAŤ SMS

  Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Či je reálne, aby sa Slovensko odpojilo od ruského plynu a ruskej ropy.
  • Ako reaguje Michal Šimečka na video ruských špiónov na Slovensku a či ho už ukazoval aj kolegom v EP.
  • Čo videl Šimečka vo Ľvove, kde vycestoval dva týždne po začiatku vojny. 
  • Či je reálne, že Ukrajina bude mať otvorené dvere do Európskej únie. 
  • Ako EÚ pomôže Slovensku s utečeneckou krízou.
  • Či bude kandidovať za predsedu Progresívneho Slovenska.
  Domov
  Zdieľať
  Diskusia